SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Tekst o prawach pacjentów LGBT+ wróci do rządowego portalu? „Opublikowany z pominięciem akceptacji”

Zdjęty w środę z portalu pacjent.gov.pl materiał o prawach pacjentów ze społeczności LGBT+ został - według NFZ - opublikowany bez wymaganej akceptacji dyrekcji. Przedstawiciel Funduszu twierdzi, że po jej uzyskaniu ma wrócić do serwisu.

Article

Opublikowana 17 maja w portalu pacjent.gov.pl podstrona "Leczenie bez dyskryminacji" zawierała informacje dla pacjentów, którzy mogą doświadczać dyskryminacji ze względu na swoją orientację seksualną czy tożsamość płciową. Opatrzono je zdjęciem dwóch obejmujących się młodych mężczyzn.

Na stronie znalazły się porady prawne dla pacjentów będących osobami LGBT+. Na stronie przeczytać można było m.in., że każdy pacjent ma również prawo to tajemnicy informacji, poszanowania życia prywatnego i rodzinnego, obecności osoby bliskiej i dokumentacji medycznej. Strona podawała też informacje, gdzie pacjent można się zgłosić, jeśli jego prawa zostały naruszone, odmówiono mu leczenia lub w jakikolwiek inny sposób źle go potraktowano, np. na tle homofobicznym.

Podstrona zniknęła z sieci. NFZ wyjaśnia

Podstrona zniknęła z sieci w środę 18 maja popołudniu. Nie wyjaśniono wtedy powodów tej decyzji. Zniknięcie publikacji nie zaskoczyło komentujących na Twitterze, który wcześniej zaskoczeni byli bardziej tym, że na rządowym portalu znalazły się porady dla społeczności LGBT+. - Wpis na stronie http://pacjent.gov.pl o prawach osób LGBT jest jak pocztówka z normalnego świata. - skomentował Michał Danielewski, wicenaczelny Oko.press.

Pytane o sprawę Ministerstwo Zdrowia poinformowało nas, że serwisem zarządza Narodowy Fundusz Zdrowia - Artykuł został opublikowany z pominięciem wymaganej akceptacji dyrektora departamentu obsługi klientów i profilaktyki. Z tego powodu został tymczasowo zdjęty ze strony. W niedługim czasie, po przejściu wymaganej drogi akceptacji, zostanie ponownie opublikowany - mówi Wirtualnemedia.pl Paweł Florek, zastępca dyrektora biura komunikacji społecznej i promocji w NFZ.

Materiał na stronie oparto na publikacji stronie "Prawa pacjenta LGBTI" autorstwa Kampanii Przeciw Homofobii pod patronatem Rzecznika Praw Pacjenta i Rzecznika Praw Obywatelskich. Pochodzi ona z 2017 r., gdy funkcję RPO pełnił Adam Bodnar.

RPO upominał się o prawa pacjentów LGBT+

Poprosiliśmy biuro RPO o komentarz do sprawy, ale nie udało się go w czwartek uzyskać. Z kolei Adam Bodnar był dla nas w czwartek nieuchwytny, bo przebywa w USA.

Pełniąc jeszcze rolę RPO Bodnar upominał się o prawa pacjentów ze społeczności LGBT+. - Osoby nieheteronormatywne oraz transpłciowe nadal są narażone w placówkach służby zdrowia na poniżające lub nierówne traktowanie. Kwestionowane są prawa pacjenta w odniesieniu do osób bliskich - partnerów tej samej płci  - napisano w komunikacie opublikowanym stronie RPO w 2020 r. Adam Bodnar zwracał wówczas prezesowi Naczelny Izby Lekarskiej uwagę, że „niezbędne jest upowszechnienie wśród personelu medycznego wiedzy o przepisach w kontekście postępowania wobec tych pacjentów i osób im bliskich".

Dołącz do dyskusji: Tekst o prawach pacjentów LGBT+ wróci do rządowego portalu? „Opublikowany z pominięciem akceptacji”

14 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
podatnik
A ja jestem zwykłym obywatelem szaraczkiem i też czuję się poniżany, gdyż uważam, że będąc zmuszanym do płacenia 9% mego miesięcznego dochodu w zamian jestem traktowany "z buta" przez państwową służbę zdrowia.
odpowiedź
User
Mateo
afera o 1 małą podstronkę, podczas gdy w większości krajów UE można zawierać śluby czy związki z osobą tej samej płci.
pfffffff
odpowiedź
User
M
Strona o prawach osób LBGT w Polsce może się pojawić gdy te prawa faktycznie się pojawią i będą respektowane. Na razie mamy średniowieczny ciemnogród.
odpowiedź