SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Telewizja i radio odżyły reklamowo, w prasie dalej kryzys

Przedstawiciele domów mediowych oceniają, że w I półroczu br. wzrosły realne przychody reklamowe telewizji i radia. Natomiast prasa dalej jest w kryzysie.

Z danych opublikowanych właśnie przez Expert Monitor wynika, że od stycznia do czerwca br. cennikowe przychody reklamowe polskich nadawców telewizyjnych zwiększyły się w skali rok do roku aż o 30 proc., a w przypadku stacji radiowych – prawie o 14 proc. (więcej). Wzrosty przychodów reklamowych w telewizji i radiu potwierdzają przedstawiciele domów mediowych. – Zauważyliśmy, że od kwietnia zdecydowanie zwiększyły się średnie koszty emisji spotów w głównych kanałach telewizyjnych – podkreśla w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Marek Racławicki, head of TV planning w PanMedia Western. – O ile w TVN ten wzrost wyniósł w skali rok do roku 5-10 proc., o tyle w TVP1, TVP2 i Polsacie – od 20 do nawet 50 proc. – precyzuje.

Zdaniem mediaplannerów rabaty udzielane przez nadawców telewizyjnych i radiowych też bywają większe, ale na pewno nie proporcjonalnie do podwyżek cenników. W takiej sytuacji najlepszym wyjściem dla reklamodawców i domów mediowych jest dążenie do zakupu pakietowego spotów, a odchodzenie do zakupu z cennika. – Podwyższanie cenników to sposób nadawców telewizyjnych i radiowych na radzenie sobie w trudnej sytuacji rynkowej, np. w przypadku Telewizji Polskiej i Polskiego Radia oznaczającej drastyczny spadek wpływów z abonamentu – wyjaśnia Racławicki. Nie zmienia się przy tym wysokie wypełnienie bloków reklamowych w telewizji, ponieważ nawet w ubiegłym roku, kiedy kryzys był wyraźniejszy, a chętnych do reklamowania się w telewizji mniej, nadawcy woleli sprzedać czas po niższych cenach niż wydawać na produkcję dodatkowych programów, żeby wypełnić ramówki.

To, że podwyżkom cenników reklamowych w telewizji i radiu nie towarzyszyły w minionym półroczu duże wzrosty rabatów udzielanych reklamodawcom, potwierdza również Piotr Bieńko, managing director domu mediowego Mediasense. – W tej sytuacji faktyczne koszty reklam i wpływy nadawców zdecydowanie się zwiększyły – ocenia. Jednocześnie prognozuje, że ożywienie reklamowe w polskiej telewizji i radiu obejmie w najbliższym czasie inne media.

Natomiast znaczącego ożywienia na polskim rynku reklamy prasowej nie zauważa Monika Rychlica, head of non-broadcast media w Initiative Media Warszawa, mimo że według danych Expert Monitora gazety i magazyny od stycznia do czerwca br. cennikowo zarobiły z reklam minimalnie mniej niż rok wcześniej, podczas gdy w całym ubiegłym roku spadki wpływów reklamowych w obu segmentach wyniosły po kilkanaście procent. – Całościowo u obsługiwanych przez moją firmę klientów w minionym półroczu nie nastąpił wzrost wydatków na reklamy w prasie, raczej zachowanie statusu z ubiegłego roku – oponuje Rychlica. Zaznacza przy tym, że może to zależeć od specyfiki reklamodawców i tytułów, z którymi współpracuje. Jednocześnie jej zdaniem wydawcy prasowi coraz częściej decydują się na niestandardowe projekty reklamowe, z których precyzyjną kalkulacją nie do końca radzi sobie Expert Monitor.
 

Dołącz do dyskusji: Telewizja i radio odżyły reklamowo, w prasie dalej kryzys

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
nowomowa
"head of non-broadcast media", jezus maryja... a chodzi po prostu o babkę, która ogląda tabelki prasowe...
odpowiedź
User
ecececc
cececec
odpowiedź