SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Telewizja najważniejszym źródłem wiadomości lokalnych, wygrywa z gazetami i internetem

Mieszkańcy miast w USA najczęściej poszukują wiadomości lokalnych w telewizji, najpopularniejsza jest prognoza pogody i informacje drogowe, a miejscowe gazety są czytane najchętniej w drukowanej formie - wynika z badań Pew Research Center.

fot. Shutterstock.comArticle

Aby zbadać odbiór lokalnych mediów przez mieszkańców firma Pew Research Center prowadziła sondaże w trzech amerykańskich miastach różniących się wielkością oraz strukturą demograficzną - Denver w stanie Kolorado, gdzie jedna piąta mieszkańców posługuje się językiem hiszpańskim, Macon w Georgii z 40-procentową populacją Afroamerykanów oraz Sioux City w stanie Iowa, gdzie przeważająca większość obywateli to biali.

Z badań wynika, że dla społeczności we wszystkich trzech miastach najważniejszym źródłem informacji lokalnych są działające tam stacje telewizyjne. To medium jako najistotniejsze w zdobywaniu wiedzy o własnym mieście i regionie wskazało 68 proc. mieszkańców Sioux City, 66 proc. respondentów w Macon i 58 proc. w Denver.

Z lokalną telewizją konkurencję przegrywa prasa. Raport Pew Research Center wskazuje, że gazety są źródłem lokalnych newsów dla 40 proc. badanych w Sioux City, 36 proc. obywateli Macon i tylko 23 proc. mieszkańców Denver. Także w Sioux City największa liczba (70 proc.) odbiorców prasy przyznaje, że czyta ją w tradycyjnej papierowej formie. Drukowane wydania cieszą się najmniejszym powodzeniem wśród Amerykanów mieszkających w Denver, gdzie 63 proc. czytelników gazet woli jej drukowaną wersję od elektronicznego odpowiednika.

Badanie wykazało spore różnice w dostępie do internetu wśród mieszkańców trzech wspomnianych miast. W Denver 70 proc. obywateli ma stały dostęp do sieci, w Sioux City internetu używa połowa, a w Macon 48 proc. mieszkańców. Ta statystyka ma wpływ na traktowanie internetu jako źródła lokalnych wiadomości. Pod tym względem sieć jest istotna dla 45 proc. mieszkańców Denver, w Macon ten odsetek wynosi już 38 proc., by w przypadku Sioux City zmaleć do 33 proc. Wielkim przegranym w dostarczaniu internautom lokalnych newsów okazują się platformy społecznościowe. We wszystkich trzech badanych miastach jedynie ok. 8 proc. respondentów wskazało media społecznościowe jako przestrzeń, w której poszukują oni informacji o swoim regionie.

Jeżeli chodzi o rodzaj lokalnych informacji, które są najbardziej poszukiwane przez respondentów badania Pew Research Center we wszystkich trzech miastach na czoło wysuwa się prognoza pogody, która wyprzedza informacje dotyczące komunikacji i sytuacji na drogach, materiały sportowe oraz te, które opowiadają o problemach lokalnych społeczności.

Badanie zostało przeprowadzone przez Pew Research Center w okresie od 8 lipca do 18 sierpnia 2014 r. metodą kwestionariuszy wysyłanych pocztą. Badaniem objęto 1 tys. mieszkańców Denver, 1,3 tys. mieszkańców Macon oraz 1,1 tys. mieszkańców Sioux City

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Telewizja najważniejszym źródłem wiadomości lokalnych, wygrywa z gazetami i internetem

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
dfa
A w Polsce do tej pory nie doczekaliśmy się żadnej telewizji lokalnej z prawdziwego zdarzenia! Podobnie sytuacja wygląda z gazetami i stacjami radiowymi. Te ostatnie jeśli nie należą do wielkiej grupy radiowej to bankrutują dzięki złodziejskim sposobom naliczania opłat za muzykę dla mniejszych nadawców. Mamy co prawdę media publiczne, ale ich poziom pozostawia wiele do życzenia, pomijając nawet w jak dużym stopniu uzależnione są od aktualnego obozu rządzącego.
odpowiedź