SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Związki zawodowe walczą o podwyżki dla pracowników TVP. "1 tys. zł dla wszystkich"

Władze Telewizji Polskiej stwierdziły, że postulowana przez dwa związki zawodowe podwyżka podstawowego wynagrodzenia wszystkich pracowników o 1 tys. zł wymaga wcześniej analizy możliwości finansowych firmy. Związkowcy chcą więcej zmian w regulaminie płacowym.

Pod koniec ub.r. kierownictwo Telewizji Polskiej nie zgodziło się na postulaty płacowe dwóch działających w firmie związków zawodowych. Związek Zawodowy Pracowników Twórczych TVP „Wizja” i Międzyzakładowy Związek Zawodowy Pracowników Radia i Telewizji chciały, żeby wypłacić wszystkim pracownikom po 1 tys. zł brutto świadczenia na Boże Narodzenie i wprowadzić podwyżkę inflacyjną, waloryzowaną co kwartał.

Organizacje pracownicze nie zrezygnowały ze swoich postulatów. - Przy braku zgody pracodawcy w 2022 r. na przyznanie pracownikom świadczenia świątecznego oraz podwyżki inflacyjnej, ponawiamy naszą prośbę o podniesienie wynagrodzenia zasadniczego o 1.000 zł wszystkim pracownikom zatrudnionym na umowę o pracę - stwierdziły w piśmie skierowanym do władz TVP miesiąc temu.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

Powołały się także na zapisany w budżecie państwa na br. wzrost rekompensaty abonamentowej dla TVP i Polskiej Radia z 2 do 2,7 mld zł (nadawcy na pewno dostaną te środki, bo w zeszłym roku prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę budżetową). - Uważamy, że przyznane Spółce środki wystarczą też na ten cel, gdyż to dzięki wszystkim Pracownikom Spółki można realizować konkretne zadania misji publicznej - oceniły.

TVP analizuje możliwości finansowe

Związkowcy zamieścili właśnie otrzymaną odpowiedź. Władze Telewizji Polskiej przekazały, że „obecnie trwają prace analityczne mające na celu określenie możliwości finansowych Spółki w zakresie regulacji płac w 2023 r.”, a „ do czasu ich zakończenia ustosunkowanie się do zgłoszonych przez Państwa postulatów nie jest możliwe”.

Według związkowców oprócz podwyżki powinny zostać wprowadzone większe zmiany w regulaminie wynagrodzeń, ponieważ obecny jest przestarzały. - Uaktualnienie powinno dotyczyć m.in. tabel: stanowisk wynagrodzeń zasadniczych, stawek honorarium pracowniczego, kwot premii zadaniowej oraz nowych zasad tworzenia i przyznawania premii motywacyjnej - wyliczono.

- Uważamy, że również powinny być określone wymogi kwalifikacyjne na poszczególnych stanowiskach, waloryzacja wynagrodzeń zgodna z inflacją, a także przywrócony dodatek stażowy z tytułu wysługi lat. Pilnego uregulowania wymaga wyrównanie poziomu wynagrodzenia grup pracowników w Spółce zatrudnionych na podobnych stanowiskach i wykonujących jednakową pracę lub pracę o jednakowej wartości - dodano.

Związki zawodowe przypomniały, że reprezentują kilkuset pracowników TVP. - W związku z tym oczekujemy od Pracodawcy rozpoczęcia pilnych rozmów na powyższe tematy - podkreśliły.

Będą rozmowy TVP z „Solidarnością”

Podwyżki wynagrodzeń oczekuje też trzecia działająca w Telewizji Polskiej organizacja pracownicza - Komisja Zakładowa NSZZ „Solidarność”. Kilka tygodni temu zwróciła się do władz nadawcy o przystąpienie do negocjacji na ten temat, otrzymała już skład grupy negocjacyjnej reprezentującej firmę.

- Jesteśmy gotowi do rozmów. Czekamy jeszcze na konkretny termin, myślę, że to kwestia kilku dni - powiedział portalowi Wirtualnemedia.pl w zeszłym tygodniu Jarosław Najmoła, przewodniczący „Solidarności” w TVP.

W ub.r. podwyżka i nagroda na jubileusz

O wzrost wynagrodzeń na przełomie 2021 i 2022 roku zwróciła się zarówno „Solidarność”, jak też dwie inne działające w Telewizji Polskiej organizacje pracownicze: Związek Zawodowy Pracowników Twórczych TVP „Wizja” i Międzyzakładowy Związek Zawodowy Pracowników Radia i Telewizji.

Proponowały m.in. podwyżkę pensji zasadniczej przynajmniej o 1,5 tys. zł wszystkim pracownikom z premią motywacyjną oraz pensji zasadniczych wszystkim pracownikom z premią zadaniową i honorariami do minimalnego wynagrodzenia, przywrócenia miesięcznej premii motywacyjnej w wysokości co najmniej 20 proc. dla pracowników czasowo-premiowych, podniesienie premii zadaniowej i honorariów oraz przywrócenie dodatku stażowego.

Władze Telewizji Polskiej spełniły postulaty częściowo, podkreślając w komunikacie, że firma „dokonała analizy możliwości finansowych i na tej podstawie została podjęta decyzja w zakresie podwyższenia wynagrodzeń pracowników najmniej zarabiających, zatrudnionych w czasowo-premiowym systemie płac z premią motywacyjną”.

Konkrety podała w komunikacie „Wizja”. - Zwiększenie wynagrodzeń zasadniczych o kwotę 500 zł brutto pracownikom z premią motywacyjną zarabiającym do 6000 zł, a pracownikom zarabiającym powyżej 6000 zł, a mniej niż 6500 zł, zwiększenie wynagrodzenia o kwotę je wyrównującą, do poziomu 6500 zł - opisano.

- Akceptujemy także propozycję wypłacenia w 2022 r. premii motywacyjnej w wysokości 10%, płatnej po każdym kwartale (4 wypłaty, począwszy od 11.04 br., przy czym premia za IV kwartał byłaby wypłacona w grudniu br. - dodano.

W listopadzie ub.r. pracownicy etatowi Telewizji Polskiej z minimum rocznym stażem dostali od 0,5 do 2 tys. zł brutto nagrody jubileuszowej z okazji 70-lecia nadawcy.

TVP zatrudnia 2,9 tys. osób na etatach

W 2021 r. przychody Telewizji Polskiej zwiększyły się o 7,2 proc. do 3,25 mld zł, a przy wzroście kosztów operacyjnych o 21,7 proc. do 3,12 mld zł zysk netto skurczył się ze 198,32 do 3,89 mln zł.

Na koniec 2021 r. zatrudnienie w Telewizji Polskiej wynosiło 2 889 etatów, o 53 więcej niż rok wcześniej. Zasadnicze wynagrodzenie brutto zwiększyło się o 6,7 proc. do 10 491 zł.

W planie finansowym na 2022 r. Telewizja Polska zapisała wzrost przychodów do 3,42 mld zł, zwiększyć mają się zarówno wpływy z reklam i sponsoringu, jak i rekompensaty abonamentowej. W górę miały też pójść koszty energii i usług zewnętrznych, a ze sprzedaży obligacji skarbowych nadawca spodziewa się minimum 171 mln zł straty.

Dołącz do dyskusji: Związki zawodowe walczą o podwyżki dla pracowników TVP. "1 tys. zł dla wszystkich"

26 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
1245
Wystarczy, że TVP zarządzane będzie przez kogoś kto się zna na tv i zna realia firmy. Kasa przestanie znikać i będzie na podwyżki... Żartowałem.
odpowiedź
User
Antena
W radiu prawie kazdy pracownik to zwiazkowiec (przynaleznosc = nie wylecę), a pensje na poziomie lat 90. - 5,5 brutto - i nie ma komu walczyc.
odpowiedź
User
...
7-8 tys nawet w lokalnych oddzialach to i tak bardzo dużo. Chcevie się zamienić?? Droga wolna w innych branżach. Nie jesteście tak wyjątkowi jsk wam sie wydaje.
odpowiedź