SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Telewizja Polska rezygnuje z oprogramowania antywirusowego Kaspersky Lab

Telewizja Polska do połowy przyszłego roku przestanie używać oprogramowania antywirusowego Kaspersky Lab. Nadawca uzasadnia to modernizacją informatyczną.

Siedziba Telewizji Polskiej, fot. PAP / Paweł Kula Article

- Do końca pierwszego półrocza 2019 roku, oprogramowanie antywirusowe Kaspersky zostanie zastąpione innym rozwiązaniem, kompatybilnym ze zróżnicowanym środowiskiem informatycznym występującym w TVP - poinformowała Telewizja Polska w komunikacie przekazanym portalowi Wirtualnemedia.pl.

Obecnie TVP korzysta z oprogramowania antywirusowego Kaspersky Lab na mocy umowy podpisanej w październiku ub.r. Nadawca wybrał Kaspersky Lab w przetargu, odrzucając ofertę firmy Symantec. W ramach współpracy na 5120 urządzeniach korzysta z aplikacji Kaspersky Endpoint Security for Business i Security Cente. Wartość kontraktu to 188 tys. zł.

W połowie ub.r. Departament Bezpieczeństwa Krajowego zakazał administracji rządowej w USA korzystania z oprogramowania Kaspersky’ego. Według ustaleń izraelskiego wywiadu rosyjskie służby włamały się na serwery firmy Kaspersky, żeby wykradać dane z chronionych komputerów.

W Polsce służby wywiadowcze ani Ministerstwo Cyfryzacji nie wydawały żadnych zaleceń jednostkom administracji publicznej, żeby nie korzystały z oprogramowania Kaspersky Lab.

TVP szykuje Bibliotekę Cyfrową Mediów Publicznych

Telewizja Polska prowadzi obecnie szereg projektów inwestycyjnych, także w obszarze nowych technologii, korzystając m.in. ze środków z pożyczki ze Skarbu Państwa oraz rekompensaty z tytułu wpływów z abonamentu RTV nieuzyskanych w latach 2010-2017 wskutek zwolnień z tej daniny. Nadawca pracuje m.in. nad Biblioteką Cyfrową Mediów Publicznych.

- Uzgodniliśmy go z KRRiT, która w sposób bezpośredni z pieniędzy abonamentowych finansuje budowę tej biblioteki. Projekt został też skonsultowany z Radą Mediów Narodowych i Ministerstwem Kultury. W tej chwili realizujemy drugi etap projektu, czyli trwa budowa całej infrastruktury sieciowo-serwerowej. Powstaje komitet sterujący, składający się z przedstawicieli 17 rozgłośni regionalnych, Telewizji Polskiej i Polskiego Radia. Jego zadaniem jest opracowanie założeń umownych, formatów wymiany materiałów. Musi to być sprawnie działający mechanizm, zarówno produkcyjnie jak i serwerowo - opisywał wiceprezes Telewizji Polskiej Maciej Stanecki w kwietniu br. w rozmowie z Wirtualnemedia.pl.

- W 2019 roku, natomiast bardzo nam zależy na tym, aby pilotażowa wersja była gotowa już pod koniec tego roku. Chcielibyśmy działanie Biblioteki pokazać najpierw w wersji pilotażowej. Projekt jest rozpisany na 3 lata, w zeszłym roku były działania projektowe, w tym roku hardwarowe i inwestycyjne, a w przyszłym roku udostępnienie kontentu - dodał Stanecki.

Telewizja Polska wykorzystała na razie 350 mln zł z puli 800 mln zł pożyczki ze Skarbu Państwa przyznanej w połowie ub.r.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Telewizja Polska rezygnuje z oprogramowania antywirusowego Kaspersky Lab

10 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
M
BREAKING NEWS!!!
20 11
odpowiedź
User
rozbawiony socjalistami z piSSu
To dość ironiczne, że wirus propagandy narodowosocjalistycznej korzysta z programu antywirusowego.
31 22
odpowiedź
User
SSSS
Rusofobia w pisie to podstawa ideologiczna.
21 19
odpowiedź
User
czytelnik
"Oprogramowanie antywirusowe Kaspersky zostanie zastąpione innym rozwiązaniem, kompatybilnym ze zróżnicowanym środowiskiem informatycznym występującym w TVP" - mowa o komputerach z Windows 2000, XP, a nawet 98? W ośrodkach regionalnych taki sprzęt jest częściej spotykany niż ten z Windows 10. To kiedy to przejście na HD, panie prezesie?
25 9
odpowiedź
User
Nasi
Uwarzam, rze nie trzeba im żadnego oprogramowania. Wystarczy podłączyć kabel sieciowy do portu w taki sposób, żeby przebić poświęcony obrazek Matki Boskiej z Lourdes i żeby jego strzępki trafiły do portu. To nas obroni przed złymi pakietami.
20 18
odpowiedź