SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Rada Mediów Narodowych ma wybrać nowe osoby do zarządów Telewizji Polskiej i Radia Kraków

Przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański zaproponował, żeby na posiedzeniu w najbliższy czwartek zajęto się wyborem nowych członków zarządów Telewizji Polskiej i Radia Kraków. Szef tej rozgłośni Przemysław Bolechowski został zawieszony w połowie marca, a członek zarządu TVP Piotr Pałka zrezygnował szybko po powołaniu na to stanowisko.

We wtorek w imieniu Krzysztofa Czabańskiego przesłano pozostałym członkom Rady Mediów Narodowych propozycję, żeby do porządku obrad posiedzenia planowanego na czwartek dodać kwestie kadrowe w Telewizji Polskiej i Radiu Kraków. Jednocześnie zachęcono, żeby do środy w południe przesłali CV swoich kandydatów do zarządów obu spółek.

Powołana w połowie 2016 roku Rada Mediów Narodowych odpowiada za powoływanie i odwoływanie członków zarządów i rad nadzorczych spółek mediów publicznych. W Radzie jest troje osób wskazanych przez PiS (to posłowie tej partii Krzysztof Czabański, Joanna Lichocka i Elżbieta Kruk), a także Juliusz Braun (z ramienia PO) i Grzegorz Podżorny (wskazany przez Kukiz ’15).

Nowa osoba w zarządzie TVP w miejsce Piotra Pałki

W połowie marca Rada Mediów Narodowych odwołała z zarządu Telewizji Polskiej Macieja Staneckiego, jednocześnie mianując Marzenę Paczuską i Piotr Pałkę na członków zarządu. Jednocześnie podjęła uchwałę, że zarząd TVP będzie trzyosobowy. Jest to o tyle znaczące, że przy dwuosobowym zarządzie decydujący głos ma prezes Jacek Kurski (pełni tę funkcję od stycznia 2016 roku).

Piotr Pałka został szybko zawieszony przez radę nadzorczą TVP. Zwrócono uwagę, że od połowy ub.r. jest w sporze prawnym z firmą, po tym jak został zwolniony w związku z dopuszczeniem do konkursu Debiuty na festiwalu w Opolu piosenki z teledyskiem nawiązującym do tzw. czarnych marszy.

Pod koniec marca Pałka zrezygnował z funkcji członka zarządu TVP. - Telewizja potrzebuje zmian i ciężkiej pracy, dlatego jestem przekonany, że Rada Mediów Narodowych powoła w moje miejsce osobę, która wniesie do TVP dużo dobrej energii. Będę jej kibicował - uzasadnił na Twitterze.

Jako kandydat na miejsce w zarządzie zwolnione przez Pałkę wymieniany jest Mateusz Matyszkowicz, od połowy 2017 roku dyrektor TVP1. Z kolei Jacek Kurski i Marzena Paczuska dwa tygodnie temu podzielili się obowiązkami - Paczuska przejęła nadzór nad obszarami, za które odpowiadał Maciej Stanecki, a Kurski zachował nadzór m.in. na Telewizyjną Agencją Informacyjną.

Zawieszony prezes Radia Kraków

15 marca br. rada nadzorcza Radia Kraków zawiesiła Przemysława Bolechowskiego w funkcji prezesa spółki. W mailu do pracowników, do którego dotarła „Gazeta Wyborcza” poinformowano, że obowiązki prezesa rozgłośni objął najpierw przewodniczący rady nadzorczej Andrzej Drogoń, który wyznaczył również Michała Jaworskiego (prawnika radia) na prokurenta rozgłośni.

Drogoń następnego dnia zrezygnował. Formalnie zatem to prokurent odpowiada za bieżące funkcjonowanie spółki.

Kto do zarządów TVP i Radia Kraków?

Nie wiadomo, kto zostanie zgłoszony przez członków Rady Mediów Narodowych do zarządów Telewizji Polskiej i Radia Kraków. Krzysztof Czabański w odpowiedzi na pytanie portalu Wirtualnemedia.pl zaznaczył jedynie, że Rada zajmie się tym, jeśli jej członkowie zgodzą się na włączenie tych kwestii do porządku obrad.

Natomiast Juliusz Braun przekazał nam, że nie zamierza zgłaszać swoich kandydatów.

W praktyce o wyborze nowych osób do władz TVP i Radia Kraków, tak samo jak w pozostałych sprawach rozpatrywanych przez Radę Mediów Narodowych, decyduje troje przedstawicieli PiS, którzy mają większość głosów.

Na czwartkowym posiedzeniu RMN zajmie się też kandydaturą Jerzego Sekuły do rady programowej Radia Koszalin.

Dołącz do dyskusji: Rada Mediów Narodowych ma wybrać nowe osoby do zarządów Telewizji Polskiej i Radia Kraków

19 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Mirek
Oj Panie Krzysztofie, grabicie sobie i wprowadzacie zamieszanie. Przez was ostatnio kolega Braun stał się nieświadomie jedynym sojusznikiem prezesa Kurskiego głosują przeciwko Pałce.
odpowiedź
User
ST
Nieudacznicy
odpowiedź
User
Irena
Ciekawe na jakim etapie jest Pan Czabański z uregulowaniem systemu finansowania mediów publicznych bo póki co jest to doraźna królówka z budżetu. Jak przyszedł to się odgrazał że to celowe zaniechania ekipy PO-PSL a jakiekolwiek zmiany musi zaakceptować Komisja Europejska. Pytanie więc na jakim to jest etapie teraz?
odpowiedź