SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Telewizja Republika z kolejną dopłatą do kapitału. Sakiewicz: inwestują inne firmy ze Strefy Wolnego Słowa

W ramach kolejnej emisji akcji Telewizji Republika kapitał podstawowy firmy podwyższono o 126,2 tys. zł. To 43. emisja walorów w 10-letniej historii nadawcy.

Na początku stycznia w KRS zarejestrowano emisję akcji Telewizji Republika oznaczoną symbolem M2. Obejmuje ona dokładnie 126 248 walorów w cenie nominalnej 1 zł za sztukę.

W efekcie kapitał podstawowy nadawcy został zwiększony z 5,68 do 5,805 mln zł.

Tomasz Sakiewicz, prezes i akcjonariusz Telewizji Republika, powiedział portalowi Wirtualnemedia.pl, że ostatnie emisje akcji nadawcy objęły spółki zarządzające innymi mediami z tzw. Strefy Wolnego Słowa, obejmującej też „Gazetę Polską”, „Gazetę Polską Codziennie”, Niezalezna.pl i „Nowe Państwo”.

- Zyski inwestują w telewizję. Jesteśmy przekonani, że telewizja jest najbardziej przyszłościowym medium - opisuje Sakiewicz.

43 emisje akcji Telewizji Republika

W ub.r. przeprowadzono jedną emisję akcji Telewizji Republika - w połowie roku do inwestorów trafiło 53,7 tys. walorów.

Zaś w 2021 roku zarejestrowano cztery emisje akcji Telewizji Republika:
L7 - 43,2 tys. akcji,
L8 - 24,3 tys. akcji,
L9 - 89,9 tys. akcji,
L10 - 60 tys. akcji.

Wcześniej do inwestorów trafiło 38 transz walorów nadawcy, zdecydowana większość na okaziciela.

Tomasz Sakiewicz przekazał nam, że obecnie głównymi akcjonariuszami Telewizji Republika są firmy ze Strefy Wolnego Słowa i założyciele stacji (mają ponad 20 proc. akcji) oraz członek jej rady nadzorczej, biznesmen Dariusz Szymański (też ponad 20 proc.).

Przy czym grupa dziennikarzy, która uruchomiła stację, ma 127,1 tys. akcji imiennych, znaczących więcej na walnym zgromadzeniu. Ponad 40 proc. z tej puli należy do Tomasza Sakiewicza.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

Sakiewicz jest w zarządzie Telewizji Republika od uruchomienia stacji. Początkowo był wiceprezesem, a wiosną 2021 roku objął funkcję prezesa.

W skład rady nadzorczej nadawcy oprócz Dariusza Szymańskiego wchodzą dziennikarka Katarzyna Gójska (od startu stacji), Wojciech Węgrzyński (od połowy 2017 roku) i Beata Dróżdż (od początku 2021 roku), która na początku ub.r. została wiceprezesem spółki Niezależne Wydawnictwo Polskie publikującej „Gazetę Polską”. W połowie ub.r. z rady nadzorczej odeszli Uruszla Hofman i Piotr Hofman, będący jej członkami od początku 2017 roku.

Telewizja Republika z pierwszym zyskiem

W 2021 roku Telewizja Republika pierwszy raz w swojej 9-letniej historii osiągnęła zysk netto - 228 tys. zł. Nadawca zanotował wzrost przychodów o 12,4 proc., utrzymując w ryzach koszty operacyjne, m.in. dzięki zmniejszeniu o 24 proc. wydatków na pracowników.

Mimo tego zysku i wielu emisji akcji kapitał własny Telewizji Republika od lat jest na minusie - na koniec 2021 roku wynosił -1,81 mln zł, wobec -2,46 mln zł na koniec 2020 roku.

Przesądziły o tym straty zanotowane przez nadawcę we wcześniejszych latach - na koniec 2021 roku sięgały 29,35 mln zł.

Według danych Nielsen Audience Measurement w ub.r. Telewizja Republika miała 0,09 proc. udziału w rynku oglądalności, wobec 0,07 proc. rok wcześniej.

Ile zarabiają inne firmy ze Strefy Wolnego Słowa

W 2021 roku wydawca „Gazety Polskiej” przy wzroście przychodów o 2,4 proc. do 16,82 mln zł ograniczyła koszty operacyjne o 6 proc., dzięki czemu jego wynik netto poszedł w górę z 373 tys. zł straty do 424 tys. zł zysku. Spółka wypłaciła 98,4 tys. zł dywidendy.

Spółka Forum wydająca „Gazetę Polską Codziennie” zanotowała w 2021 roku spadek przychodów o 5,1 proc. do 13,19 mln zł, a jej zysk netto skurczył się z 552,6 do 8,3 tys. zł.

Z kolei przychody firmy Słowo Niezależne, wydającej powiązane z „Gazetą Polską” i „Gazetą Polską Codziennie” portale Niezalezna.pl Albicla.com oraz miesięcznik „Nowe Państwo”, zmalały w 2021 roku o 14,6 proc. do 9,67 mln zł, a przy wzroście kosztów operacyjnych o 2,7 proc. zysk netto spadł z 1,43 mln zł do 713,7 tys. zł.

Większościowy pakiet udziałów Forum i mniejszościowy Słowa Niezależnego ma spółka Srebrna powiązana z działaczami PiS.

Dołącz do dyskusji: Telewizja Republika z kolejną dopłatą do kapitału. Sakiewicz: inwestują inne firmy ze Strefy Wolnego Słowa

19 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Cynthia
A bo te ludzie takie parszywe i oglondać nie chcą, więc zasięgi bardzo słabe.
odpowiedź
User
Jan
Pewno Puszcza TV coś dosypala.
odpowiedź
User
Dziennikarka
Co z tego jak ludziom nadal nie płaci się na czas i muszą walczyć nawet o 100 złotych.
odpowiedź