SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Policja zlikwidowała nielegalne udostępnianie kanałów telewizyjnych w internecie, 130 tys. zł strat nadawców

Policjanci z Lublina ujawnili na terenie powiatu włodawskiego nielegalny proceder rozsyłania poprzez internet sygnału telewizyjnego dwóch płatnych platform cyfrowych. Straty nadawców wyceniono na 130 tysięcy złotych, a dwóm osobom odpowiedzialnych za ten „sharing” grozi do 3 lat więzienia.

Jak informuje policja, funkcjonariusze z wydziału do walki z cyberprzestępczością komendy w Lublinie dotarli do informacji na temat nielegalnego rozsyłania programów telewizyjnych do abonentów jednej z firm zajmujących się dostarczaniem usług telekomunikacyjnych we Włodawie i okolicach.

Firma oferowała użytkownikom usługę dostarczania pakietów telewizyjnych zawierających kanały płatnych platform cyfrowych (prawdopodobnie chodzi o Cyfrowy Polsat i nc+) bez otrzymania wymaganej zgody. Odbiorcy mogli uzyskiwać sygnał telewizyjny podpisując umowę na dostarczanie internetu. Jak ustalono 43-letni właściciel firmy miał podpisaną umowę z jedną z platform cyfrowych na abonament indywidualny tj. bez możliwości udostępniania osobom trzecim. Druga umowa zawarta była na zupełnie inną osobę.

Organizatorzy „sharingu” pobierali opłatę w wysokości od 50 do 80 zł od jednego abonenta za tzw. maksymalny pakiet kodowanej telewizji (obu platform). 43-letni właściciel firmy nie posiadał wymaganej prawem zgody na świadczenie usługi dostarczania Internetu na ternie Włodawy i okolic.

Działania policjantów przeprowadzono 31 marca br. Policjanci dokonali serii przeszukań m.in. w siedzibie firmy zajmującej się nielegalnym dostarczaniem internetu, u jej właściciela, jego 42-letniego wspólnika oraz u tzw. biorców i osób pełniących rolę zarówno biorców, jak i kolejnych dawców nielegalnego sygnału. Zabezpieczono sprzęt elektroniczny pełniący rolę serwerów sharingowych oraz dekodery do odbioru nielegalnego sygnału.

Ustalenia policjantów wskazują na to, że w proceder „sharingu” zamieszanych jest kilkadziesiąt osób, a czerpanie zysków z nielegalnej działalności organizatorów opisanego procederu trwało przynajmniej od 2011 r. Wstępne straty pokrzywdzonych firm oszacowano na ponad 130 tys. zł.

Obu organizatorom „sharingu” przedstawiono zarzuty. Grozi im kara do 3 lat pozbawienia wolności.

Przypomnijmy, że w marcu br. aresztowano na dwa miesiące 28-latka ze Szczecina podejrzewanego m.in. o bezprawne rozpowszechnienie w internecie sygnału stacji telewizyjnych. Natomiast we wrześniu ub.r. policjanci z komendy wojewódzkiej w Rzeszowie wykryli, że 29-letni mieszkaniec powiatu lubaczowskiego nielegalnie udostępniał w internecie kanały z oferty płatnych platform cyfrowych (grozi mu do 2 lat pozbawienia wolności).

Dołącz do dyskusji: Policja zlikwidowała nielegalne udostępnianie kanałów telewizyjnych w internecie, 130 tys. zł strat nadawców

7 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
pavv
Czy te straty policzono w taki sposób jak ja liczę zyski czyli nie zatrzymam się w nocy przed znakiem STOP i uznaję, że zarobiłem 300 zł.
odpowiedź
User
j/a
Dość łatwo policzyć liczbę dostępów, które opchnęli i porównać to z rynkową ceną. Tak samo, jak szacujesz straty na podróbkach.
odpowiedź
User
Obserwator
Biedne Polsat i cyfra ... zablokowanie możliwości tzw sharing tv nie jest bardzo trudne, ale zablokowali by też możliwość oglądania tych platform poza granicami Polski co /wg prawa międzynarodowego/ powinno być zrobione, ale ilu klientów by stracili... np w Wielkiej Brytanii...
odpowiedź