SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Teresa Bochwic i Janusz Daszczyński senackimi kandydatami do KRRiT

Publicystka i członkini rad programowych mediów Teresa Bochwic oraz poprzedni prezes TVP Janusz Daszczyński są kandydatami grup senatorów do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Kadencja obecnego składu KRRiT upływa w lipcu i sierpniu, a jej sprawozdanie za ub.r. odrzucił Sejm.

Teresa Bochwic i Janusz DaszczyńskiTeresa Bochwic i Janusz Daszczyński

Teresa Bochwic została zgłoszona jako kandydatka do KRRiT przez grupę senatorów PiS. Z mediami jest związana od 1976 roku, kiedy publikowała w piśmie "Kobieta i Życie". W latach 1983-86 była reportażystką w Tygodniku Rodzinnym „Zorza”, w latach 1986-1992 - sekretarzem redakcji „Nowin Psychologicznych”, współpracowała też z pismami i rozgłośniami podziemnymi. W latach 1989-1994 pracowała w „Tygodniku Solidarność”, a w latach 1993-1998 była publicystką w Biurze Analiz Programowych w Polskim Radiu.

W latach 2006-2009 była wicedyrektorem programowym Polskiego Radia, od 2013 roku zasiada w radzie programowej Polskiej Agencji Prasowej, w latach 2008-2010 była wiceprzewodniczącą Rady Etyki Mediów przy Konferencji Mediów Polskich, a w latach 2003-2007 członkiem rady programowej TVP Oddział w Warszawie.

Od kilku lat jest stałą komentatorką w Telewizji Republika i w „Gazecie Polskiej Codziennie”. Należy m.in. do Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, Stowarzyszenia Wolnego Słowa i Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Pracuje w Katedrze Zarządzania Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie, uzyskała doktorat z pedagogiki społecznej.

Janusz Daszczyński od końca lipca ub.r. do początku stycznia br. był prezesem Telewizji Polskiej, został odwołany po wejściu w życie tzw. małej nowelizacji ustawy medialnej, na mocy której nowe kierownictwo TVP powołał minister skarbu państwa.

Daszczyński jest związany z mediami od końca lat 70., pracował m.in. w TVP Gdańsk i  „Tygodniku Solidarność”. W latach 1990-1993 pełnił kolejno funkcje dyrektora TVP Gdańsk, p.o. obowiązki dyrektora TVP2 i zastępcy dyrektora tworzonej wtedy TVP Polonia. W 1993 roku został dyrektorem biura KRRiT, a w latach 1994-1998 był członkiem dwóch składów zarządu Telewizji Polskiej.

Potem przez 12 lat pracował w Grupie Ergo Hestia, m.in. jako dyrektor biura public relations oraz dyrektor biura marketingu i PR. W 2010 roku był szefem polskiego pawilonu na Wystawie Światowej Expo 2010 w Szanghaju, a od maja 2012 roku do połowy ub.r. zastępcą dyrektora biura ds. finansów i logistyki w Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych. Na to ostatnie stanowisko wrócił w styczniu br. po odejściu z TVP.

Janusz Daszczyński został zgłoszony do KRRiT przez grupę posłów PO.

Rozmowy z obojgiem kandydatów mają odbyć się podczas posiedzenia Senatu zaplanowanego na 20 i 12 lipca.

Obecnie w Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji zasiadają Jan Dworak (przewodniczący), Witold Graboś (zastępca przewodniczącego), Krzysztof Luft, Stefan Pastuszka i Sławomir Rogowski. Wszyscy zostali powołani na 6-letnią kadencję w lipcu i sierpniu 2010 roku: Dworak i Luft przez p.o. prezydenta Bronisława Komorowskiego (7 lipca), Graboś i Rogowski przez Sejm (4 sierpnia), a Pastuszka przez Senat (22 lipca).

Pod koniec czerwca br. Sejm odrzucił sprawozdanie KRRiT za ub.r. Jeśli tę decyzję poprą Sejm i prezydent, wygaśnie kadencja całego składu Rady.

W środę wchodzi w życie tzw. pomostowa ustawa medialna, podpisana w zeszłym tygodniu przez prezydenta. Powołuje ona Radę Mediów Narodowych, która przejmie od KRRiT obowiązki tworzenia w porozumieniu z rządem polityki państwa w zakresie radiofonii i telewizji oraz kompetencje związane z powoływaniem zarządów i rad nadzorczych spółek mediów publicznych.

Dołącz do dyskusji: Teresa Bochwic i Janusz Daszczyński senackimi kandydatami do KRRiT

10 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
aaa
Senat wybiera jedną osobę do KRRiT. Czyli kandydat PO jest tylko dla dekoracji.
odpowiedź
User
Zasmucony Widz TV
Media się zmieniają. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego jak bardzo zmienią się media w trakcie trwania kolejnej kadencji KRRiT. Przyjdzie nam zmierzyć się z VR (wirtualną rzeczywistością), telewizją ultra high definition (4K, 8K), emisją TV w HDR, przyszłością serwisów OTT, streaming wirtualnych kanałów telewizyjnych, globalizacją serwisów VOD, przyszłością naziemnej telewizji cyfrowej (DVB-T2 + HEVC) oraz interaktywnymi usługami telewizyjnymi. Można tak jeszcze wyliczać bez końca...

To że ktoś ma doświadczenia z (starymi) mediami wcale nie oznacza, że będzie umiał(a) odnaleźć się w nowej rzeczywistości.

Jestem przekonany, że podczas posiedzenia Senatu zaplanowanego na 20 i 12 lipca nie dowiemy się nic na temat tego jakie kandydaci mają doświadczenia z nadchodzącymi nowymi mediami - bo to jest dla Widzów o tysiąc razy ważniejsze od tego, która partia polityczna zaproponowała kandydata do KRRiT.
odpowiedź
User
Szok
to jest nieprawdopodobne, że ktoś kto wprowadził do TVP taki burdel jest wskazywany do KRRiT
odpowiedź