SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Test soków "Świata Konsumenta"

Sok pomarańczowy Dr Witt jest najlepszy, a Grand - najgorszy - tak wynika z testu porównawczego soków wykonanego na zlecenie miesięcznika "Świat Konsumenta" w akredytowanym laboratorium w Niemczech

Do testu soków pomarańczowych wybrano, z oferty handlowej dostępnej na polskim rynku, dziesięć produktów różnych firm. Oceniano soki zakupione w dużych sieciach handlowych, będące zgodnie z deklaracją producenta w okresie pełnej przydatności do spożycia.

W badaniach oceniano:
" sposób oznakowania etykiety;
" cechy sensoryczne: wygląd, cechy smaku i zapachu oraz ogólne wrażenie sensoryczne;
" parametry fizykochemiczne pozwalające ocenić autentyczność soków, takie jak:
- zawartość ekstraktu ogólnego i ekstraktu bezcukrowego
- zawartość cukrów - glukozy, fruktozy, sacharozy
- liczba formolowa
- zawartość popiołu ogółem
- zawartość kwasów organicznych - kwasu cytrynowego i izocytrynowego.

Na podstawie uzyskanych wyników poszczególnym badanym sokom za każdą z ocenianych cech przyznano noty w skali od 1 (ocena minimalna) do 5 (ocena maksymalna).

Jakość badanych w teście soków w większości była bardzo dobra. Taką ocenę uzyskało aż siedem spośród dziesięciu ocenianych produktów.

Pierwszą pozycję w rankingu zajął sok Dr Witt z oceną ogólną bardzo dobrą (5.0). Jego jakość w żadnym ocenianym aspekcie nie budziła zastrzeżeń.

Drugie miejsce w rankingu, również z oceną bardzo dobrą (4.85), zajął sok Clippo, w którym dostrzeżono jedynie drobne uchybienia dotyczące znakowania. Nie wyeksponowano informacji o użyciu do produkcji zagęszczonego soku, a nazwę uzupełniono określeniem "100%", mimo że sok wzbogacono w witaminy, a więc nie jest on w 100% naturalny.

Trzecią pozycję w rankingu z równorzędną oceną i ilością punktów zyskał sok Fortuna, w którym stwierdzono takie same uchybienia jak w soku Clippo. O kolejności w rankingu w tym wypadku zadecydowała mniej wyczerpująca informacja o warunkach przechowywania.

Czwarte miejsce przyznano sokowi Cappy - ocena bardzo dobra (4.8). O jego pozycji zadecydowały uchybienia w oznakowaniu etykiety.

Piąte miejsce, również z oceną bardzo dobrą (4.75), zajął sok Hortex, na którego ocenę, poza mało wyeksponowaną informacją o użyciu koncentratu soku, wpłynęła nieznacznie niższa jakość sensoryczna.

Na szóstej pozycji w rankingu znalazł się sok Garden z oceną bardzo dobrą (4.65). Jego oznakowanie było analogiczne jak soku Hortex, a ogólną ocenę obniżono ze względu na stosunkowo wysoką, w porównaniu z innymi badanymi produktami, zawartość cukru (sacharozy).

Sok Toma zajął miejsce siódme - ocena bardzo dobra (4.6). Liczba punktów obniżona była ze względu na niezgodne z wymaganiami oznakowanie etykiety - brak w nazwie informacji o użyciu soku zagęszczonego. Parametry fizykochemiczne i jakość sensoryczna tego produktu nie budziły zastrzeżeń.

Ocenę dobrą z pozycją ósmą uzyskał sok Leader Price (4.5), a dziewiątą również z oceną dobrą - Tymbark (4.15). Obu produktom obniżono ocenę końcową za uchybienia w oznakowaniu, a ustawiony w rankingu niżej sok Tymbark dodatkowo zawierał znaczną, w porównaniu z innymi sokami, ilość sacharozy.

Ostatnie miejsce w rankingu z oceną dostateczną zajął sok Grand, którego oceny w każdej kategorii zostały obniżone i którego jakość w zakresie parametrów fizykochemicznych budziła największe zastrzeżenia.

Soki owocowe są cennym składnikiem naszej codziennej diety. Dostarczają potrzebnych płynów (wody), węglowodanów (w tym błonnika), kwasów organicznych, witamin, mikro- i makroskładników, a także bioflawonoidów, które mają znaczenie w profilaktyce wielu chorób cywilizacyjnych. Dlatego tak ważną dla konsumenta informacją jest, czy produkt przez niego kupowany, to najlepszy wybór.

Wyniki testu dotyczą badanych partii soków.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Test soków "Świata Konsumenta"

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Sokowirówka
Na 6 miejscu Garden i na ostatnim też Garden?
Coś Wam nie wyszło...
odpowiedź
User
kogelmogel
grand a garden ? coś Sokowirówka nie doczytała
odpowiedź