SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Od kwietnia Mirosław Błaszczyk prezesem Cyfrowego Polsatu,Stanisław Janowski Telewizji Polsat

Tobias Solorz z końcem marca odejdzie z funkcji prezesa Cyfrowego Polsatu. Nowym prezesem spółki będzie Mirosław Błaszczyk. Tobias Solorz razem z Zygmuntem Solorzem i Piotrem Żakiem będą teraz nadzorować Grupę Polsat z poziomu rad nadzorczych.

Tobias SolorzTobias Solorz

Tobias Solorz w 2011 roku wszedł do zarządu Polkomtelu, od lutego 2014 był jego prezesem, a od  2015 zarządzał całą Grupą Polsat . Po odejściu z funkcji prezesa Cyfrowego Polsatu będzie wchodził w skład rad nadzorczych spółek grupy i wykonywał nadzór właścicielski.

- To był dla mnie i naszej Grupy bardzo intensywny czas rozwoju, dokonaliśmy wielu istotnych przedsięwzięć biznesowych, ale co najważniejsze zdecydowanie wzmocniliśmy swoją pozycję na rynku mediów i telekomunikacji. Nasze inwestycje pozwalają ze spokojem myśleć o Grupie w przyszłości. Cieszę się, że dokonaliśmy tego wszystkiego i tym samym przygotowaliśmy Grupę na kolejne wyzwania - komentuje Tobias Solorz.

- Tobias wspierał mój pomysł na inwestycję w Polkomtel, co było początkiem pierwszej w Polsce i być może nawet na świecie firmy, która łączy media i telekomunikację. Była to moja wizja, którą Tobias jako prezes zarządu całej Grupy Polsat skutecznie realizował przez ostatnie siedem lat. Otrzymał też ode mnie zadanie konsolidacji różnych biznesów grupy w trudnym i wymagającym konkurencyjnie otoczeniu, pod silną presją finansową - wylicza Zygmunt Solorz.

Zygmunt Solorz wraz z oboma synami będzie sprawował nadzór właścicielski nad swoją grupą kapitałową z poziomu rad nadzorczych. Piotr Żak, młodszy syn biznesmena, jest już członkiem rad nadzorczych Cyfrowego Polsatu, Telewizji Polsat oraz Netii.

- Nadszedł czas kolejnych, zaplanowanych na wiele lat wyzwań dla Grupy. Dlatego razem z Tobiasem oraz Piotrem będziemy wspólnie nadzorować realizację długofalowej strategii z poziomu właścicielskiego. Zarządzanie spółkami Grupy powierzymy sprawdzonym menedżerom - dodaje Zygmunt Solorz.

Jednocześnie z początkiem kwietnia Maciej Stec, obecnie członek zarządu Cyfrowego Polsatu, obejmie w firmie funkcję wiceprezesa.

- Konsekwentnie realizujemy strategię multiplay w oparciu o kontent i dystrybucję. Każdy dzień naszej pracy to chęć dostarczenia jeszcze lepszych produktów i usług do każdego domu w Polsce. Naszym zadaniem - w oparciu o posiadane aktywa - jest dalszy rozwój usług zintegrowanych i kontynuacja budowy największej polskiej prywatnej firmy - opisuje Maciej Stec.

Stec jest w zarządzie Cyfrowego Polsatu od listopada 2014 roku. Jednocześnie jest członkiem zarządu Telewizji Polsat, gdzie pełni też funkcję dyrektora sprzedaży i zakupów zagranicznych, oraz członkiem rady nadzorczej Muzo FM.

Z Grupą Polsat jest związany od 2003 roku, przez pierwsze cztery lata był dyrektorem zarządzającym Polsat Media. Wcześniej pracował w m.in. w domu mediowym OMD Poland.

Błaszczyk w Polsacie od 25 lat

Mirosław Błaszczyk jest obecnie prezesem Telewizji Polsat, zajmuje to stanowisko od 2007 roku. Z firmą jest związany od 1994 roku, do 2007 roku pełnił funkcje dyrektora biura zarządu i prokurenta.

Jest też związany z innymi firmami z grupy kapitałowej Zygmunta Solorza: od marca 2005 do września 2006 roku był zastępcy dyrektora generalnego Polskiej Telefonii Cyfrowej (obecnie T-Mobile Polska, był też członkiem rad nadzorczych m.in. Plus Banku i Elektrimu.

Obecnie jest też prezesem spółek Lemon Records i Eska TV, członkiem rady nadzorczej Muzo FM oraz członkiem rady Fundacji Polsat.

 - Kierowanie największą polską grupą medialno-telekomunikacyjną będącą jednocześnie największą polską firmą prywatną to bez wątpienia fantastyczne wyzwanie, jak i wielka odpowiedzialność. Jest to jednak przede wszystkim wyraz zaufania ze strony Zygmunta Solorza, za które jestem wdzięczny i na które nadal będę pracował. Z Zygmuntem Solorzem pracuję od ponad 30 lat, dzięki czemu doskonale znam wszystkie kluczowe obszary naszej działalności, poczynając od telewizji, którą miałem przyjemność kierować przez ostatnie 12 lat, poprzez platformę cyfrową aż po telekomunikację - komentuje Mirosław Błaszczyk.

Stanisław Janowski nowym prezesem Polsatu

Z początkiem kwietnia zwolnione przez Mirosława Błaszczyka stanowisko prezesa Telewizji Polsat obejmie Stanisław Janowski. Obecnie jest dyrektorem zarządzającym Polsat Media.

- Przez minione 12 lat pracowałem w biurze reklamy Telewizji Polsat, współpracowałem z Zygmuntem Solorzem oraz zarządem Telewizji Polsat. Nadajemy dzisiaj ponad 30 kanałów i jesteśmy obecni w każdym istotnym segmencie widowni telewizyjnej. Polski kontent jest najważniejszy i będziemy go rozwijać, podobnie jak współpracę w ramach Grupy, aby maksymalnie wykorzystać możliwe synergie  - zapowiada Stanisław Janowski.

Zygmunt Solorz: rozwijamy rodzinny biznes, konkurujemy ze światowymi gigantami

Zygmunt Solorz jesienią 2016 roku odszedł z rady nadzorczej Cyfrowego Polsatu. Odtąd zajmował się tworzeniem strategii oraz nadzorem nad ich wdrażaniem we wszystkich firmach z jego grupy kapitałowej.

W skład tej grupy oprócz Cyfrowego Polsatu i jego spółek zależnych wchodzą m.in. Elektrim, Zespół Elektrowni Pątnów Adamów Konin, Plus Bank oraz mniejszościowy pakiet akcji ATM Grupy. Przy czym zdecydowanie największą częścią jest Cyfrowy Polsat, a grupa deklaruje, że skupia się na rozwoju w sektorze mediów i telekomunikacji.

- W związku z globalną konkurencją musimy skupić się jeszcze bardziej na realizacji misji i wizji grupy. Jesteśmy polskim, lokalnym graczem, który konkuruje ze światowymi gigantami. Internet nie zna granic, co stopniowo zmienia oblicze tej rywalizacji. Planując rozwój naszego rodzinnego biznesu w dłuższej perspektywie, musimy pracować nad jasną wizją firmy w świecie globalnej konkurencji - komentuje Zygmunt Solorz obecne roszady w kierownictwie. - Chcemy dostarczać internet do każdego polskiego domu, a razem z nim możliwie bogaty kontent, w tym przede wszystkim nasz rodzimy polski - począwszy od sportowego, przez filmy, seriale, programy dla dzieci i całej rodziny - wylicza.

Wiosną ub.r. z akcjonariatu Cyfrowego Polsatu wycofał się Heronim Ruta, wieloletni współpracownik Zygmunta Solorza. Sprzedał akcje spółki za ok. 630 mln zł.

Ponadto Cyfrowy Polsat kupił od firmy Heronima Ruty większościowy pakiet udziałów Superstacji.

- Podjęliśmy decyzję o postawieniu na menedżerów, których znam od wielu lat i którzy doskonale zarządzali moimi biznesami. Przez ostatnie kilkadziesiąt lat od jednego kanału telewizyjnego doszedłem do stworzenia unikalnej i największej w Polsce i liczącej się w skali Europy firmy z sektorów mediów, telekomunikacji oraz nowoczesnych technologii. Jestem dumny, że moja Grupa pozostała nie tylko rodzinną, ale również polską i możemy cieszyć się, że nasze usługi i produkty są „Made in Poland” - podsumowuje Zygmunt Solorz ogłoszone właśnie roszady.

Cyfrowy Polsat: 1,5 mld zł na przejęcia, wspólna oferta z Netią

Od grudnia 2017 roku Cyfrowy Polsat i wspólnie ze swoimi spółkami zależnymi zrealizował szereg przejęć: na 66 proc. akcji Netii wydał ok. 1,3 mld zł (w maju ub.r. na przejęcie przez Cyfrowy Polsat kontroli nad tą spółką zgodził się UOKiK), za 103 mln zł kupił od Grupy ZPR Media 100 proc. udziałów spółek nadających kanały Eska TV, Eska TV Extra, Eska Rock TV, Polo TV i Vox Music TV oraz 49 proc. udziałów nadawcy Fokus TV i Nowa TV, a za 38 mln euro - 50 proc. akcji (plus jedną) Eleven Sports Network.

W związku z tymi wydatkami, a także swoim zadłużeniem, Cyfrowy Polsat nie wypłacił w ub.r. dywidendy.

W połowie ub.r. Cyfrowy Polsat i Plus zaczęły sprzedaż internetu stacjonarnego i oferty telewizyjnej Netii. Usługi Netii włączono też do programu rabatowego SmartDom grupy Cyfrowy Polsat.

Pod koniec listopada Netia wprowadziła do sprzedaży internet światłowodowy o prędkości 600 Mb/s.

Od sierpnia ub.r. Cyfrowy Polsat transmituje piłkarską Ligę Mistrzów i Ligę Europy w kanałach i serwisach pay-per view Polsat Sport Premium. Są one dostępne dla abonentów tej firmy, a także klientów innych operatorów płatnej telewizji.

W pierwszych trzech kwartałach ub.r. grupa kapitałowa Cyfrowy Polsat zanotowała 7,68 mld zł wpływów ze sprzedaży i 750,7 mln zł zysku netto, a w samym trzecim kwartale - 2,73 mld zł wpływów i 227,1 mln zł zysku.

Na koniec września firma miała 10,28 mln zł zadłużenia netto, a stosunek tego zadłużenia do zysku EBITDA z ostatnich 12 miesięcy wynosił 2,83.

Pod koniec października Cyfrowy Polsat poinformował, że planuje oszacować popyt na jego nowe obligacje oraz zaproponować warunki i harmonogram ich emisji. Firma chce taniej spłacić obligacje o nominalnej wartości 1 mld zł.

Dołącz do dyskusji: Od kwietnia Mirosław Błaszczyk prezesem Cyfrowego Polsatu,Stanisław Janowski Telewizji Polsat

16 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
walter
czyżby Solorz szykował się do sprzedaży?

Vodafone czeka.

PiS właśnie się doczekał.
odpowiedź
User
Kuchcik
Robi miejsce dla pana Kurskiego? Zasugerowałem się wzmianką o "sprawdzonych menedżerach".
odpowiedź
User
-
Lepiej niech wszyscy Solorze pójdą na całkowitą emeryturę korporacyjną
odpowiedź