SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Prezes Gremi Media Tomasz Jażdżyński udzielił pożyczki ratunkowej Wiśle Kraków

Prezes Gremi Media (wydawcy „Rzeczpospolitej” i „Parkietu”) Tomasz Jażdżyński jest jedną z trzech osób, które pożyczyły po 1,33 mln zł klubowi piłkarskiemu Wisła Kraków przeżywającemu ogromne problemy finansowe.

Tomasz Jażdżyński, prezes Gremi MediaArticle

Pozostałymi pożyczkodawcami Wisły są Jarosław Królewski (szef firmy technologicznej Synerise) i piłkarz Jakub Błaszykowski, który po prawie 12 lata gry za granicą właśnie wrócił do krakowskiego klubu (grał w nim w latach 2005-2007). Według zapowiedzi każdy pożyczył klubowi po 1,33 mln zł.

Wisła Kraków od kilku miesięcy przeżywa ogromne problemy finansowe. Klub od połowy ub.r. nie płacił piłkarzom, narastały też jego zobowiązania wobec części kontrahentów. Fiaskiem okazała się ogłoszona w drugiej połowie grudnia ub.r. sprzedaż Wisły podmiotom związanym z mało znanymi inwestorami Vanną Ly i Matsem Hartlingiem. Nabywcy nie spłacili obiecanej części zadłużenia klubu, a po Vannie Ly słuch zaginął.

Na początku stycznia PZPN zawiesił licencję Wisły na grę w Lotto Ekstraklasie. Wtedy zmieniły się władze klubu, a w pomoc zaangażowali się Jarosław Królewski (szef firmy technologicznej Synerise) oraz były współwłaściciel i prezes Legii Warszawa Bogusław Leśnodorski (obecnie prawnik i inwestor). Leśnodorski pomaga przy kwestiach prawnych, a Królewski - przy pozyskiwaniu finansowania lub inwestorów.

4 mln zł z pożyczek od Królewskiego, Jażdżyńskiego i Błaszczykowskiego zostanie wydane na najpilniejsze potrzeby, m.in. spłatę zaległości płacowych wobec piłkarzy. Gdyby nie nastąpiło to do połowy tego tygodnia, PZPN rozwiązałby ich kontrakty z winy klubu i mogliby odejść za darmo.

Jarosław Królewski mówił o tym w zeszłą sobotę w programie „Stan Futbolu” realizowanym przez Weszło i TVP Sport.

 

- Brak gotówki, w co najmniej takiej wysokości jak zagwarantowana pożyczka, w połowie bieżącego tygodnia ostatecznie zamknąłby możliwość wystartowania przez Wisłę Kraków w rozgrywkach rundy wiosennej. Widząc olbrzymią mobilizację społeczności kibiców klubu podjęliśmy decyzję o uruchomieniu środków - uzasadnia Tomasz Jażdżyński w komunikacie prasowym Wisły na temat pożyczki. - Naszą intencją jest wykreowanie czasu, który umożliwi znalezienie docelowego rozwiązania pozwalającego nie likwidować spółki akcyjnej Wisła Kraków. W moim przypadku dodatkową motywacją była chęć, aby w gronie ratujących Wisłę znalazła się przynajmniej jedna osoba z Krakowa - dodaje.

Łączne zadłużenie Wisły jest szacowane na ok. 40 mln zł. Do końca marca br. klub musi spłacić kilkanaście mln zł, żeby uzyskać licencję na grę w Lotto Ekstraklasie w przyszłym sezonie.

Runda wiosenna obecnego sezonu rozgrywek ruszy w drugi weekend lutego.

Jażdżyński obecnie kieruje Gremi Media, wcześniej m.in. w Interią, GG i Bankierem

Tomasz Jażdżyński od grudnia 2017 roku jest prezesem Gremi Media wydającej m.in. „Rzeczpospolitą” i „Parkiet” oraz ich portale internetowe (firma ma też udziały w kilku spółkach). Wcześniej przez pół roku był w radzie nadzorczej firmy.

W latach 2011-2016 Jażdżyński pracował w Grupie Naspers, której odpowiadał za wszystkie działania mediowe i komunikacyjne, m.in. zarządzał Grupą Bankier.pl (kupioną na początku 2015 roku przez Bonnier Busines Polska) i platformą GG (przejętą jesienią 2015 roku przez Xevin Investments).

W latach 1999-2004 i 2008-2010 Jażdżyński pracował w portalu Interia.pl, przez większość tego okresu jako prezes. W 2005 roku był dyrektorem finansowym Wirtualnej Polski, a w latach 2005-2008 pełnił taką funkcję w Bankierze. Koordynował wprowadzania na warszawską giełdę Interii i Bankiera.

Jest większościowym udziałowcem agencji marketingu internetowego Veneo.

W drugiej połowie lat 90. Tomasz Jażdżyński pracował w domach maklerskich KDM (później IDM SA) i Penetrator. Ukończył informatykę oraz zarządzanie i marketing na Uniwersytecie Technicznym AGH w Krakowie.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Prezes Gremi Media Tomasz Jażdżyński udzielił pożyczki ratunkowej Wiśle Kraków

6 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Misiek Sharks
Frajer Naiwny nigdy tych pieniędzy nie oddamy ale dziękujemy!
odpowiedź
User
walter
ktoś ma za dużo wolnych pieniędzy
odpowiedź
User
Somsiad
Skad miał na to pieniażki
odpowiedź
User
charly
Studnia bez dna. Bez wątpienia przepłacany sport, szczególnie w wydaniu polskiej ligi.
odpowiedź
User
XYZ
Bardzo piękna inicjatywa. Rzepie też pożyczy jak trzeba będzie?
odpowiedź