SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Tomasz Lis wyda książkę o seksie współczesnych Polaków. „To będzie Wisłocka 2.0”

Jedną z książek, jakie ukażą się w najbliższym czasie w wydawnictwie Tomasza Lisa, będzie pozycja opisująca seksualne preferencje Polaków - zapowiada były naczelny „Newsweeka”. Lis przyznaje, że nie chodzi „o instruktaż, ale o to jak Polacy podchodzą do seksu”. Prace nad książką trwają, choć na razie nie wiadomo, kto ją przygotowuje dla wydawnictwa. - Wydaje mi się, że to byłoby ciekawe, taka Wisłocka 2.0 - komentuje Tomasz Lis.

Tomasz Lis, fot. zrzut ekranu YouTubeArticle

Tomasz Lis intensywnie przygotowuje się do startu własnego wydawnictwa co najmniej od stycznia br. Kilka tygodni temu informowaliśmy, że musiał zrezygnować z jego pierwotnej nazwy TOMY – gdyż jesienią ub. roku została już zarezerwowana przez inne konsorcjum wydawnicze. Ostatecznie stanęło na nazwie Wydawnictwo Tomasz Lis, a pierwszą książką, jaka się w nim ukaże będzie wywiad-rzeka pt. „Tomasz Lis. Na żywo". Pozycja ma się ukazać pod koniec marca i znajdzie się w niej rozdział, w którym autor opisuje swoją wersję rozstania z wydawnictwem Ringier Axel Springer Polska, wydawcą "Newsweeka".

Lis kilka dni temu zaprezentował już logo swojego wydawniczego przedsięwzięcia i okładkę najnowszej książki.

"Idę w stronę self-publishingu"

W rozmowie z Jackiem Pałasińskim, jaka ukazała się w ramach podcastu „Godzina z Jackiem” (naTemat.pl), Tomasz Lis precyzuje, że wydawnictwo będzie stawiało na literaturę faktu i mówi w jaki sposób zamierza dystrybuować swoje książki. – Na razie idę w stronę self-publishingu, sam będę zajmował się dystrybucją. W wypadku niektórych książek pewnie będę musiał wejść w romans z Empikiem i innymi dystrybutorami. To kwestia przyzwyczajenia niektórych rozmówców. Są ludzie, dla których książka nie istnieje, jeśli nie ma jej w księgarni - wyjaśnił. Podkreślił przy tym, że w przypadku Empiku jego wydawnictwo będzie dostawało jedynie 40 proc. kwoty każdej sprzedanej książki, co – jak można wnioskować – jest główną przesłanką do ograniczenia współpracy.

Tym bardziej, że Lis – jak wyznał - finansuje swoje wydawnicze przedsięwzięcie z własnej kieszeni i nie zamierza robić zbiórek w internecie. – Na razie (do wydawnictwa) nie dołożyłem nic, ale to jeszcze nie jest czas bilansu finansowego. Na razie mogę powiedzieć, ile wydałem: sporo. Codziennie wypływają pieniądze z konta. Kościół jest w pobliżu, trzeba pójść i pomodlić się, żeby się zwróciło – spointował dziennikarz.

"Wisłocka 45 lat później"

Jaki plany ma wydawnicze? Tego na razie Lis nie zdradza, ale mówi Pałasińskiemu, że „parę książek już się pisze, napisało, niektóre się spisują”. - Ale mam też bardzo konkretny pomysł. Mam autorkę, która pisze dla wydawnictwa książkę o seksie. To ma być nie instruktaż, ale powiedziałbym „Wisłocka 45 lat później”. Czyli jak Polacy podchodzą do seksu, co wiedzą czego nie wiedzą i jakie mają wyobrażenia, jakie są stereotypy. Wydaje mi się, że to byłoby ciekawe, taka Wisłocka 2.0 - skomentował.
 

 

Lis w TVP zaczął pracę na początku lat 90., gdy szukano nowych osób do redakcji "Wiadomości", które zastąpiły "Dziennik Telewizyjny". Kilka lat później, gdy uruchomiono TVN, stworzył i kierował redakcją "Faktów",  szefował też później "Wydarzeniom" w Polsacie. Przez dwa lata kierował tygodnikiem "Wprost", a przez kolejne dziesięć był redaktorem naczelnym "Newsweeka".

Stanowisko w "Newsweeku" stracił z dnia na dzień w maju ub.r. Decyzję o natychmiastowym zakończeniu współpracy przekazano w komunikacie zarządu Ringier Axel Springer Polska. Powodów nie ujawniono.

W konsekwencji znany dziennikarz zniknął z audycji Jacka Żakowskiego w TOK FM. W wywiadzie w „Krytyce Politycznej” Lis polemizował z zarzutami, że źle traktował podwładnych w redakcji, ale przyznał, że jego metody zarządzania „były trochę retro, a może bardzo retro”, ponieważ był bardzo wymagający wobec siebie samego.

Dołącz do dyskusji: Tomasz Lis wyda książkę o seksie współczesnych Polaków. „To będzie Wisłocka 2.0”

25 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Basia
Kontrowersyjny wybór tematyki przyszłej książki zważywszy na to co działo się w Newsweeku i nie tylko. Po jeszcze kilku takich bezkrytycznych publikacjach redaktor stanie się wzorem cnót.
odpowiedź
User
Silver
Już to widzę jak ktoś kupi coś od Lisa. Powodzenia we współpracy z Empikiem, który non stop zalega z płatnościami i wykończył wszystkich graczy z rynku. Dla Pana redaktora najlepiej będzie zadbać o zdrowie oraz udać się na emeryturę od polityki , dziennikarstwa, mediów itp. niezwykle stresujących zajęć.
odpowiedź
User
Ania
Próbowałam kilka razy oglądać na yt to co Pan redaktor proponuje w nowym formacie. Miałam dwa podejścia jakoś nie umiem się wkreęcić i przekonać. Nie wiem do końca czego mi brakuje, może spróbuję jeszcze raz choć nie jest łatwo. A jak wam się to podoba co Pan redaktor robi ma YT?
odpowiedź