SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Tomasz Lis - redaktor naczelny „Wprost”

- Jest mi doskonale obojętne czy nowi albo „odzyskani” czytelnicy to studenci, pracujący czy emeryci – mówi w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Tomasz Lis, redaktor naczelny tygodnika „Wprost” (AWR Wprost).

Tomasz Lis - redaktor naczelny „Wprost”

Robert Stępowski: W jaki sposób zachęciłby Pan osobę, która kiedyś przestała kupować „Wprost”, do tego by wróciła do lektury tygodnika?
Tomasz Lis, redaktor naczelny tygodnika „Wprost”:
To zaczyna być ciekawe pismo. Nie służy już żadnej partii, nie opluwa uczciwych ludzi, nie służy odreagowaniu czyichś frustracji. A przede wszystkim jest w nim wielu dobrych autorów i wiele ciekawych tekstów.

Proszę dokończyć zdanie. Za pół roku siłą tygodnik „Wprost" będzie...
Tygodnik „Wprost”.

Chce Pan upodobnić „Wprost", do któregoś z tytułów już istniejących na rynku polskim, czy światowym? Jakim tygodnikiem będzie „Wprost"?
Nie chcę o tym mówić. Wiem całkiem precyzyjnie, w którą stronę chcę iść, ale nie lubię takich expose. Wolę, by w każdy poniedziałek czytelnik przekonywał się że idziemy w dobrą stronę. 

Do jakiej grupy docelowej ma trafiać tygodnik pod Pana kierownictwem?
Z całym szacunkiem, ale dla mnie te wszystkie „grupy docelowe”, „strategie komunikacyjne” i tym podobne hasła, to marketingowy bełkot. Jak tydzień w tydzień pokażemy, że to jest dobry tygodnik, to ludzie będą go kupowali. Jest mi doskonale obojętne czy nowi albo „odzyskani” czytelnicy to studenci, pracujący czy emeryci.

W jakiej perspektywie czasowej i do jakiego poziomu chciałby Pan podnieść sprzedaż tygodnika „Wprost"?
Chciałbym, byśmy do końca roku powrócili do sprzedaży na poziomie 100 tysięcy egzemplarzy.

Wiadomo, że dobrze sprzedają się ostre i kontrowersyjne teksty lub materiały śledcze. Niestety jedne i drugie obarczone są ryzykiem, że gazeta zostanie za nie pozwana, a obecny wydawca (Platforma Mediowa Point Group) chyba nie chce ryzykować i płacić odszkodowań. Będzie Pan zatem unikał publikacji tekstów, za które moglibyście zostać pozwani?
Nie zgadzam się z tezą zawartą w pytaniu. Sprzedaje się pismo, w którym jest wiele dobrych tekstów, pismo ciekawe. Nic mniej, nic więcej. „Wprost” specjalizowało się w ostatnich latach w tekstach „ostrych” i „śledczych”. Nie zauważyłem, by wpłynęło to na wzrost sprzedaży.

W redakcji został jeszcze ktoś ze starego składu zespołu reakcyjnego: z czasów Stanisława Janeckiego, albo Marka Króla?
Tak, wiele osób.

Wpisują się one w Pana wizję tej gazety?
Wizja jest banalnie prosta - dobre dziennikarstwo, dobre teksty. Dla dobrych dziennikarzy jest i będzie tu miejsce, niezależnie od tego czy już tu są czy wkrótce przyjdą.

Jak władze TVP przyjęły objęcie przez Pana stanowiska redaktora naczelnego jednego z najbardziej opiniotwórczych tygodników w kraju?
Nie wiem, nie pytałem. W umowie producenckiej z TVP nie ma nic, co uzasadniałoby stawianie takich pytań. Jestem producentem programu dla TVP, a we „Wprost” naczelnym. Nie ma tu żadnego konfliktu interesów.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Tomasz Lis - redaktor naczelny „Wprost”

14 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
jarekzbydgoszczy
Wprost służy jednej partii tj. PO
8 8
odpowiedź
User
kruk
Lis to szubrawiec, nigdy nie kupięani nie wezmę do ręki gazety przez niego redagowanej.
8 8
odpowiedź
User
buck
Od lat nie kupuję tej gazety. I nie zamierzam kupować. Lis jest niebywałym mydłkiem. Zero kreatywnosci, zero samodzielnego myślenia, zero wartosci dodanej. Absolutny brak wyrazistości. Zupełnie jak Geremek w cyrku na Wiejskiej: nigdy nie wiadomo czy wchodzi czy schodzi. Być moze kupiłbym 1-2 egzemplarze gdyby naczelnym został - bo ja wiem? - może Żakowski. Albo Władyka. Ale Lis? Pieszczoch pisowskiej telewizji? Może czuje że jego czas sie kończy? Jaki grajdoł, takie media, tacy redaktorzy.
8 8
odpowiedź
User
Framed
A ja się cieszę. Nareszcie pokazują się artykuły dla normalnych ludzi. Janecki był już nie do strawienia. Lis to rasowy dziennikarz. Trzymam kciuki, żeby mu się udalo.
8 8
odpowiedź
User
eugeniusz5
jestem za,
Tomasz Lis powinien zaistnieć jako dobry naczelny, bo po Janickim może być tylko lepiej.
Jest zdecydowany, ma silną osobowość.
Pamiętam nawoływania: Tomasz Lis na prezydenta!
-To coś znaczyło.
Dziś ugruntował swoją pozycję dobrego dziennikarza, menadżera i twórcy.
Czekam z nadzieją na dobrą gazetę.
8 8
odpowiedź