SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Tomasz Piątek z Nagrodą za Wolność i Przyszłość Mediów. „W dziennikarstwie śledczym nie pozwala się zastraszyć”

Tomasz Piątek, publicysta „Gazety Wyborczej” i autor książki „Macierewicz i jego tajemnice”, został tegorocznym laureatem Nagrody za Wolność i Przyszłość Mediów przyznawanej przez Fundacji Mediów Sparkasse Leipzig.

Tomasz Piątek, fot. youtubeArticle

- Przez ponad 20 lat aktywności dziennikarskiej Tomasz Piątek zyskał status krytycznego obserwatora zmian społecznych w swoim ojczystym kraju. Mimo coraz trudniejszych warunków dla dziennikarzy w Polsce do niezależnej, swobodnej i obiektywnej pracy Tomasz Piątek w swoim dziennikarstwie śledczym nie pozwala się zastraszyć - uzasadnił Stephan Seeger, dyrektor zarządzający Fundacji Mediów Sparkasse Leipzig.

Dodał, że przypadek Piątka jest przykładem, jak wolność mediów jest pod coraz większą presją w krajach wyglądających na demokratyczne. - Polski rząd, tak jak stało się to na Węgrzech, tworzy prawo medialne, które nie promuje krytycznego dziennikarstwa, tylko je ogranicza - ocenił Seeger. Wyliczył też niedawne aresztowanie dziennikarzy, którzy chcieli relacjonować protesty antyrządowe oraz morderstwa dziennikarzy na Słowacji i Malcie. - Obserwujemy te wydarzenia z dużym niepokojem - zaznaczył.

Nagrodą za Wolność i Przyszłość Mediów zostanie uroczyście wręczona Tomaszowi Piątkowi 9 października w Lipsku. Laureat otrzyma 30 tys. euro.

Wyróżnienie jest przyznawane przez Fundację Mediów Sparkasse Leipzig od 2001 roku. Wśród dotychczasowych laureatów nie ma Polaków.

Tomasz Piątek nagrodzony za „Macierewicza i jego tajemnice”

W komunikacie Fundacji Mediów Sparkasse Leipzig informującym o nagrodzie dla Tomasz Piątka w jego biogramie skupiono się na wydanej w połowie ub.r. książce „Macierewicz i jego tajemnice”. Piątek opisał w niej rzekome powiązania Antoniego Macierewicza, wówczas ministra obrony narodowej, z rosyjską mafią i rosyjskimi służbami.

Krótko po premierze książki Macierewicz złożył dotyczące niej zawiadomienie do departamentu wojskowego prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Stwierdził, że poprzez publikację Tomasz Piątek mógł naruszyć przepisy mówiące o stosowaniu przemocy lub gróźb wobec funkcjonariusza publicznego w celu podjęcia lub zaniechania czynności służbowych oraz o publicznym znieważaniu i poniżaniu konstytucyjnego organu RP.

Skrytykował to Międzynarodowy Instytut Prasowy, argumentując, że prokuratura nie powinna podejmować śledztwa w tej sprawie, m.in. dlatego że szef MON ma wiele innych narzędzi, żeby zdementować informacje podane w książce. Natomiast 10 międzynarodowych organizacji skupiających dziennikarzy i zajmujących się wolnością mediów wspólnie zaapelowało do Antoniego Macierewicza, żeby wycofał się z działań prawnych wobec Piątka. Ponadto przeszło 11 tysięcy osób podpisało się pod listem Amnesty International w obronie autora.

W marcu br. Prokuratura Okręgowa w Warszawie zdecydowała się nie podejmować dochodzenia w tej sprawie, oceniając, że nie wyczerpano znamion czynów ściganych z oskarżenia publicznego.

Tomasz Piątek w listopadzie ub.r. za „Macierewicza i jego tajemnice” otrzymał nagrodę w kategorii dziennikarskiej od organizacji Reporterzy bez Granic i francuskiej stacji TV5-Monde.

Dołącz do dyskusji: Tomasz Piątek z Nagrodą za Wolność i Przyszłość Mediów. „W dziennikarstwie śledczym nie pozwala się zastraszyć”

15 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Teo
Antoni - jednak szpieg, a więc wojna z Rosją odwołana ( pewnie na niedługo), na jesień będzie szpiegiem BND a za rok Mossadu etc. A Tomek jako odważny dziennikarz powinien teraz popełnić biografię Adama Michnika...
odpowiedź
User
Antypetru
Jaki jest sens takich nagród? Przecież zdradzają w czyim interesie ktoś występuje. Tusk też dostaje nagrody od Niemców, naprawdę nie rozumiem tego.
odpowiedź
User
Formac
z cyklu: Nagroda od kodziarzy dla kodziarzy. Nikt normalny nie traktuje tego poważnie.
odpowiedź