SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Tomasz Rożek z nagrodą rady programowej Polskiego Radia za audycję „Pytania z kosmosu” w Trójce

Laureatem tegorocznej nagrody rady programowej Polskiego Radia został dziennikarz popularyzujący naukę Tomasz Rożek. Doceniono jego wkład w popularyzowanie nauki w audycji ,,Pytania z kosmosu” emitowanej w porannym programie ,,Zapraszamy do Trójki''. - Dzisiaj szczególnie powinniśmy wsłuchiwać się w głos naukowców i wspierać ich pracę - mówi portalowi Wirtualnemedia.pl Tomasz Rożek.

Tomasz Rożek, fot. Polskie Radio Article

„Pytania z kosmosu” to kilkuminutowa, utrzymana w lekkim tonie audycja, można jej słuchać w Trójce od roku 2016, od poniedziałku do czwartku około godz. 7.16. Jak napisano w uzasadnieniu przyznania nagrody, „stanowi ona interesujący przykład popularyzowania nauki”. - Wszyscy gratulujemy red. Tomaszowi Rożkowi tej nagrody i cieszymy się, że jego profesjonalizm został kolejny raz doceniony - i jako naukowca, i jako dziennikarza Polskiego Radia - mówi Agnieszka Kamińska, prezes i redaktor naczelna Polskiego Radia.

- Ta nagroda należy się całemu zespołowi poranka „Zapraszamy do Trójki”. Moich kilka minut to element większej całości, bez której nie byłoby ani tak ogromnego zainteresowania słuchaczy, ani tak dobrej atmosfery na antenie. Sprawia mi ogromną satysfakcję gdy słyszę lub czytam, że dla wielu słuchających „Pytania z Kosmosu” porządkują poranek. Dla niektórych to czas żeby wstać z łóżka, dla innych to ostatni dzwonek żeby wyjść z domu. Dla dzieci żeby kończyć śniadanie. Miło jest wiedzieć, że to co się robi jest dla kogoś ważne - komentuje w rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl Tomasz Rożek.

- Te audycje są bardzo niebezpieczne: emitowane w porze, kiedy wiele osób szykuje się do pracy, sprawiają, że łatwo się zasłuchać i przegapić właściwy moment wyjścia z domu. A mówiąc poważnie: należy mieć nadzieję, że takich programów będzie w Polskim Radiu coraz więcej. Wielkie uznanie należy się redaktorowi Rożkowi za poszukiwanie ciekawej formy i znakomity kontakt ze słuchaczami - skomentował Mirosław Wąsik, przewodniczący rady programowej Polskiego Radia.

Tomasz Rożek jest z wykształcenia fizykiem, na co dzień związany jest z tygodnikiem „Gość Niedzielny”. To jeden z najbardziej znanych, cenionych i lubianych dziennikarzy naukowych w Polsce. Jego vlog "Nauka. To lubię" ma ponad 415 tys. subskrypcji. Od 2016 do 2019 roku Rożek prowadził w TVP program popularnonaukowy „Sonda2”, który doczekał się 6 sezonów.

Nagroda rady programowej Polskiego Radia została ustanowiona w 2001 roku dla wybitnych twórców radiowych, których audycje najpełniej realizują kulturową, społeczną i obywatelską misję nadawców publicznych, wyróżniając się wartościowym przesłaniem i wysokimi walorami formalnymi. Rok temu dostał ją Marek Mądrzejewski z radiowej Jedynki.

Według badania Radio Track od stycznia do marca 2020 roku udział radiowej Trójki w rynku słuchalności wyniósł 5,3 proc.

Dołącz do dyskusji: Tomasz Rożek z nagrodą rady programowej Polskiego Radia za audycję „Pytania z kosmosu” w Trójce

16 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Irasiad
Czyli Polskie Radio przyznało nagrodę za audycję w Polskim Radio? To może fajniej byłoby dać mu premię? Chyba że już za dużo zarabia?
42 1
odpowiedź
User
Gość X
Dobre i to w takim zarządzie i w obliczu zmian.
2 32
odpowiedź
User
też fizyk
Przecież w tej audycji aż roi się od błędów merytorycznych i to takich, że zęby bolą! O językowych nie wspomnę, bo to mniej ważne. Inna sprawa, że Rożek NIE jest naukowcem, jest dość marnym dziennikarzem, któremu nie wyszła kariera naukowa. Dziennikarska chyba też nie skoro musi pracować w "Gościu niedzielnym".
Nagrodę dostał, bo "swój". To zwykły propisowski parobek wsadzony na antenę jako zapychacz w miejsce przeglądu prasy.
43 11
odpowiedź