SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Fundacja pallotynów: nie zbieramy na TV Republikę, tylko użyczamy Fundacji Niezależne Media numer KRS

Fundacja Niezależne Media zbierając w tym roku 1 proc. podatku od chcących ją wesprzeć osób, kolejny raz korzysta z numeru KRS Pallotyńskiej Fundacji Misyjnej Salvatti.pl. Pallotyni tłumaczą, że współpracują w tym zakresie z różnymi organizacjami pozarządowymi, na co pozwalają przepisy.

Article

Od ponad tygodnia Fundacja Niezależne Media prowadzi kampanię zachęcającą do przekazywania jej 1 proc. podatku. W spocie najpierw pokazywane są logotypy Niezależna.pl, „Gazety Polskiej Codziennie”, „Gazety Polskiej”, Telewizji Polskiej, „Nowego Państwa”, Gazeta Polskiej VoD i Stream1.

Potem o znaczeniu tych mediów mówią redaktor naczelna Telewizji Republika Dorota Kania oraz redaktor naczelny „Gazety Polskiej Codziennie” i „Gazety Polskiej” Tomasz Sakiewicz. Ten drugi prosi też o to, żeby rozliczając PIT, przekazać Fundacji Niezależne Media 1 proc. podatku.

Przy czym w spocie nie jest prezentowany numer KRS tej fundacji (0000322359), tylko numer KRS Pallotyńskiej Fundacji Misyjnej Salvatti.pl - z zaznaczeniem, żeby przy wypełnianiu PIT-u wpisać odpowiedni cel szczegółowy, wskazujący, że środki mają trafić do Fundacji Niezależne Media.

Fundacja Salvatti.pl zajmuje się przede wszystkim pomocą dzieciom z regionów ogarniętych wojnami i skrajną biedą. W swoim serwisie internetowym wylicza, że w 2016 roku wsparła m.in. utrzymanie domu dzieci ulicy w Bello w Kolumbii, wyjazd 15 wolontariuszy do Rwandy, stypendia dla studentów z Rwandy, Wybrzeża Kości Słoniowej i Ukrainy oraz Pomoc dla sierocińca w Vutukur w Indiach.

Jak zatem możliwe, że Fundacja Niezależne Media używa numeru KRS tej fundacji? Wykorzystuje przepisy ustawy o działalności pożytku publicznego, zgodnie z którymi organizacje pożytku publicznego mogą przeznaczać pieniądze z 1 proc. podatku na wsparcie innych podmiotów, także niemających statusu organizacji pożytku publicznego.

Fundacja pallotynów i media skupione wokół Tomasza Sakiewicza współpracują w tym zakresie już od kilku lat. Przykładowo w 2014 roku w analogicznej kampanii zachęcano, żeby 1 proc. podatku za pośrednictwem Fundacji Salvatti.pl przekazywać na rzecz Telewizji Republika. - Fundacja Niezależne Media jest jednym z 30 podmiotów, które chcemy wesprzeć z wpływów z 1 proc. w tym roku - mówił cztery lata temu „Gazecie Wyborczej” ks. Jerzy Limanówka, prezes Fundacji Salvatti.pl.

W ostatnich dniach o nowym spocie Fundacji Niezależne Media, w którym podawany jest numer KRS fundacji pallotynów, poinformowali niektórzy popularni użytkownicy mediów społecznościowych oraz serwisy internetowe. W odpowiedzi ta druga fundacja wydała oświadczenie, w którym podkreśliła, że nie zbiera 1 proc. podatku na rzecz Telewizji Republika.

- Prawdą jest, że Fundacja Salvatti.pl wspiera różne organizacje pozarządowe, które realizują cele pożytku publicznego w ramach Ustawy o OPP i Wolontariacie. Pieniądze na te cele przekazujemy zgodnie z intencją darczyńców wyrażoną w celu szczegółowym przy składaniu PIT-u - czytamy w oświadczeniu. - W żadnym wypadku nie przeznaczamy pieniędzy zebranych na cele charytatywne innym organizacjom pozarządowym. W tym roku naszym głównym celem jest wspieranie domu dla dzieci ulicy Casa Hogar, który jest pod naszą pieczą od wielu lat. W zeszłym roku przekazaliśmy na ten cel 250 000 zł - opisano.

Fundacja Niezależne Media wspiera swoich dziennikarzy i chciała tworzyć serwis Puszcza.tv

Fundacja Media Niezależne działa od 10 lat, założyli ją Tomasz Sakiewicz oraz Sławomir Sawicki, prawnik współpracujący z „Gazetą Polską” i „Gazetą Polską Codziennie”. Prezesem fundacji jest Joanna Jenerowicz (sekretarka Tomasza Sakiewicza), wiceprezesem Marek Kordas (związany przed laty z PiS), a w radzie oprócz Sakiewicza są Katarzyna Gójska-Hejke (czołowa publicystka „GP”, „GPC” i TV Republika) i Grzegorz Tomaszewski (prezes spółki Forum wydającej „GPC”).

Dotychczas głównym polem działalności fundacji było wsparcie wydawców „Gazety Polskiej”, „Gazety Polskiej Codziennie” i Niezależna.pl. Organizowano m.in. zbiórki na pokrycie koszty niektórych projektów oraz procesów sądowych ich czołowych publicystów.

Przykładowo w 2013 roku zachęcano do przekazywania środków na 30 tys. zł kosztów przeprosin, które sąd nakazał opublikować Jackowi Sobali w procesie wytoczonym przez Kamila Dąbrowę. Chodzi o wypowiedź Sobali z 2006 roku, w której po tym jak został prezesem Polskiego Radia skrytykował zarządzanie finansami m.in. przez Kamila Dąbrowę, ówczesnego dyrektora Polskiego Radia Bis (stację przekształcono potem w Czwórkę).

W ostatnich dwóch latach o Fundacji Media Niezależne było głośno po tym, jak jesienią 2016 została zakwalifikowana przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej do finału konkursu, w którym zgłosiła koncepcję uruchomienia i prowadzenia serwisu Puszcza.tv. Koszt projektu określono na 7,16 mln zł, z czego 6 mln zł fundacja chciała pozyskać z dotacji. Kilka miesięcy wcześniej fundacja odpowiednio zmieniła swoje cele statutowe, dodając podtrzymywanie dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego.

Wiosną ub.r. NFOŚiGW rozstrzygnął konkurs, przyznając 6 mln dotacji Fundacji Media Niezależne. Jednak po tym jak sprawę opisało wiele mediów (jako pierwszy poinformował o niej serwis OKO.press) w Narodowym Funduszu zaczęło się dochodzenie Europejskiego Urzędu ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych prowadzone we współpracy z Ministerstwem Rozwoju.

- Niech kontrolują, jestem spokojny o wynik - komentował Tomasz Sakiewicz jesienią ub.r. Jednak pod koniec roku Fundacja Media Niezależne złożyła do NFOŚiGW Wodnej wniosek o rozwiązanie umowy ustanawiające dotację na Puszcza.tv.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Fundacja pallotynów: nie zbieramy na TV Republikę, tylko użyczamy Fundacji Niezależne Media numer KRS

7 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Rs
Media niezależne? Czyli ani złotówka nie trafi do republiki, do rzeczy i innych zależnych od rzadu biuletynów propagandowych?
23 8
odpowiedź
User
Mariusz
Wystarczy, że każdy oglądający TV Republika przekaże na jej konto 1 złotówkę i już będą mieli 12 złotych.
33 8
odpowiedź
User
rozbawiony socjalistami z piSSu
Przecież wszyscy wiemy, że dla kleru pieniądz jest nieważny. Tylko modlitwa się liczy, prawda? ;)
24 8
odpowiedź
User
Miłośnik kabaretów
Telewizja Republika to mój ulubiony kanał. Co prawda jest TVP Rozrywka oraz inne kanały z kabaretami ale tam są ciągle powtórki a w TV Republika jest ciągle coś nowego. Kiedyś był Benny Hill albo Jaś Fasola a teraz ? Zostaje Republika. Gdy przychodzą do mnie znajomi i chcemy się pośmiać to włączamy Republikę i jest beka, że hej!. Co prawda dobry clown Michał albo Antoni czy choćby taki Jonasz mają swój kabareton w TVP Info ale są godni następcy. Taki redaktor Adrian. To przecież talent czystej wody. Już sam widok wprowadza widza w dobry nastrój a on jest przecież bez charakteryzacji. A do tego jak zacznie mówić to od razu człowiekowi przychodzi do głowy myśl, że nie tylko Laskowik potrafi. No facet dobry jest. Panie też nie gorsze. Jedna z nich ewidentnie udaję, że potrzebuje pomocy logopedy i udaje to tak dobrze, że mniej wyrobieni widzowie mogą być zadziwieni jak można kogoś takiego zatrudnić. Spoko. Ona tylko udaje, że ma wadę wymowy. Robi to genialnie. No po prostu beka za beką. Ludzie oglądajcie Republikę bo warto!
18 9
odpowiedź
User
vide Rydzyk
Przecież wszyscy wiemy, że dla kleru pieniądz jest nieważny. Tylko modlitwa się liczy, prawda?
10 9
odpowiedź