SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Fundacja pallotynów: nie zbieramy na TV Republikę, tylko użyczamy Fundacji Niezależne Media numer KRS

Fundacja Niezależne Media zbierając w tym roku 1 proc. podatku od chcących ją wesprzeć osób, kolejny raz korzysta z numeru KRS Pallotyńskiej Fundacji Misyjnej Salvatti.pl. Pallotyni tłumaczą, że współpracują w tym zakresie z różnymi organizacjami pozarządowymi, na co pozwalają przepisy.

Od ponad tygodnia Fundacja Niezależne Media prowadzi kampanię zachęcającą do przekazywania jej 1 proc. podatku. W spocie najpierw pokazywane są logotypy Niezależna.pl, „Gazety Polskiej Codziennie”, „Gazety Polskiej”, Telewizji Polskiej, „Nowego Państwa”, Gazeta Polskiej VoD i Stream1.

Potem o znaczeniu tych mediów mówią redaktor naczelna Telewizji Republika Dorota Kania oraz redaktor naczelny „Gazety Polskiej Codziennie” i „Gazety Polskiej” Tomasz Sakiewicz. Ten drugi prosi też o to, żeby rozliczając PIT, przekazać Fundacji Niezależne Media 1 proc. podatku.

Przy czym w spocie nie jest prezentowany numer KRS tej fundacji (0000322359), tylko numer KRS Pallotyńskiej Fundacji Misyjnej Salvatti.pl - z zaznaczeniem, żeby przy wypełnianiu PIT-u wpisać odpowiedni cel szczegółowy, wskazujący, że środki mają trafić do Fundacji Niezależne Media.

Fundacja Salvatti.pl zajmuje się przede wszystkim pomocą dzieciom z regionów ogarniętych wojnami i skrajną biedą. W swoim serwisie internetowym wylicza, że w 2016 roku wsparła m.in. utrzymanie domu dzieci ulicy w Bello w Kolumbii, wyjazd 15 wolontariuszy do Rwandy, stypendia dla studentów z Rwandy, Wybrzeża Kości Słoniowej i Ukrainy oraz Pomoc dla sierocińca w Vutukur w Indiach.

Jak zatem możliwe, że Fundacja Niezależne Media używa numeru KRS tej fundacji? Wykorzystuje przepisy ustawy o działalności pożytku publicznego, zgodnie z którymi organizacje pożytku publicznego mogą przeznaczać pieniądze z 1 proc. podatku na wsparcie innych podmiotów, także niemających statusu organizacji pożytku publicznego.

Fundacja pallotynów i media skupione wokół Tomasza Sakiewicza współpracują w tym zakresie już od kilku lat. Przykładowo w 2014 roku w analogicznej kampanii zachęcano, żeby 1 proc. podatku za pośrednictwem Fundacji Salvatti.pl przekazywać na rzecz Telewizji Republika. - Fundacja Niezależne Media jest jednym z 30 podmiotów, które chcemy wesprzeć z wpływów z 1 proc. w tym roku - mówił cztery lata temu „Gazecie Wyborczej” ks. Jerzy Limanówka, prezes Fundacji Salvatti.pl.

W ostatnich dniach o nowym spocie Fundacji Niezależne Media, w którym podawany jest numer KRS fundacji pallotynów, poinformowali niektórzy popularni użytkownicy mediów społecznościowych oraz serwisy internetowe. W odpowiedzi ta druga fundacja wydała oświadczenie, w którym podkreśliła, że nie zbiera 1 proc. podatku na rzecz Telewizji Republika.

- Prawdą jest, że Fundacja Salvatti.pl wspiera różne organizacje pozarządowe, które realizują cele pożytku publicznego w ramach Ustawy o OPP i Wolontariacie. Pieniądze na te cele przekazujemy zgodnie z intencją darczyńców wyrażoną w celu szczegółowym przy składaniu PIT-u - czytamy w oświadczeniu. - W żadnym wypadku nie przeznaczamy pieniędzy zebranych na cele charytatywne innym organizacjom pozarządowym. W tym roku naszym głównym celem jest wspieranie domu dla dzieci ulicy Casa Hogar, który jest pod naszą pieczą od wielu lat. W zeszłym roku przekazaliśmy na ten cel 250 000 zł - opisano.

Fundacja Niezależne Media wspiera swoich dziennikarzy i chciała tworzyć serwis Puszcza.tv

Fundacja Media Niezależne działa od 10 lat, założyli ją Tomasz Sakiewicz oraz Sławomir Sawicki, prawnik współpracujący z „Gazetą Polską” i „Gazetą Polską Codziennie”. Prezesem fundacji jest Joanna Jenerowicz (sekretarka Tomasza Sakiewicza), wiceprezesem Marek Kordas (związany przed laty z PiS), a w radzie oprócz Sakiewicza są Katarzyna Gójska-Hejke (czołowa publicystka „GP”, „GPC” i TV Republika) i Grzegorz Tomaszewski (prezes spółki Forum wydającej „GPC”).

Dotychczas głównym polem działalności fundacji było wsparcie wydawców „Gazety Polskiej”, „Gazety Polskiej Codziennie” i Niezależna.pl. Organizowano m.in. zbiórki na pokrycie koszty niektórych projektów oraz procesów sądowych ich czołowych publicystów.

Przykładowo w 2013 roku zachęcano do przekazywania środków na 30 tys. zł kosztów przeprosin, które sąd nakazał opublikować Jackowi Sobali w procesie wytoczonym przez Kamila Dąbrowę. Chodzi o wypowiedź Sobali z 2006 roku, w której po tym jak został prezesem Polskiego Radia skrytykował zarządzanie finansami m.in. przez Kamila Dąbrowę, ówczesnego dyrektora Polskiego Radia Bis (stację przekształcono potem w Czwórkę).

W ostatnich dwóch latach o Fundacji Media Niezależne było głośno po tym, jak jesienią 2016 została zakwalifikowana przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej do finału konkursu, w którym zgłosiła koncepcję uruchomienia i prowadzenia serwisu Puszcza.tv. Koszt projektu określono na 7,16 mln zł, z czego 6 mln zł fundacja chciała pozyskać z dotacji. Kilka miesięcy wcześniej fundacja odpowiednio zmieniła swoje cele statutowe, dodając podtrzymywanie dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego.

Wiosną ub.r. NFOŚiGW rozstrzygnął konkurs, przyznając 6 mln dotacji Fundacji Media Niezależne. Jednak po tym jak sprawę opisało wiele mediów (jako pierwszy poinformował o niej serwis OKO.press) w Narodowym Funduszu zaczęło się dochodzenie Europejskiego Urzędu ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych prowadzone we współpracy z Ministerstwem Rozwoju.

- Niech kontrolują, jestem spokojny o wynik - komentował Tomasz Sakiewicz jesienią ub.r. Jednak pod koniec roku Fundacja Media Niezależne złożyła do NFOŚiGW Wodnej wniosek o rozwiązanie umowy ustanawiające dotację na Puszcza.tv.

Dołącz do dyskusji: Fundacja pallotynów: nie zbieramy na TV Republikę, tylko użyczamy Fundacji Niezależne Media numer KRS

9 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Rs
Media niezależne? Czyli ani złotówka nie trafi do republiki, do rzeczy i innych zależnych od rzadu biuletynów propagandowych?
odpowiedź
User
Mariusz
Wystarczy, że każdy oglądający TV Republika przekaże na jej konto 1 złotówkę i już będą mieli 12 złotych.
odpowiedź
User
rozbawiony socjalistami z piSSu
Przecież wszyscy wiemy, że dla kleru pieniądz jest nieważny. Tylko modlitwa się liczy, prawda? ;)
odpowiedź