SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Tomasz Sekielski będzie wydawał książki. „Czas trochę zamieszać na rynku wydawniczym”

W marcu br. nakładem wydawnictwa Od Deski Do Deski, którego współwłaścicielem jest Tomasz Sekielski, w sprzedaży pojawi się premierowa powieść „Preparator”. Dziennikarz nie planuje porzucenia zawodu. - Konkurencja może przynieść jedynie korzyści i czytelnikom i autorom - tłumaczy portalowi Wirtualnemedia.pl Sekielski.

Tomasz Sekielski, fot. prArticle

Od deski do deski jest wydawnictwem o profilu non-fiction. Większościowym udziałowcem wydawnictwa jest Kombinat Medialny, czyli firma, odpowiadająca m.in. za produkcję programu „Po prostu” dla TVP1, w której to Tomasz Sekielski posiada większość udziałów. Sam pełni w wydawnictwie funkcję dyrektora oficyny.

Na razie w Od deski do deski pracuje kilka osób, ale dziennikarz podkreśla, że nie planuje ogromnego rozrostu zatrudnienia. - Są to osoby, które znam i do których mam pełne zaufanie. Powiem więcej. Mam nadzieję, że wydawnictwo z jego nieuniknionym rozwojem nie zapadnie na chorobę zwaną przerostem zatrudnienia, gdzie rozmywa się odpowiedzialność, gdzie nikt nie wie, za co odpowiada. Mówiąc obrazowo: mamy być zwartą, nieliczną i elastyczną grupą szybkiego reagowania - wyjaśnia Tomasz Sekielski.

Dlaczego Sekielski zdecydował się na otwarcie wydawnictwa? - Uwielbiam literaturę faktu, szczególnie tę w wydaniu amerykańskim. Zawsze narzekałem, że brakuje mi podobnych książek pisanych przez polskich autorów. I choć w tej kwestii widać poprawę uznałem, że czas trochę zamieszać na rynku wydawniczym. Konkurencja może przynieść jedynie korzyści i czytelnikom i autorom - wyjaśnia dziennikarz. - Bezpośrednim impulsem była ponowna lektura książki Trumana Capote „Z zimną krwią”. Nie jest to klasyczna literatura faktu, ale oparta na faktach powieść. Gdy czytałem ją po raz kolejny pomyślałem, że to znakomity pomysł na stworzenie serii wydawniczej. Tak powstało Od deski do deski. Wierzę, że znajdzie się odbiorca tego typu literatury. Warunek jest jeden - muszą to być książki na najwyższym poziomie - podkreśla.

Na początek zaplanowano wydanie dwóch serii wydawniczych. Pierwszy cykl „Na fAktach” to powieści dokumentalne, w których czołowi polscy prozaicy napisali powieści, inspirowane prawdziwymi wydarzeniami i głośnymi zbrodniami ostatnich dekad. Premierowa powieść serii - „Preparator” Huberta Klimki-Dobrzanieckiego - ukaże się 16 marca br. i opowie historię preparatora z łódzkiego prosektorium, skazanego za kazirodztwo, profanację zwłok i podwójne morderstwo.

- Czytelnik otrzyma nie tylko kryminał, ale i poruszający obraz naszego społeczeństwa. Te książki są naprawdę wstrząsające - wyjaśnia Tomasz Sekielski. W drugim cyklu znajdą się historie ludzi, którzy zza kulis wpływają na rzeczywistość polityczną i gospodarczą.

- Będziemy dostarczać czytelnikowi książki opisujące i wyjaśniające mechanizmy, według których funkcjonuje otaczająca nas rzeczywistość. Zarówno z perspektywy naszego polskiego podwórka, jak i tej szerszej, globalnej. Profil non-fiction daje nam tu duże pole działania, jeżeli chodzi o formę i tematykę naszych publikacji. Wywiad-rzeka, biografia, reportaż, ale oprócz „czystej” literatury faktu nie zamykamy się na bardziej fabularyzowane treści - podkreśla Sekielski.

Wydawnictwo Tomasza Sekielskiego nawiązało współpracę z młodymi autorami. Do napisania książki w serii „Na fAktach” udało się zaprosić m.in. Huberta Klimko-Dobrzanieckiego, Łukasza Orbitowskiego, Wojciecha Kuczoka czy Sylwię Chutnik. - Są to autorzy i autorka młodego i średniego pokolenia. Wiek nie był tu jednak kryterium, wszystkie te nazwiska łączy fantastyczny dorobek literacki, wielokrotnie doceniany licznymi nagrodami. Ci autorzy to czołówka współczesnej prozy polskiej - wymienia Tomasz Sekielski. Powieść dla Od deski do deski napisze również Janusz Wiśniewski.

Książki z obu serii mają ukazywać się równolegle, a pierwsze ich tytuły będą wydawane w odstępie około miesiąca. Terminy kolejnych premier są uzależnione od autorów, ponieważ niektóre z powieści nadal są na etapie pisania.

W październiku ub.r. w sprzedaży pojawiła się ostatnia książka Tomasza Sekielskiego „Sejf 3. Gniazdo kruka” (wydana nakładem Rebis). Autor na razie nie pracuje nad nową pozycją. Wydawnictwo Od deski do deski wyda wywiad rzekę, który dziennikarz przeprowadził z Grzegorzem Żemkiem, głównym oskarżonym w głośnej aferze FOZZ.

Sekielski nie zamierza porzucić dziennikarstwa i zaznacza, że realizując program „Po prostu” w obecnej, międzynarodowej formule przeprowadza dziesiątki rozmów z ludźmi, których spotyka na całym świecie. - Nowe miejsca, które poznaję są bardzo inspirujące i nie wykluczone, że właśnie podczas tych podróży narodzi się pomysł na nowe wydawnicze serie - podkreśla dziennikarz.

Z danych Nielsen Audience Measurement wynika, że program „Po prostu” jesienią ub.r. oglądało średnio 691 tys. osób. Jedynka w czasie emisji audycji Tomasza Sekielskiego notowała słabsze wyniki niż jej główni konkurenci. Wpływy z reklam wyniosły 2,6 mln zł (więcej na ten temat).

Dołącz do dyskusji: Tomasz Sekielski będzie wydawał książki. „Czas trochę zamieszać na rynku wydawniczym”

8 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
gość
Najpierw to powinien mniej żreć bo go sadło zadusi i nie zdąży żadnej książki napisać.
odpowiedź
User
j
Mało jest w Polsce wydawnictw? Książek na rynku jest tyle, że nie wiadomo za co się złapać.
odpowiedź
User
dk
słowo "niewykluczone" pisze się łącznie, jeżeli już mówimy o literaturze...
odpowiedź