SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Tomasz Terlikowski: odwołano moje wykłady na WUM z powodu poglądów o aborcji

Publicysta Tomasz Terlikowski poinformował, że władze Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego odwołały jego wykłady z bioetyki. Według Terlikowskiego powodem jego to, że Wanda Nowicka zwróciła uwagę na jego krytyczne opinie o aborcji.

Tomasz TerlikowskiArticle

W piątek Tomasz Terlikowski na Facebooku poinformował, że kilka miesięcy temu prof. Marek Wichrowski, ówczesny kierownik Zakładu Bioetyki na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym zaproponował mu pisanie habilitacji z bioetyki.

- Spotkałem się z kierownikiem katedry etyki lekarskiej, porozmawialiśmy, od lutego miałem zacząć wykłady na stomatologii. Z bioetyki i etyki lekarskiej, i pisać pracę habilitacyjną. Moje wykształcenie, dorobek naukowy nie budził zastrzeżeń. Pozwolono mi nawet (ustnie, ale jednak) przedstawiać się, na konferencjach, jako WUM. W Wigilię zmarł profesor Wichrowski, więc krótko później zaproponowano mi kolejne wykłady na wydziale lekarskim. Zgodziłem się - opisał.

Zwrócił uwagę, że w czwartek do tej sprawy odniosła się na Twitterze Wanda Nowicka, w poprzedniej kadencji Sejmu posłanka partii Janusza Palikota. Zapytała, czy to prawda, że Terlikowski ma uczyć etyki studentów medycyny na WUM, oznaczając we wpisie m.in. TVN24, Superstację, TOK FM i „Gazetę Wyborczą”.

- Zadzwonił do mnie w tej sprawie Onet. Nie chciałem nakręcać sprawy, więc odmówiłem komentarza. Ale najwyraźniej pani Wanda i media liberalne, nie odpuściły, bo wczoraj kierownika instytutu wezwał do siebie rektor i nakazał zatrudnienie na moje miejsce (a dokładnie na zlecone mi wykłady) kogoś na etat. Dziś dowiedziałem się, że wszystkie ustalenia są nieaktualne - poinformował Tomasz Terlikowski.

Terlikowski od wielu lat w swoich publicznych wystąpieniach i tekstach sprzeciwia się aborcji i popiera inicjatywy zaostrzenia przepisów w tej sprawie. Na co dzień jest członkiem zarządu Telewizji Republika, obecnie prowadzi w niej wspólnie ze swoją żoną Małgorzatą program „Instrukcja obsługi kobiety i mężczyzny”. Jako publicysta współpracuje m.in. z tygodnikami „Do Rzeczy” i „Gazeta Polska”. W listopadzie ub.r. razem z żoną uruchomił serwis MalyDziennik.pl, w którym zgodnie z zapowiedziami wydarzenia są przedstawiane i komentowane z mocno chrześcijańskiej perspektywy.

Na początku października w dniu protestów kobiet przeciw zaostrzeniu ustawy o aborcji (określanych jako Czarny Protest) w Telewizji Republika zorganizowano Biały Dzień. Terlikowski na swoim profilu facebookowym kobiety przeciwne ograniczeniu prawa do aborcji porównał do żołnierzy hitlerowskich, ale po fali krytyki usunął ten wpis.

Kilka dni później wziął urlop w Telewizji Republika, tłumacząc, że nie chce obciążać jej wizerunku swoimi poglądami w sprawie aborcji. - Mojej walki o obronę życia nie kończę. Będę ją nadal prowadził. Poza Telewizją Republika - zapowiedział wtedy.

- Może oczywiście był to przypadek, ale trudno mi tego nie wiązać z wczorajszą sytuacją, trudno nie wiązać pytania Wandy Nowickiej z tym, że mam silne, antyaborcyjne poglądy - skomentował Terlikowski w piątek decyzję władz WUM w sprawie jego wykładów. - Tyle, że jeśli silne proaborcyjne poglądy (a takie ma niemała część wykładowców bioetyki na wydziałach medycznych, by przypomnieć tylko prof. Jana Hartmana) nie są przeszkodą, to dlaczego są nią poglądy antyaborcyjne? Jeśli nie jest przeszkodą zaangażowanie polityczne tegoż profesora, to dlaczego jest nim moja zaangażowanie w debatę publiczną? Czy mój doktorat z filozofii, moje publikacje w tej dziedzinie przestają się liczyć, bo jestem przeciwko zabijaniu dzieci? I czy aborcjoniści, spod znaku Wandy Nowickiej i dziennikarze liberalno-lewicowych mediów są teraz kadrowymi na polskich uniwersytetach? Czy studenci medycyny nie mogą poznać innej, niż utylitarystyczna opcja? - zapytał.

- Warto wiedzieć, jak wygląda wolność sumienia i debaty na polskich uniwersytetach - podsumował Tomasz Terlikowski.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Tomasz Terlikowski: odwołano moje wykłady na WUM z powodu poglądów o aborcji

14 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
gred
Klauzula sumienia. Terlikowski jest zdaje się jej gorącym zwolennikiem.
odpowiedź
User
Jerzy Dąbczak
No i bardzo dobrze.
odpowiedź
User
Pankracy
Ma Terlikowski szczęście, że nie wejdzie w życie ustawa "Ratujmy kobiety", bo zgodnie z jej zapisami za propagowanie antyaborcyjnych poglądów mógłby trafić do więzienia, a tak, to tylko robotę mu zabrali.

Tak wygląda lewicowy liberalizm w praktyce.
odpowiedź