SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Totalizator Sportowy będzie inwestował w startupy gamingowe. Firmy mogą dostać na start od 1 do 8 mln złotych

Totalizator Sportowy uruchomił fundusz corporate venture capital o nazwie ffVC Tech & Gaming. Inicjatywa powstała przy współpracy partnerów zarządzających ffVC i wsparciu PFR Ventures oraz Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Fundusz zamierza zainwestować 100 mln złotych w startupy działające głównie w segmencie gier wideo. Każda wybrana firma w pierwszej fazie może otrzymać od 1 do 8 mln złotych finansowania.

Olgierd Cieślik, prezes zarządu Totalizatora Sportowego / fot. materiały prasoweOlgierd Cieślik, prezes zarządu Totalizatora Sportowego / fot. materiały prasowe

Totalizator Sportowy (TS), właściciel marki LOTTO poinformował, że do 100 mln zł czeka na startupy z branż gier, sztucznej inteligencji, cyberbezpieczeństwa, dronów, robotyki, enterprise software, RegTech czy FinTech w nowo utworzonym funduszu corporate venture capital – ffVC Tech & Gaming. Fundusz powstał z inicjatywy TS oraz partnerów zarządzających ffVC przy wsparciu PFR Ventures oraz Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Do 8 mln złotych na start

Totalizator Sportowy do współpracy przy tworzeniu CVC wybrał polsko-amerykański zespół funduszu ff Venture Capital, którego siedziba główna znajduje się w Nowym Jorku.

W ciągu ostatnich 12 lat fundusz ffVC współinwestował m.in. z Adobe, Amazon, AXA, BDMI, Bloomberg, Citi Group, Goldman Sachs, KPMG, Mastercard, Microsoft, Nationwide, Qualcomm, Randstad, Reuters, Salesforce, Samsung, Santander, TD Bank, Time Warner, Two Sigma, Wells Fargo, Western Technology Investment.

Czytaj także: Totalizator Sportowy ruszył z przetargiem reklamowym

Fundusz zapowiedziany przez TS został powołany w ramach PFR NCBR CVC (programu współtworzonego przez Polski Fundusz Rozwoju oraz Narodowe Centrum Badań i Rozwoju). ffVC Tech & Gaming skupi się na startupach, które otworzą perspektywy oferowania ich produktów i usług na rynku amerykańskim. Zespół zarządzający planuje zainwestować do końca 2023 r. w 15 - 20 spółek.

Według zapowiedzi strategia ffVC Tech & Gaming zakłada inwestycje głównie w startupy i spółki z międzynarodowym potencjałem będące w fazie szybkiej ekspansji, a jedna spółka w ramach pierwszej inwestycji może otrzymać od 1 do 8 mln zł. W ramach inwestycji kontynuacyjnej może to być już do 15 mln zł.

Fundusz będzie finansował firmy na wczesnym etapie ich rozwoju, głównie w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej. Spółki portfelowe zostaną połączone z ekosystemem ffVC w USA. Uzyskają również dostęp do sieci kontaktów oraz zasobów Totalizatora Sportowego, a także możliwość testowania wybranych rozwiązań u partnera korporacyjnego. Z kolei sieć kontaktów ffVC umożliwi im ekspozycję w USA, m.in. podczas wydarzeń organizowanych przez fundusz oraz spotkań z amerykańskimi inwestorami.

– Stworzenie funduszu corporate venture capital to realizacja jednej z zapowiadanych inicjatyw strategicznych przewidzianych na lata 2017-2020 - wyjaśnia Olgierd Cieślik, prezes zarządu Totalizatora Sportowego. - Kontynuacja transformacji technologicznej Totalizatora Sportowego wymaga od nas już nie tylko współpracy ze światowymi gigantami rynku gamingowego, lecz także otwarcia na wdrażanie produktów i usług dostarczanych przez młode innowacyjne firmy, w tym polskie startupy. Liczymy, że wsparcie tego potencjału przyniesie nam wszystkim ogromne korzyści i przede wszystkim możliwość dalszego rozwoju.

Zgodnie z zapowiedzią funduszem ffVC Tech & Gaming będzie zarządzał międzynarodowy zespół. W jego skład wejdzie dwóch partnerów z USA (John Frankel i Adam Plotkin) oraz dwóch partnerów z Polski (Mariusz Adamski i Maciej Skarul).

Oprócz tego do dyspozycji funduszu będą pracownicy z głównej siedziby ffVC w Nowym Jorku. TS zapewnia, że wszyscy członkowie mają doświadczenie w inwestowaniu i wspieraniu spółek technologicznych na etapach early stage i growth na całym świecie. Mariusz Adamski i Maciej Skarul będą kierować działalnością operacyjną ffVC w Europie.

Totalizator Sportowy w 2019 r. uzyskał ponad 9,89 mld zł przychodów ze sprzedaży ogółem, co oznacza wzrost wobec 2018 r, kiedy to sprzedaż ogółem wyniosła 5,09 mld zł. W ub.r. przychody ogółem z dopłatami wyniosły prawie 11 mld zł.

Czytaj także: Internetowe zakłady w Lotto z systemem mojeID. Weryfikacja przez bank, bez dowodu osobistego

Dołącz do dyskusji: Totalizator Sportowy będzie inwestował w startupy gamingowe. Firmy mogą dostać na start od 1 do 8 mln złotych

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl