SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Towarzystwo Dziennikarskie solidaryzuje się z dziennikarzami Trójki przeciw „pogróżkom, represjom i PRL-owskiej cenzurze”

- Obawiamy się, że zamilkną niebawem kolejne głosy Trójki. Dochodzące z radia relacje (np. zakaz mówienia o Wajdzie „wybitny reżyser”) przypominają dokładnie praktyki peerelowskiej cenzury - ocenia Towarzystwo Dziennikarskie w odpowiedzi na pismo pracowników Polskiego Radia sprzeciwiające się ostatnim decyzjom kadrowym w Trójce.

fot. PixabayArticle

We wtorek ponad 120 pracowników Polskiego Radia - przede wszystkim Trójki, a także z Jedynki, Dwójki, Polskiego Radia 24 i Informacyjnej Agencji Radiowej - we wspólnym piśmie do prezes Polskiego Radia sprzeciwili się odsunięciu miesiąc temu Małgorzaty Spór i Anny Zaleśnej od przygotowywania i czytania serwisów informacyjnych w Trójce. Skrytykowali również działania kierownictwa nadawcy wobec dziennikarzy solidaryzujących się z dwoma redaktorkami. Chodzi przede wszystkim o Damiana Kwieka, który został zwolniony na początku listopada, niedługo po tym jak mocno poparł na portalach społecznościowych akcję „#kogoniesłychać” mającą zwracać uwagę na dziennikarzy, których usunięto z anteny Trójki.

Pismo oprócz prezes Polskiego Radia trafiło też do kilku instytucji zewnętrznych: Rzecznika Praw Obywatelskich, Rady Mediów Narodowych, Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, Rady Etyki Mediów, Towarzystwa Dziennikarskiego, Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich i sejmowej komisji kultury i środków przekazu.

W czwartek Towarzystwo Dziennikarskie opublikowało oświadczenie „przeciw cenzurze w Polskim Radiu”, w którym odnosi się do otrzymanego pisma i wyraża solidarność z protestem dziennikarzy Trójki.

- Podobna sytuacja ma miejsce - naszym zdaniem – we wszystkich mediach publicznych, ale nigdy dotąd przeciw cenzurze i tłumieniu niezależności dziennikarskiej nie zaprotestowało tak wielu pracowników tych mediów - stwierdza organizacja. - Jesteśmy pełni uznania dla wszystkich sygnatariuszy listu w obronie dziennikarzy Trójki. Pokazali odwagę i solidarność. Nie ma innej drogi obrony wolności słowa - dodaje.

Zdaniem członków Towarzystwa Dziennikarskiego mogą nastąpić kolejne ruchy kadrowe w Trójce. - Można oczekiwać dalszych zwolnień, bowiem od wielu miesięcy wszystkie protesty pracowników Radia przeciwko politycznej cenzurze ich pracy kwitowane są pogróżkami bądź represjami. Obawiamy się, że zamilkną niebawem kolejne głosy Trójki - prognozuje Towarzystwo. - Dochodzące z radia relacje (np. zakaz mówienia o Wajdzie „wybitny reżyser”) przypominają dokładnie praktyki peerelowskiej cenzury - podkreśla.

Członkowie organizacji zapowiadają, że wezmą udział w zaplanowanej na niedzielę pikiecie przeciw zmianom personalnym i programowym w Trójce. Demonstracja pod hasłem „Trójko, trwaj!” została ogłoszona na facebookowym fanpage’u „Ratujmy Trójkę” zrzeszającym słuchaczy niezadowolonych ze zmian w stacji.

- Koledzy z Trójki, będziemy z Wami protestować w niedzielę, w południe, pod siedzibą Waszego radia na Myśliwieckiej. Wzywamy wszystkich słuchaczy Trójki i wszystkich, którzy chcą bronić wolności mediów, żeby też tam przyszli - apeluje Towarzystwo Dziennikarskie.

O reakcję na pismo pracowników Polskiego Radia zapytaliśmy też inne instytucje, które je otrzymały. Jak na razie odpowiedziała tylko rzeczniczka Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji - poinformowała, że KRRiT zapozna się z tym dokumentem.

Dołącz do dyskusji: Towarzystwo Dziennikarskie solidaryzuje się z dziennikarzami Trójki przeciw „pogróżkom, represjom i PRL-owskiej cenzurze”

40 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Tamten
Biorąc pod uwagę skład członków tego Towarzystwa, powinno się zwać Towarzystwo Paradziennikarskie. A Trójka to od dawna słabe radio.
odpowiedź
User
luk
trojka niech transmituje radio maryja i bedzie git :)
odpowiedź
User
widz555
Z klasycznego poety:
"Daremne żale - próżny trud,
Bezsilne złorzeczenia!
Przeżytych kształtów żaden cud
Nie wróci do istnienia."
odpowiedź