SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Towarzystwo Dziennikarskie solidaryzuje się z dziennikarzami Trójki przeciw „pogróżkom, represjom i PRL-owskiej cenzurze”

- Obawiamy się, że zamilkną niebawem kolejne głosy Trójki. Dochodzące z radia relacje (np. zakaz mówienia o Wajdzie „wybitny reżyser”) przypominają dokładnie praktyki peerelowskiej cenzury - ocenia Towarzystwo Dziennikarskie w odpowiedzi na pismo pracowników Polskiego Radia sprzeciwiające się ostatnim decyzjom kadrowym w Trójce.

fot. Shutterstock.com Article

We wtorek ponad 120 pracowników Polskiego Radia - przede wszystkim Trójki, a także z Jedynki, Dwójki, Polskiego Radia 24 i Informacyjnej Agencji Radiowej - we wspólnym piśmie do prezes Polskiego Radia sprzeciwili się odsunięciu miesiąc temu Małgorzaty Spór i Anny Zaleśnej od przygotowywania i czytania serwisów informacyjnych w Trójce. Skrytykowali również działania kierownictwa nadawcy wobec dziennikarzy solidaryzujących się z dwoma redaktorkami. Chodzi przede wszystkim o Damiana Kwieka, który został zwolniony na początku listopada, niedługo po tym jak mocno poparł na portalach społecznościowych akcję „#kogoniesłychać” mającą zwracać uwagę na dziennikarzy, których usunięto z anteny Trójki.

Pismo oprócz prezes Polskiego Radia trafiło też do kilku instytucji zewnętrznych: Rzecznika Praw Obywatelskich, Rady Mediów Narodowych, Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, Rady Etyki Mediów, Towarzystwa Dziennikarskiego, Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich i sejmowej komisji kultury i środków przekazu.

W czwartek Towarzystwo Dziennikarskie opublikowało oświadczenie „przeciw cenzurze w Polskim Radiu”, w którym odnosi się do otrzymanego pisma i wyraża solidarność z protestem dziennikarzy Trójki.

- Podobna sytuacja ma miejsce - naszym zdaniem – we wszystkich mediach publicznych, ale nigdy dotąd przeciw cenzurze i tłumieniu niezależności dziennikarskiej nie zaprotestowało tak wielu pracowników tych mediów - stwierdza organizacja. - Jesteśmy pełni uznania dla wszystkich sygnatariuszy listu w obronie dziennikarzy Trójki. Pokazali odwagę i solidarność. Nie ma innej drogi obrony wolności słowa - dodaje.

Zdaniem członków Towarzystwa Dziennikarskiego mogą nastąpić kolejne ruchy kadrowe w Trójce. - Można oczekiwać dalszych zwolnień, bowiem od wielu miesięcy wszystkie protesty pracowników Radia przeciwko politycznej cenzurze ich pracy kwitowane są pogróżkami bądź represjami. Obawiamy się, że zamilkną niebawem kolejne głosy Trójki - prognozuje Towarzystwo. - Dochodzące z radia relacje (np. zakaz mówienia o Wajdzie „wybitny reżyser”) przypominają dokładnie praktyki peerelowskiej cenzury - podkreśla.

Członkowie organizacji zapowiadają, że wezmą udział w zaplanowanej na niedzielę pikiecie przeciw zmianom personalnym i programowym w Trójce. Demonstracja pod hasłem „Trójko, trwaj!” została ogłoszona na facebookowym fanpage’u „Ratujmy Trójkę” zrzeszającym słuchaczy niezadowolonych ze zmian w stacji.

- Koledzy z Trójki, będziemy z Wami protestować w niedzielę, w południe, pod siedzibą Waszego radia na Myśliwieckiej. Wzywamy wszystkich słuchaczy Trójki i wszystkich, którzy chcą bronić wolności mediów, żeby też tam przyszli - apeluje Towarzystwo Dziennikarskie.

O reakcję na pismo pracowników Polskiego Radia zapytaliśmy też inne instytucje, które je otrzymały. Jak na razie odpowiedziała tylko rzeczniczka Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji - poinformowała, że KRRiT zapozna się z tym dokumentem.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Towarzystwo Dziennikarskie solidaryzuje się z dziennikarzami Trójki przeciw „pogróżkom, represjom i PRL-owskiej cenzurze”

40 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Tamten
Biorąc pod uwagę skład członków tego Towarzystwa, powinno się zwać Towarzystwo Paradziennikarskie. A Trójka to od dawna słabe radio.
25 55
odpowiedź
User
luk
trojka niech transmituje radio maryja i bedzie git :)
20 27
odpowiedź
User
widz555
Z klasycznego poety:
"Daremne żale - próżny trud,
Bezsilne złorzeczenia!
Przeżytych kształtów żaden cud
Nie wróci do istnienia."
21 15
odpowiedź
User
rozbawiony piSSem
Maciek z konserwy- musisz z Naczelnikiem obgadać jak tu szybciej wietrzyć Trójkę ( z racji lizania jesteś pewnie powyżej dwunastnicy już u Jarka). Maćku, podpowiadam, że historia uczy iż ideowi protoplaści dzisiejszych narodowych socjalistów z pis wymyślili już takie sposoby np kryształowa noc, Neuengamme, Niederhagen-Wewelsburg, Oranienburg, Ravensbrück, Bereza Kartuska, internowania, deportacje. Pełna paleta pomysłów w autorskim wykonaniu.......narodowych socjalistów. Do walki z wrogiem klasowym, do dzieła towarzysze :D :D :D Rewolucja się zaostrza :D :D :D
40 18
odpowiedź
User
@Tamten
Biorąc pod uwagę skład członków tego Towarzystwa, powinno się zwać Towarzystwo Paradziennikarskie. A Trójka to od dawna słabe radio.


"Para" to jest teraz wszystko czego tknie "dobra zmiana".
Minister Waszczykowski, którego konstytucyjnym obowiązkiem jest polska racja stanu, odmawia udziału w tworzeniu europejskich sił zbrojnych. Z kagebistą za miedzą. To już nie jest nawet "para" minister, tylko... Tego nie napiszę, bo mi wytną komentarz, ale może warto przypomnieć sobie, co się stało po uchwaleniu Konstytucji 3 Maja. I że swoimi rączkami zgotowaliśmy sobie ten los. Rączkami rodaków kołtunów i głupków. Wieje zgrozą!
31 18
odpowiedź