SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Trendy i wyzwania 2023 roku według Katarzyny Ulickiej z Wyborowa Pernod Ricard

Swoimi spostrzeżeniami na temat najważniejszych wydarzeń minionego roku, branżowych trendów i wyzwań, przed którymi staje firma Wyborowa Pernod Ricard dzieli się z Wirtualnemedia.pl Katarzyna Ulicka, trade marketing managerka ontrade tej firmy.

fot. Wyborowa Pernod Ricardfot. Wyborowa Pernod Ricard

Wydarzenie Roku
Wybór jednego wydarzania, które można nazwać mianem wydarzenia roku jest nie lada wyzwaniem. Pracuję w kanale, który proponuje konsumentom wiele aktywności w ciągu całego roku. Jednak kluczową z nich był  pierwszy festiwal dedykowany kulturze ginu w Polsce - Gin Week z marką Beefeater. Z naszą ofertą festiwalową byliśmy obecni w 5 miastach i w 65 lokalach. Myśląc o wydarzeniu roku nie sposób nie wymienić również otwarcia nowej przestrzeni Siedziby Super Yachts Club i Ocean Challenge Yacht Club w Marina Yacht Park Gdynia, gdzie jesteśmy obecni z G.H.Mumm. To wyjątkowe miejsce łączy w sobie pasję, wiedzę, możliwość wymiany doświadczeń i świat marek premium & prestige. Zdecydowanie mogę powiedzieć, że jest unikatowe w swojej kategorii. Rok 2022 w OnTrade Wyborowa Pernod Ricard, to także przygotowania do implementacji nowej kampanii I RISE WE RISE, do której marka CHIVAS zaprosiła trzech znakomitych ambasadorów: Anję Rubik, Ten typ Mes oraz Olgę Kozierowską. W tym samym czasie wraz z naszymi konsumentami wkraczaliśmy w świat miejsc High Energy i Night Clubów z nową odsłoną marki Ostoya Night Edition – edycją dedykowaną i możliwą do kupienia tylko i wyłącznie w kanale OnTrade.  Miniony rok post pandemiczny to wiele aktywacji i nowych działań dla naszych konsumentów i klientów OnTrade, w 2023 zamierzamy je poszerzać wychodząc naprzeciw oczekiwaniom dość wymagającego obecnie rynku.

Najważniejsze trendy w mojej branży w mijającym 2022 roku. Trend na 2023.
Patrząc z perspektywy świata HoReCa – w największych polskich miastach z pewnością jest to rozwój szerokiej oferty konceptów będących połączeniem restauracji klubów, które konsument może wybrać zarówno jako miejsce na kolację, jak również na późniejszą imprezę w stylu High Energy. Mamy wiele takich przykładów wśród naszych partnerów biznesowych z szeroką ofertą restauracyjną połączoną z scenariuszem imprez wieczornych. Podobnie wygląda kwestia rozwoju konceptów typu  Food Court otwieranych w największych polskich miastach. Świetnym przykładem jest warszawska Fabryka Norblina.
 Widoczna jest również wspomniana już przeze mnie moda na gin, która dotarła do Polski i dalej się rozwija. Koktajle na bazie ginu są coraz ciekawsze i popularniejsze - serwowane w najlepszych polskich barach. Mieliśmy okazję obserwować ten trend podczas pierwszej edycji festiwalu Gin Week. Gin to już nie tylko najpopularniejszy DRY GIN London jak nasz Beefeater, ale coraz większą popularnością cieszą się również giny z naszego portfolio pochodzące z z takich rynków jak Japonia (Ki No Bi), Włochy (Malfy), czy uwielbiany przez barmanów na całym świecie Monkey 47 z niemieckiego Schwarzwaldu.
W szerszym spojrzeniu na branżę z pewnością po zniesieniu obostrzeń pandemicznych był to rok wielkiego powrotu na rynek festiwali muzycznych i obecność na nich marek alkoholowych. Obserwowaliśmy ten wielki, przez wszystkich wyczekiwany come back na przykładzie naszej strefy BiT Miasta na festiwalu Audioriver.


Co wojna zmieniła w mojej branży w 2022 roku?
Możemy tu mówić o czynnikach społecznych i ekonomicznych, które są odczuwalne dla wszystkich konsumentów. Rynek HoReCa był jednym z najbardziej poszkodowanych przez pandemię Covid-19,  jesteśmy w momencie kiedy funkcjonujemy w post-pandemicznym świecie,  skutki pandemii są ciągle widoczne dla biznesu, a w tym roku doszedł do nich kolejny czynnik – wojna na Ukrainie. Sytuacja na początku z pewnością była związana z dużą niepewnością i lękiem ludzi pracujących w branży i samych konsumentów – strachem przejawiającym się w wielu obszarach zarówno zawodowym jak i prywatnym. Miało to wpływ na kwestie biznesowe jak i decyzje konsumenckie dotyczące wyjść, spotkań czy organizacji wydarzeń. Gospodarka stanowi system naczyń połączonych i o ile trudno mówić o wojnie, inaczej niż w kontekście ludzkich tragedii, to patrząc na nasz rynek obecnie, wyraźnie widać, że boryka się on z wieloma powiązanymi problemami - rosnącą inflacją oraz zmianami w światowej gospodarce. To wszystko jest  widoczne we wzroście kosztów prowadzenia biznesu, w szeroko rozumianej branży usług, logistyce, problemach i zakłóceniach w łańcuchu dostaw oraz dostępności surowców.

Największe wyzwanie na 2023 rok.
Dla Trade Marketingu On Trade - z mojej perspektywy oznacza to skuteczne przekłucie działań marketingowych na kwestie sprzedażowe - poszerzanie świadomości konsumentów na temat naszych marek i wpływ na decyzje zakupowe już w lokalu oraz współpraca multikanałowa. Jestem przekonana, że osiągniemy to zarówno poprzez stałą widoczność jak i dostarczany expierience w postaci rytuałów serwisu oraz eventów w kanale OnTrade. Zapewne wyzwaniem będzie w osiągnięcie tego celu, przy jednoczesnym zmaganiu się z wspomnianymi kwestiami dotyczącymi logistyki, zmianami w łańcuchu dostaw i dostępności produktów i surowcówm.in. z produkcji materiałów POS.

Dołącz do dyskusji: Trendy i wyzwania 2023 roku według Katarzyny Ulickiej z Wyborowa Pernod Ricard

5 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
mike
Czemu 50% wypowiedzi tej Pani składa się z bełkotu którego nijak nie da się zrozumieć?
odpowiedź
User
smutek
że w 2023 specjaliści pytani o tredny nie potrafią odkleić się od swojego korpo i popatrzeć szerzej.
wpisywanie w te odpowiedzi kontekstu działania swojej firmy to jak to się mówi w UK - village.
odpowiedź
User
Gość
Świetny wywiad! Rzeczowy i jak najbardziej na temat, w przeciwieństwie do „bełkotu” moich poprzedników w komentarzach.
odpowiedź