SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Trojany wygrywają

Ranking najczęściej występujących infekcji komputerowych

Na podstawie danych zebranych przez bezpłatny skaner antywirusowy online firmy Panda Software najskuteczniejszym złośliwym kodem ostatniego miesiąca był koń trojański Downloader.GK. Zainfekował on najwięcej komputerów i zajął pierwsze miejsce w światowym rankingu. W Polsce pozycja lidera należy do innego trojana, Briss.A, który nie tylko utrzymał swoją pozycję na pierwszym miejscu polskiego rankingu, ale także zdołał zainfekować więcej komputerów niż w ubiegłym miesiącu. 

Lider klasyfikacji globalnej, Downloader.GK spowodował 12,75 % infekcji, Briss.A - 11,87 %. Kolejne pozycje należą kolejno do nieobecnego w polskim rankingu Netsky.P (8,34 %), Sasser.ftp (tak oznaczona jest procedura stworzona wraz z Sasserem pozwalająca wszystkim jego odmianom na automatyczne pobieranie przez ftp kodu wirusa na atakowany komputer - 7,29 %) i Gaobot.gen (4,74 %). Listę zamykają Qhost.gen (4,68 %), Netsky.D (3,5 %), Downloader.HC (3,42%), Revop.F (3,23 %) oraz StartPage.FH (2,97 %).

Tymczasem w Polsce największą skutecznością odznaczył się Briss.A, który odpowiadał za 10,16 % ataków. Downloader.GK osiągnął rezultat 10,04 %, Sasser.ftp 8,44 %, a Bagle.pwdzip (robak ukryty w zabezpieczonych hasłem plikach .zip) - 5,44 %. Kolejne szkodniki nie zdołały przekroczyć progu 5%. Są to: StartPage.FH (4,42 %), Redlof.A (4,15 %), Bagle.AB (4,05 %), Gaobot.gen (4,05%), Qhost.gen (3,33 %) i wreszcie Downloader.CL (3,01%)

Warto zwrócić uwagę na lidera globalnego zestawienia, konia trojańskiego Downloader.GK. Szkodnik pojawił się w Internecie na początku czerwca i zdołał osiągnąć wysoki wskaźnik infekcji w bardzo którkuim czasie. Jego powodzenie zaskakuje tym bardziej, że trojan nie może zainfekować komputera bez udziału użytkownika. Musi on uruchomić i zainstalować kontrolkę ActiveX podczas przeglądania zainfekowanej strony WWW.

Pierwszy w Polsce, Briss.A także nie rozprzestrzenia się automatycznie przez Internet, wykorzystuje tradycyjne nośniki danych - dyskietki, CD-Romy czy FTP, a także programy do wymiany plików w sieciach P2P oraz kanały IRC.
Co 24 godziny, bez zgody użytkownika, Briss.A instaluje program działający na szkodę komputera (za każdym razem inny). Ich listę  pobiera ze strony www2.flingstone.com.
Trojany wygrywają z wirusami

Sześć złośliwych programów, które znalazły się w światowym TopTen i pięć w zestawieniu polskim to konie trojańskie (programy, które podszywając się pod niegroźne aplikacje bez wiedzy użytkownika działają na jego szkodę i umożliwiają kradziaż danych).

- Dominacja koni trojańskich w zestawieniach to ewidentny dowód na to, że autorzy malware'u (programów i dokumentów działających na szkodę użytkownika) nie działają bezinteresownie, a dane zawarte na komputerach są łakomym kąskiem dla przestępców. Z kolei użytkownicy, którzy nie zabezpieczają swoich komputerów kompleksowo są jak nigdy dotąd narażeni na utratę prywatności i straty finansowe - powiedział Piotr Skowroński, kierownik PogotoVia AntyVirusowego Pandy Software.

Poniżej prezentujemy zestawienia najskuteczniejszych wirusów komputerowych w poprzednim miesiącu:


Polska:
Wirus % infekcji
Trj/Briss.A 10,16
Trj/Downloader.GK 10,04
W32/Sasser.ftp 8,44
W32/Bagle.pwdzip 5,44
Trj/StartPage.FH 4,42
VBS/Redlof.A 4,15
W32/Bagle.AB.worm 4,05
W32/Gaobot.gen.worm 4,05
Trj/Qhost.gen 3,33
Trj/Downloader.CL 3,01

Łączna liczba przeskanowanych komputerów w Polsce wynosi  33720

Świat

Wirus % infekcji
Trj/Downloader.GK 12,75
Trj/Briss.A 11,87
W32/Netsky.P.worm 8,34
W32/Sasser.ftp 7,29
W32/Gaobot.gen.worm 4,74
Trj/Qhost.gen 4,68
W32/Netsky.D.worm 3,5
Trj/Downloader.HC 3,42
Trj/Revop.F 3,23
Trj/StartPage.FH 2,97

Łączna liczba przeskanowanych komputerów na świecie wynosi  950280.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Trojany wygrywają

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl