SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Właściciel strony z przyciskiem „Lubię to” jest administratorem danych osobowych

Właściciel strony internetowej na której umieszczono przycisk „Lubię to” jest administratorem danych osobowych użytkownika. W związku z tym internauta musi wyrazić zgodę przetwarzanie informacji na jego temat. Tak uważa rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE).

Article

Sprawa rozpatrywana przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) dotyczy firmy Fashion ID. Jest to niemiecki internetowy sprzedawca artykułów odzieżowych, który na swojej stronie umieścił wtyczkę - facebookowy przycisk „Lubię to”.

Gdy użytkownik trafia na stronę internetową Fashion ID, informacje o adresie IP i identyfikatorze jego przeglądarki są przekazywane Facebookowi. Przekazanie to ma miejsce automatycznie po załadowaniu się strony internetowej Fashion ID i następuje niezależnie od tego, czy użytkownik kliknął przycisk „Lubię to” i czy jest posiadaczem konta na Facebooku.

Rozpoznający tę sprawę Oberlandesgericht Düsseldorf (wyższy sąd krajowy w Düsseldorfie) zwrócił się do TSUE o dokonanie wykładni w tej sprawie.

Jak poinformowano w komunikacie rzecznik generalny zaproponował aby Trybunał stwierdził, że zgodnie z dyrektywą o ochronie danych operatora strony internetowej (takiego jak Fashion ID), który umieścił na tej stronie wtyczkę podmiotu trzeciego (taką jak facebookowy przycisk „Lubię to”), co skutkuje gromadzeniem i przekazywaniem danych osobowych użytkownika tej strony, należy uznać za wpóładministratora tych danych, administrującego nimi wraz z tym podmiotem trzecim (w rozpatrywanej sprawie Facebook Ireland).

W związku z tym w odniesieniu do etapu przetwarzania danych polegającego na ich gromadzeniu i przekazywaniu Fashion ID działa jako ich administrator i ponosi – w tym właśnie zakresie – odpowiedzialność wspólnie z Facebook Ireland.

Rzecznik generalny zaproponował też, by Trybunał orzekł że, jeśli istnieje wymóg uzyskania zgody użytkownika strony internetowej, powinna ona być wyrażona wobec operatora tej strony (Fashion ID), który umieścił na niej treści podmiotu trzeciego. Obowiązek przekazywania użytkownikowi strony internetowej wymaganego minimum informacji dotyczy również operatora strony internetowej (Fashion ID).

Sędziowie Trybunału rozpoczynają obecnie naradę w tej sprawie. Jak zapowiedziano wyrok zostanie wydany w terminie późniejszym. Opinia rzecznika generalnego nie wiąże Trybunału Sprawiedliwości. Zadanie rzeczników generalnych polega na przedkładaniu Trybunałowi, przy zachowaniu całkowitej niezależności, propozycji rozstrzygnięć prawnych w sprawach, które rozpatrują.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Właściciel strony z przyciskiem „Lubię to” jest administratorem danych osobowych

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl