SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Trzecia fabryka Intela rozpoczęła produkcję w technologii 65 nm

Firma Intel otworzyła wczoraj nową, wysokowydajną fabrykę półprzewodników w Leixlip w Irlandii.

Jest to już trzecia na świecie ale pierwsza w Europie fabryka Intela, w której możliwa jest produkcja mikroprocesorów wykonanych w technologii 65 nm na skalę masową.
 
Zbudowany kosztem 2 mld USD zakład rozpoczął dziś produkcję układów na największych “waflach” krzemowych o średnicy 300 mm. Pozwoli to na uzyskanie największej spośród wszystkich fabryk wydajności przy jednoczesnym zachowaniu niskich kosztów produkcji. Fabryki Intela – Fab 12 w Arizonie i D1D w stanie Oregon w USA oraz otwarta właśnie Fab24-2 w Irlandii to obecnie najbardziej zaawansowane technologicznie, wysokowydajne fabryki na świecie, produkujące wielordzeniowe procesory.
 
“Nasze dwurdzeniowe procesory nowej generacji oparte na mikroarchitekturze Intel(r) Core(tm) potwierdzają, że Intel jest niekwestionowanym liderem technologicznym” - powiedział CEO Intela, Paul Otellini. “Zapewnienie jak największych możliwości produkcyjnych jest teraz kluczowym czynnikiem dla utrzymania dynamicznego tempa rozwoju”.
 
Dzięki nowej fabryce już ponad połowa wszystkich produkowanych przez firmę procesorów desktopowych i serwerowych wytwarzana jest w procesie technologicznym 65 nm. Fakt ten nabiera tym większego znaczenia, że większość producentów półprzewodników nie wprowadziła do swojej oferty jeszcze żadnych produktów w technologii 65 nm.
 
“Zdolność Intela do uruchomienia masowej produkcji układów 65 nm daje nam ogromną przewagę nad konkurencją” - dodał Otellini. “Kombinacja technologii 65 nm i nowej mikroarchitektury Intel Core przyniesie rewolucyjne korzyści użytkownikom komputerów”.
 
Latem tego roku Intel wprowadzi do swojej oferty procesory Core(tm) 2 Duo dla komputerów typu desktop (nazwa kodowa Conroe) dla notebooków (Merom) oraz dwurdzeniowe układy Intel(r) Xeon z serii 5100 (Woodcrest).
 
Koncern nie zadowala się pozycją lidera w wyścigu technologii 65  nm. Przed końcem 2007 roku, a więc zaledwie 2 lata po wdrożeniu procesu 65 nm, planowane jest rozpoczęcie produkcji układów w procesie technologicznym 45 nm.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Trzecia fabryka Intela rozpoczęła produkcję w technologii 65 nm

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl