SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Trzy spółki zagraniczne mogą wkrótce zadebiutować na GPW

Kolejne 3 zagraniczne spółki mogą zadebiutować na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW) w najbliższym czasie, niewykluczone, że jeszcze w tym roku, poinformował w piątek prezes GPW Ludwik Sobolewski.

Trzy spółki zagraniczne mogą wkrótce zadebiutować na GPW

"Liczę na to, że w najbliższym czasie na giełdę wejdą dwie spółki zagraniczne notowane na zasadzie dual listingu i jedna w związku z ofertą publiczną" - powiedział Sobolewski dziennikarzom w piątek. Dodał, że nie jest pewien czy stanie się to jeszcze w 2007 roku, czy na początku 2008 roku.

Sobolewski poinformował, że dwie spółki będą pochodziły z Wielkiej Brytanii, a jedna z Ukrainy.

W piątek na GPW zadebiutowały akcje holenderskiego dewelopera centrów handlowo-rozrywkowych, spółki Plaza Centers NV. Plaza Centers jest 57-ym debiutantem na GPW w tym roku oraz pierwszą spółką notowaną równocześnie na GPW i London Stock Exchange. Jest to też 18-ta zagraniczna spółka notowana na warszawskim parkiecie.

Według wcześniejszych zapowiedzi GPW, rok 2007 może okazać się rekordowy - Sobolewski oceniał niedawno, że w ciągu całego roku na warszawskim parkiecie zadebiutuje 60-70 firm. W ciągu I-III kw. tego roku na rynku regulowanym zadebiutowały 53 spółki - był to trzeci najlepszy wyników historii giełdy (po 62 debiutach w I-III kw. 1997 r. i 57 debiutach w I-III kw. 1998 r.).

Wartość ofert pierwotnych w I-III kw. br. wyniosła ponad 16,6 mld zł, z czego blisko 14,2 mld zł to wartość nowych emisji. To absolutny rekord w historii GPW (wartość IPO w całym rekordowym pod tym względem 2004 roku wyniosła 13,1 mld zł, z czego zaledwie 1,5 mld zł stanowiły nowe emisje akcji). W okresie styczeń-wrzesień ubiegłego roku było to odpowiednio 1,14 mld zł i 717 mln zł.

  • Więcej informacji:
  • GPW
Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Trzy spółki zagraniczne mogą wkrótce zadebiutować na GPW

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl