SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Nie odbiera TVN i Polsat? Dwie trzecie kraju w nowym standardzie naziemnym

MUX-1, MUX-2 i MUX-4 naziemnej telewizji cyfrowej w południowo-wschodniej Polsce są od poniedziałku nadawane tylko w standardzie DVB-T2/HEVC. Oznacza to, że widzowie ze starymi telewizorami lub tunerami utracili dostęp do m.in. TVN, Polsatu, TV Puls czy TV Trwam.

Article

Proces zmiany standardu naziemnej telewizji cyfrowej rozpoczął się w naszym kraju pod koniec marca. Dzięki refarmingowi część pasma trafi do operatorów telekomunikacyjnych, a większość stacji telewizyjnych będzie nadawana w nowocześniejszym standardzie DVB-T2/HEVC. Tym samym możliwe będzie ich nadawanie w wysokiej rozdzielczości (HD), a nie tylko standardowej (SD).

W pierwszych dwóch etapach zmianami zostały objęte województwa: dolnośląskie, lubuskie, zachodniopomorskie, pomorskie, kujawsko-pomorskie, wielkopolskie i północno-zachodnia część mazowieckiego. W III etapie, który został wdrożony 23 maja dołączyły do nich województwa: podkarpackie, małopolskie, świętokrzyskie, śląskie, opolskie, łódzkie, wschodnia część wielkopolskiego (Kalisz oraz okolice) i południowa mazowieckiego (Radom wraz z okolicznymi miejscowościami.

- To ważny etap, ponieważ będzie to największe obszarowo przyłączenie nowego standardu nadawania na terenie Polski. Przypominam, że mieszkańcy tych terenów powinni mieć odbiornik telewizyjny dostosowany do nowej technologii. Inaczej mogą stracić dostęp do większości ulubionych programów - ostrzega Michał Kanownik, prezes Cyfrowej Polski, który reprezentuje sektor cyfrowy i nowych technologii w naszym kraju.

Jakie kanały obejmuje zmiana?

Zmiana standardu obejmuje: MUX-1 (TVP ABC, Eska TV, Polo TV, Stopklatka, Antena HD, TV Trwam, Fokus TV), MUX-2 (TVN, TVN7, Polsat, Super Polsat, TV4, TV6, TV Puls, Puls 2) i MUX-4 (Wydarzenia24). Wszystkie kanały z tych multipleksów są nadawane teraz w wysokiej rozdzielczości (HD). W starym standardzie są natomiast nadawane MUX-3 (TVP1 HD, TVP2 HD, TVP Info HD, TVP Sport HD, TVP3, TVP Historia i Sprawdzam TV) oraz MUX-8 (TVP Kultura HD, TVP Kobieta, Metro, Zoom TV, Nowa TV i WP).

 Pierwotnie zmianami miał zostać objęty także MUX-3, ale minister spraw wewnętrznych i administracji w związku z wojną na Ukrainie wystąpił do prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej o możliwość nadawania w starym standardzie. Szef UKE wszczął procedurę, która pozwoli głównym kanałom Telewizji Polskiej nadawać do końca 2023 roku. Czy tak się stanie? Zależy od samej TVP. Jeśli nadawca publiczny uzna, że widzowie szybko wymieniają sprzęty, to przejdzie na nowy standard przed wyznaczonym czasem. Przeciwko nierównemu traktowaniu TVP protestują nadawcy komercyjni, ale nie złożyli żadnego wniosku do UKE. Na przykład o emisję w starym standardzie w praktycznie nieużywanym MUX-4.

145 tys.  zrealizowanych bonów na zakup sprzętu

Krajowy Instytut Mediów szacuje, że obecnie telewizory i tunery nieobsługujące nowego standardu posiada 1,53 mln gospodarstw domowych. Jesienią ub.r. było to 2,27 mln. Widzowie, którzy w poszczególnych regionach tracą dostęp do stacji komercyjnych szybko wymieniają sprzęty. Pomaga też w tym rządowy bon na zakup telewizora (250 zł) i dekodera (100 zł).  - Do tej pory zostało złożonych już ponad 200 tysięcy wniosków, z czego zrealizowano już 145 tys. Świadczenie można zrealizować w 3520 punktach sprzedaży w całym kraju - poinformował resort cyfryzacji. Bony można zrealizować m.in. w popularnych sklepach ze sprzętem elektronicznym (Euro RTV AGD, MediaMarkt, Media Expert czy Neonet). Bony można uzyskać dzięki pracownikom Poczty Polskiej lub rządowej strony internetowej.

- Jeśli telewizor nie może odbierać sygnału DVB-T2/HEVC, jego właściciel powinien zakupić nowy model lub specjalny dekoder – mówi Michał Kanownik i radzi, by wcześniej dobrze przemyśleć, który typ urządzenia wybrać. - To odpowiedni czas, aby pomyśleć o wymianie starszych telewizorów na nowe. Dla wielu odbiorców może to oznaczać ogromną zmianę jakościową związaną z lepszą jakością obrazu i dźwięku, czy z inteligentnym obrazem dostosowującym kolory do aktualnych warunków pomieszczenia. Technika produkcji telewizorów w ostatnich latach znacznie się zmieniła - przekonuje prezes Cyfrowej Polski, która zrzesza producentów telewizorów.

Ekspert podkreśla, że decydując się jednak na zakup dekodera, musimy mieć świadomość tego, że nie pozwoli on nam na pełne wykorzystanie korzyści płynących ze zmiany sygnału nadawania. – Takie urządzenie umożliwi nam odbiór sygnału cyfrowego, ale np. nie poprawi ani jakości obrazu czy dźwięku – dodaje. Najczęściej tylko droższe dekodery obsługują telewizję hybrydową. Dzięki HbbTV widz naziemnej telewizji, którego sprzęt jest podłączony do internetu może korzystać z dodatkowych treści wideo na żądanie (VOD) bezpłatnie. Cyfrowa Polska zauważa, że nie każdy odbiornik trzeba od razu wymieniać. Telewizory zakupione po 2019 roku powinny być już dostosowane do nowego standardu nadawania, czyli DVB-T2/HEVC.

Dołącz do dyskusji: Nie odbiera TVN i Polsat? Dwie trzecie kraju w nowym standardzie naziemnym

83 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
optymista
Oznacza to, że widzowie z nowymi telewizorami lub tunerami uzyskali dostęp do m.in. TVN, Polsatu, TV Puls czy TV Trwam w wersji HD.
odpowiedź
User
rem
Genialne posunięcie pisiorów - kto nie zmienił dekodera pozostaje mu TVP
odpowiedź
User
Pawel
Mam już stacje w nowym standardzie a i tak najwięcej oglądam TVPinfo.
odpowiedź