SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Kolejne fuzje z udziałem właściciela TVN? "Niektóre firmy będą na sprzedaż"

Prezes i dyrektor generalny Warner Bros. Discovery  David Zaslav nie wyklucza kolejnych fuzji lub przejęć w ciągu najbliższych 2-3 lat. - Myślę, że niektóre firmy będą na sprzedaż – powiedział Zaslav podczas Bernstein Strategic Decisions Conference w Nowym Jorku.

David Zaslav podczas prezentacji platformy Max, fot. Warner Bros. DiscoveryDavid Zaslav podczas prezentacji platformy Max, fot. Warner Bros. Discovery

Obecnie na wielu rynkach działają serwisy streamingowe, takie jak Netflix, Amazon Prime Video, HBO Max/Max, Disney+, Canal+,  Paramount+, SkyShowtime, Apple TV+, Viaplay czy DAZN. Zaslav prognozuje, że z czasem funkcjonować będzie jedynie 4-5 usług o zasięgu globalnym. - Znajdą się gracze, którzy będą chcieli wycofać się z biznesu i którzy będą chcieli skonsolidować swoje biznesy streamingowe z innymi. Myślę, że w tym czasie będziemy starali się być oportunistami – stwierdził szef Warner Bros. Discovery, cytowany przez variety.com.

„Konsolidacja na wiele różnych sposobów”

Zdaniem menadżera, globalny charakter biznesu streamingowego i konieczność ogromnych inwestycji, wymusi na niektórych graczach trudne decyzje. Fuzje lub przejęcia nie są jedynymi rozwiązaniami, których można spodziewać się w przyszłości. Możliwe są nowe wspólne przedsięwzięcia, takie jak usługa z treściami sportowymi od Disneya/ESPN, Fox i Warner Bros. Discovery, która zadebiutuje w Stanach Zjednoczonych jako Venu Sports. Inny przykład to przygotowywany w USA pakiet obejmujący Max, Disney+ i Hulu.

Paramount Global, właściciel m.in. MTV, Comedy Central, Nickelodeon, Paramount Pictures, Paramount+ i współwłaściciel SkyShowtime prowadzi rozmowy o sprzedaży z firmami Sony Pictures i Apollo, które złożyły wspólną ofertę. Pod koniec zeszłego roku także Zaslav spotkał się na krótko z ówczesnym dyrektorem generalnym Paramount Bobem Bakishem, aby ocenić korzyści z potencjalnej fuzji. Później rozmowy nie były jednak kontynuowane. Teraz Zaslav tylko krótko odniósł się do pytania o Paramount Global. - Wspaniałe dziedzictwo opowiadania historii - stwierdził.

Szef WBD stwierdził, że firma jest „liderem w sporcie na całym świecie”. W jego ocenie wspólny pakiet Max, Disney+ i Hulu pozwoli na ograniczenie odejść subskrybentów, którzy muszą obecnie wykupywać zbyt wiele usług. Jego zdaniem z czasem do streamingu nie będzie potrzebne 10 aplikacji, tylko 4-5. Zaslav wierzy, że Max będzie jedną z nich. Dwie trzecie wzrostu abonentów platformy ma pochodzić z rynków międzynarodowych. Stanie się to możliwe dzięki współpracy z dystrybutorami, takimi jak Canal+ we Francji.

Warner Bros. Discovery odnotował w 2023 roku przychody w wysokości 41,3 mld dol., co oznacza spadek o 4 proc. oraz stratę netto w wysokości 3,13 mld dol. (w porównaniu ze stratą netto w wysokości 5,36 mld dol. w 2022 r.). Koncern w pierwszym kwartale 2024 roku spłacił 1,1 mld dol. długu, aby zakończyć kwartał z 43,2 mld dol. długu brutto.

Grupa TVN ma amerykański kapitał od 2015 roku. Stacja została kupiona przez Scripps Newtorks Interactive, zaś tamta firma w 2018 roku stała się częścią koncernu Discovery. W 2022 r. doszło zaś do fuzji Discovery i WarnerMedia i powstania Warner Bros. Discovery. W maju ub.r. serwis streamingowy HBO Max w USA został zastąpiony przez Max i dołączył treści znane z Discovery+. 11 czerwca Max zadebiutował w Polsce, łącząc treści od HBO, Discovery, TVN i Playera.

Dołącz do dyskusji: Kolejne fuzje z udziałem właściciela TVN? "Niektóre firmy będą na sprzedaż"

10 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Hahaha baj baj bez żalu
Czyli TVN na sprzedaż i zmiana nazwy a pracownicy TVN zostaną uwolnieni na rynek pracy a zatrudnienia trzeba urealnić oraz optymalizować
odpowiedź
User
Kalu
Tvn generuje zysk i w przeciwieństwie do reszty korporacji jest firmą samowystarczalna i kompletna. Global korzysta z zasobów tvn i oszczędza na usługach które wykonywali na mieście.
odpowiedź
User
Iryk
Brawo TVN
odpowiedź