SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

W TVN24 pokazano przeprosiny od zarządu TVN dla Joanny Szczepkowskiej za przypisywanie jej homofobii

W piątek po programie „Tak jest” w TVN24 wyemitowano przeprosiny od zarządu TVN skierowane do Joanny Szczepkowskiej. Władze firmy przeprosiły aktorkę za przypisanie jej poglądów homofobicznych w dwóch programach z marca 2013 roku.

Joanna Szczepkowska, fot. Onet Article

Emisja przeprosin to realizacja prawomocnego wyroku Sądu Apelacyjnego w Warszawie, o którym poinformowano w minionym tygodniu. Komunikat pojawił się również na stronie głównej portalu TVN24.pl.

W komunikacie zarząd TVN wyraża ubolewanie i przeprasza Joannę Szczepkowską za naruszenie jej dóbr osobistych i godności osobistej w dwóch materiałach TVN24 z marca 2013 roku: programie „Tak jest” oraz reportażu „Spór o ‘gejowskie lobby’ w teatrze”. Władze firmy przyznają, że naruszenie dóbr i godności aktorki nastąpiło „poprzez przypisywanie Pani Joannie Szczepkowskiej wypowiedzi i poglądów homofobicznych, których nigdy nie wygłosiła ani nie napisała”.

W obu materiałach z marca 2013 roku opisano szeroko komentowany felieton Joanny Szczepkowskiej „Homodzieciństwo” w serwisie e-Teatr.pl. Aktorka polemizowała z tekstem Macieja Nowaka przedstawiającego się jako przedstawiciel środowiska homoseksualnego. Szczepkowska opisała swoje dobre relacje osobiste z homoseksualistami, ale zaznaczyła, że „dyktat środowisk homoseksualnych musi się spotykać z odporem, tak jak pary gejowskie muszą się doczekać praw małżeńskich”

Joanna Szczepkowska, komentując na Facebooku emisję przeprosin, zwróciła uwagę, że piątkowe wydanie „Tak jest” było znacznie dłuższe niż zazwyczaj. - Program „Tak jest” kończy się zawsze tuż przed „Faktami” w TVN bo wiadomo, że widzowie zainteresowani polityką chcą znać wiadomości. Zawsze tego przestrzegają skrupulatnie. Dzisiaj program przedłużono aż o dziesięć minut, co jest naprawdę wyjątkowe. Prowadzący nie wykazał zwyklej w takiej sytuacji nerwowości, a Dominika Wielowieyska z wielkim spokojem drążyła kolejne wątki wiedząc wyraźnie, że może przedłużać program - opisała aktorka.

- Zasądzone przeprosiny wyemitowano więc w czasie, kiedy zdecydowana większość widzów przełączyła kanał. Cwaniactwo to i małe takie. Szkoda, że nie mamy w Polsce naprawdę rzetelnych mediów. Ale wygrałam - podkreśliła.

Morozowski w „Tak jest” porównał opinię Szczepkowskiej do obwiniania Żydów za Holokaust

W reportażu „Spór o ‘gejowskie lobby’ w teatrze” wyemitowanym w TVN24 27 marca 2013 roku opisano m.in. mającą miejsce parę dni wcześniej rozmowę Szczepkowskiej z Moniką Olejnik w „Kropce nad i”. Reportaż zaczął się komentarzem: „Wiedziała, że takimi słowami wywoła burzę i wywołała”. Szczepkowska podkreśliła w pozwie, że pojawiała się w tamtym czasie w programach telewizyjnych, odpowiadając jedynie na zaproszenia. - W moim postępowaniu dotyczącym tej sprawy nie było żadnych symptomów chęci szokowania, nawoływania do akcji lub wychodzenia przed szereg w sprawie gejowskiego lobby - przekonywała.

Aktorka zwróciła też uwagę na takie stwierdzenia w reportażu: „Joanna Szczepkowska zaskoczyła w poniedziałkowej ‘Kropce nad i’ mówiąc, że w jej branży lepiej być gejem, bo to oni dostają teraz rolę”, „Szczepkowska, mocno skonfliktowana z pewnym reżyserem-gejem, twierdzi, że jeśli ktoś nie jest gejem, to nie gra w spektaklach. W jej opinii, homoseksualni reżyserzy wykorzystują młodych aktorów, zaś w teatrach jest mobbing, wszechobecne i wszechmogące homoseksualne lobby”.

Szczepkowska oceniła, że w żadnej z jej wypowiedzi czy tekstów nie pojawiły się powyższe słowa. - Podkreślałam zawsze, że jako prezes ZASP w sytuacjach mobbingowych w środowisku, starałam się pomóc w drastycznych sprawach - stwierdziła. Szczepkowskiej nie spodobało się również stwierdzenie: „Na aktorkę - za te słowa - spadają gromy. Że przesadziła; że szuka mitycznego lobby; że wini innych za własne niepowodzenia”. - TVN24 nie podaje źródła ani nazwisk osób, które mówią o moich niepowodzeniach. Komentarz ma zasugerować widzom taki stan rzeczy. Sugeruje, a przez to sprowadza powód moich wypowiedzi do osobistych frustracji i złej sytuacji zawodowej, nie równoważąc komentarza informacjami o moich dokonaniach - skomentowała.

Aktorkę oburzyło też porównanie przez TVN24 jej rzekomej wypowiedzi z głośnym stwierdzeniem Lecha Wałęsy, że homoseksualni posłowie powinni być oddzieleni od innych murem. - Stacja TVN24 bez najmniejszych skrupułów, nie zważając na moje argumenty, powiela publicznie mój fałszywy wizerunek, jako tożsamy z poglądami Lecha Wałęsy, co godzi w moje uczucia, poglądy i funkcjonowanie w społeczeństwie - napisała Szczepkowska.

Zaznaczyła też, że wątki z materiału TVN24 podjęły inne media, powielając jej fałszywy wizerunek stworzony przez kanał. Bardzo oburzyło ją stwierdzenie Andrzeja Morozowskiego, który w programie „Jeden na jeden” zestawił przypisywane jej słowa z opiniami obwiniającymi Żydów za Holokaust.

- Ta wypowiedź przywołująca ofiary holokaustu, powielana potem w jeszcze drastyczniejszej formie, jest szczególnym naruszeniem mojej osobistej godności. Po pierwsze, nigdzie w moim tekście nie ma sugestii o tym, że nie lubię homoseksualistów, jest sugestia więzi z nimi od dzieciństwa, nie można więc na podstawie tekstu zaliczać mnie do ludzi „nie lubiących gejów”. Poza tym, a raczej po pierwsze, między określeniem „nie lubią” a masową zbrodnią jest zasadnicza różnica, którą dziennikarze prowadzący program publicystyczny, wpływający na opinię publiczną, z całą pewnością rozumie - oceniła Szczepkowska w pozwie. - Budzenie tego typu skojarzeń jest drastyczną manipulacją, o wiele bardziej dynamiczną niż skojarzenie mojej wypowiedzi z wypowiedzią Lecha Wałęsy. Intencja Andrzeja Morozowskiego jest całkowitym, publicznym przekłamaniem prawdziwej sytuacji - dodała.

Po skardze kasacyjnej sprawą jeszcze raz zajął się Sąd Apelacyjny

W pozwie przeciw TVN Joanna Szczepkowska domagała się przeprosin i zapłaty 300 tys. zł na rzecz PCK. Wiosną 2015 roku Sąd Okręgowy w Warszawie orzekł, że doszło do naruszenia dóbr osobistych aktorki. Nakazał nadawcy emisję oświadczenia, w którym wyrazi ubolewanie z powodu przypisywania Szczepkowskiej wypowiedzi i poglądów homofobicznych (taki komunikat miał pojawić się po programach „Uwaga” w TVN i „Fakty po Faktach” w TVN24). Ponadto nakazano nadawcy zapłatę 150 tys. zł na rzecz PCK.

Firma złożyła odwołanie i w czerwcu 2016 roku Sąd Apelacyjny w całości oddalił roszczenia Joanny Szczepkowskiej. Wtedy aktorka złożyła skargę kasacyjną do Sądu Najwyższego, który na początku br. uchylił wyrok drugiej instancji. Ocenił, że przypisując Szczepkowskiej poglądów homofonicznych, TVN szczególnie mocno naruszył jej godność osobistą i dobre imię, zwłaszcza że aktorka wiele razy podkreślała, że całkowicie akceptuje homoseksualistów, a skrytykowała jedynie ich niewielkie środowisko określone jako lobby gejowskie.

Sąd Najwyższy cofnął sprawę do Sądu Apelacyjnego, żeby określić, w jakim stopniu naruszono dobra osobiste Szczepkowskiej i jak TVN ma to zrekompensować. A Sąd Apelacyjny nakazał zarządowi firmy wyemitowanie przeprosin dla aktorki.

Według danych Nielsen Audience Measurement w sierpniu br. średnia oglądalność minutowa TVN24 wynosiła 250 515 widzów, a udział stacji w rynku oglądalności - 4,5 proc.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: W TVN24 pokazano przeprosiny od zarządu TVN dla Joanny Szczepkowskiej za przypisywanie jej homofobii

5 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
mobbingwtvn
chodzą plotki że w sądach zarząd tvn ma kilkanaście rozpraw sądowych z powodu zachowań miszczaka. to dopiero będzie festiwal przeprosin...
20 8
odpowiedź
User
Sss
Wiadomo już dlaczego tvn tak zaciekle walczy o obecne sądownictwo.
23 11
odpowiedź
User
rozbawiony
Wiadomo już dlaczego tvn tak zaciekle walczy o obecne sądownictwo.
Wyjaśnij nam, co takiego wiadomo?
12 13
odpowiedź
User
FAQ
zapytaj swój Zarząd. No chyba że się boisz ,że Cię zwolnią bo ośmieliłeś się zapytać ...
11 12
odpowiedź
User
selena
współcześni dziennikarze cierpią na wtórny analfabetyzm , nie rozumieją co się do nich mówi
1 0
odpowiedź