SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Czy szef KRRiT przeleje pieniądze TVP? "Nie widziałem tej decyzji"

Likwidator Telewizji Polskiej Daniel Gorgosz zażądał od Macieja Świrskiego, przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, zapłaty około 142 mln zł zaległych wpływów z abonamentu rtv. - Środki przekazane dotychczas na rachunki depozytowe ministra finansów nadal tam się znajdują. Jeżeli spółka chce je podjąć, powinna skierować wniosek do sądu o ich wypłatę - mówi portalowi Wirtualnemedia.pl Teresa Brykczyńska, rzecznik prasowa KRRiT. 

Maciej Świrski (fot. Radek Pietruszka/PAP)Maciej Świrski (fot. Radek Pietruszka/PAP)

Telewizja Polska poinformowała, że we wtorek Daniel Gorgosz, likwidator spółki, wysłał do Macieja Świrskiego, przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, ostateczne przedsądowe wezwanie do zapłaty wpływów z opłat abonamentowych w wysokości 141 780 tys. zł wraz z odsetkami. 

Daniel Gorgosz w piśmie skierowanym do szefa KRRiT podkreśla, że od 8 kwietnia jest wpisany do Krajowego Rejestru Sądowego jako likwidator spółki. W poniedziałek Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy postanowił o wpisaniu do Krajowego Rejestru Sądowego postawienia TVP w stan likwidacji i powołania Gorgosza na stanowisko likwidatora spółki. Gorgosz zarządza TVP od końcówki grudnia ubiegłego roku. 

TVP powołuje się też na decyzję starszego referendarza sądowego w Sądzie Rejonowym dla Warszawy Mokotowa, który oddalił wniosek Macieja Świrskiego o złożenie do depozytu sądowego środków z abonamentu rtv. 

Czytaj także: Świrski oburzony listem od Sienkiewicza. “To próba wpłynięcia na nasze decyzje”

Maciej Świrski: Nie widziałem decyzji sądu

Niedługo po pojawieniu się komunikatu TVP zapytaliśmy przewodniczącego KRRiT, czy w związku z decyzją sądu przekaże telewizji publicznej zaległe wpływy z abonamentu. 

- Nie widziałem tej decyzji, jak będę wiedział, jakiego rodzaju jest to decyzja, to wtedy będę decydował. Na razie znana mi jest ona tylko z mediów, widziałem zrzut ekranu z KRS, czyli nie sam wpis. Na tej podstawie nie jestem w stanie nic powiedzieć. Jak będę miał twarde dane, a nie tylko doniesienia prasowe, to będę się wypowiadał. Co do meritum, proszę przeczytać naszą uchwałę nr 40, tam jest odpowiedź na pani pytanie - powiedział portalowi Wirtualnemedia.pl Maciej Świrski. Uchwała, o której wspomina, przewiduje wypłatę wpływów z opłat abonamentowych do depozytu sądowego. 

Na pytanie, czy po zapoznaniu się z decyzją sądu udzieli nam komentarza, szef KRRiT odesłał nas do rzeczniczki prasowej. 

Czytaj także: Agnieszka Romaszewska pozwała TVP. Zbiera też pieniądze na prawników

KRRiT: Wpływy z abonamentu będą wpłacone do depozytu

- Wpisy do KRS likwidacji TVP czy PR są nadal nieprawomocne i przysługuje od nich odwołanie do Sądu Okręgowego w Warszawie. Tym samym, z uwagi na nieprawomocność, zastosowanie ma par. 2 uchwały KRRiT nr 40/2024, który przewiduje wypłatę wpływów z opłat abonamentowych na rzecz danej spółki do depozytu sądowego - powiedziała portalowi Wirtualnemedia.pl Teresa Brykczyńska, rzecznik prasowa KRRiT. 

Dodała, że “pieniądze dla TVP i PR będą wypłacone 15 kwietnia do depozytu sądowego”. 

- Środki przekazane dotychczas na rachunki depozytowe ministra finansów, 12 lutego oraz 15 marca, nadal tam się znajdują. Jeżeli spółka chce je podjąć, powinna skierować wniosek do sądu o ich wypłatę - podkreśliła rzeczniczka. 

Czytaj także: Nowy program w TVP Info. To ma być następca “Studia Wschód”

Dołącz do dyskusji: Czy szef KRRiT przeleje pieniądze TVP? "Nie widziałem tej decyzji"

9 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
J.O
Przez 8 lat rozwalali pieniądze na lewo i prawo. Na fundusze, kurtyzany partyjne w spółkach skarbu, na cudzołożników i zaległych alimenciarzy. Z pieniędzy obywateli fajnie się bawi na stołku. Mam nadzieję, że tę bandę rozliczą co do złotówki. Ktoś w końcu zainteresuje się KIM?
odpowiedź
User
melka
Ten facet to kwintesencja tej władzy, co wygrała a przegrała.
Moje pieniądze uważa za swoje i to on będzie decydować, czy dać mi "kieszonkowe". Bo mu się tak podoba, ma władzę i co mu zrobicie?
Tak wygląda prywatyzowanie państwa.
odpowiedź
User
brak
Pani Tereska gada dziś kocopoły za grubą kasę a za parę lat, gdy sąd będzie odczytywał wyrok, będzie płakać, że ona tylko wykonywała polecenia.
odpowiedź