SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Bauer odpowiada TVP ws. Telekamer: metody głosowania się nie zmieniły, popularność to nie oglądalność

Wyniki plebiscytu Telekamery 2021 zostały zniekształcone i nie oddają „faktycznych codziennych wyborów milionów widzów” - uważa Telewizja Polska. Głosowanie tylko SMS-ami i przez internet nazwano „szyderstwem organizatorów z czytelników wydawanych przez siebie tv-guidów", a nagrody dla TVN - „ustawką” i „walką o przetrwanie” Edwarda Miszczaka. - Wyniki plebiscytu Telekamer są miernikiem popularności telewizyjnych produkcji i osobowości, a nie odzwierciedleniem ich oglądalności, zaś metodologia głosowania od lat się nie zmienia i nie budziła dotąd kontrowersji - komentuje Wydawnictwo Bauer.

Telewizja Polska dzień po ogłoszeniu wyników plebiscytu Telekamery 2021 wydała obszerny komunikat, w którym skrytykowała m.in. metodologię głosowania mającą zniekształcić jego wyniki. W oświadczeniu oceniono, że plebiscyt jest „kpiną z widzów i karykaturą rynku”, gdyż wyniki mają różnić się „rażąco od faktycznych codziennych wyborów milionów widzów telewizji linearnej”.

- O wyborach tych (dokonywanych przez widzów) świadczą oficjalne wyniki oglądalności telewizji za 2020 r. mierzone zarówno w standardzie MOR jak i AGB Nielsen - zaznaczono.

TVP: Esemesy były za drogie

W oświadczeniu TVP pisze także, że plebiscyt powinien odzwierciedlać „faktyczne preferencje widzów wyrażone całorocznymi wynikami oglądalności stacji telewizyjnych”. Zdaniem Telewizji Polskiej jej seriale, programy i osobowości nie zostały nagrodzone w Telekamerach, ponieważ przyjęto „wadliwy sposób głosowania za pomocą płatnych SMS oraz online”.

- Relatywnie wysoki koszt SMS, wynoszący 3,69 zł brutto, zniechęcał do głosowania znaczną część widzów - czytamy w komunikacie. - Wertując kuriozalną i nieadekwatną listę laureatów, można odnieść wrażenie, że o wynikach przeprowadzonego konkursu Telekamer nie decydowały odczucia Widzów, ale zorganizowane akcje onlinowych farm trolli i botów. W oświadczeniu czytamy też, że TVN „szoruje po dnie oglądalności”, a mimo to wygrał w większości kategorii. Ma to być „oczywistą ustawką i rozpaczliwą walką dyrektora programowego TVN p. Miszczaka o przetrwanie”.

Bauer: Nikt nie zgłaszał problemów

W odpowiedzi organizujące Telekamery Wydawnictwo Bauer podkreśla, iż wyniki plebiscytu - zgodnie z niezmiennym regulaminem - są miernikiem popularności nominowanych produkcji czy osobowości, a nie odzwierciedleniem ich wymiernej oglądalności. Natomiast głosowanie za pomocą sms-ów lub internetu odbywa się od dwóch lat i nigdy nie wzbudzało kontrowersji żadnej stacji telewizyjnej, w tym TVP.

- Głosowanie za pomocą smsów wydaje się być także najczęściej stosowaną metodą w programach TVP, a stosowana najczęściej stawka za SMS to również 3,69 zł - podkreśla organizator.

W oświadczeniu Bauera można też przeczytać, że wydawnictwo nie otrzymało ani jednego zapytania ze strony głosujących co do głosowań online. - TVP przy wielu produkcjach stosuje zgłoszenia czy głosowanie również online, więc wydaje się, że ten kanał jest popularny wśród widzów publicznego nadawcy - zwraca uwagę wydawca „Tele Tygodnia”.

„Jednodniowe problemy z głosowaniem”

Bauer przyznaje, że wprawdzie były kłopoty techniczne z głosowaniem, ale trwały one tylko jednego dnia spośród 46, kiedy można było oddać głos. - Biuro Prawne TVP zwróciło się do nas w tej sprawie i otrzyma odpowiedź od naszych prawników w przewidzianym terminie - czytamy.

W stanowisku zwrócono też uwagę na to, że biuro reklamy Wydawnictwa, jak co roku, zwracało się do wszystkich stacji telewizyjnych nominowanych w Plebiscycie, „oferując standardową ofertę reklamową związaną z Telekamerami Tele Tygodnia” - w związku, z czym informacja podana przez TVP nie jest niczym nadzwyczajnym. - Jesteśmy zaskoczeni faktem, że niezmienna od lat metodologia głosowania nie wzbudzała dotąd wątpliwości TVP, która, tylko w przedostatniej, zorganizowanej na tych samych zasadach, zeszłorocznej edycji Telekamer Tele Tygodnia, otrzymała 7 statuetek, a w ciągu całego plebiscytu ponad 140 – pisze organizator plebiscytu.

Bauer zaznacza też, że nie ma wpływu na preferencje czytelników i widzów: - Możemy jedynie zaoferować im przejrzysty, dostępnych dla wszystkich niezależnie od możliwości finansowych, system głosowania, nad którego właściwym przebiegiem czuwa Deloitte, jedna z Wielkiej Czwórki międzynarodowych firm audytorskich - podkreślono w stanowisku.

Najwięcej Telekamer dla TVN

Plebiscyt Telekamery 2021 rozstrzygnięto w środę. Nagrodzono serial „BrzydUla”, „Sprawiedliwi - Wydział Kryminalny”, Piotra Kraśko (kategoria: Prezenter informacji), Przemka Kossakowskiego (Osobowość telewizyjna), Małgorzatę Sochę (kategoria: Aktorka), Macieja Stuhra (Aktor), Bartka Jędrzejaka (Prezenter pogody), Jerzego Mielewskiego (Komentator sportowy), Cleo (Juror), a także w kategorii Program rozrywkowy: „Nasz nowy dom”. Magazyn „Netfilm” przyznał swoją nagrodę serialowi „Wataha 3”.

Honorowa Kapituła, w której skład weszli zdobywcy Złotych Telekamer z ubiegłych lat, już po raz trzeci przyznała Telekamery w kategoriach: „Człowiek roku” oraz „Produkcja roku”. Nagrodę otrzymała Iga Świątek oraz twórca akcji charytatywnej „Hot16Challenge” - Solar - Karol Poziemski.

Specjalne Telekamery 2021, które przyznaje redakcja „Tele Tygodnia” powędrowały do Canal+ za serial „Król” oraz TVP Kultura - z okazji 15-lecia stacji.

Złote Telekamery Tele Tygodnia trafiły z kolei do Mikołaja Roznerskiego oraz serialu „Lombard. Życie pod zastaw”.

Czek  na sumę 23 tysięcy złotych, pochodzącą z SMS-ów wysłanych w głosowaniu w plebiscycie Telekamery Tele Tygodnia, dla Domu Artystów Weteranów Scen Polskich w Skolimowie odebrała Teresa Lipowska.

Zwycięzcy Telekamer 2021:
Aktorka: Małgorzata Socha
Aktor: Maciej Stuhr
Serial: „BrzydUla”
Serial fabularno-dokumentalny: „Sprawiedliwi - Wydział Kryminalny”
Osobowość telewizyjna: Przemek Kossakowski
Prezenter informacji: Piotr Kraśko
Prezenter pogody: Bartek Jędrzejak
Komentator sportowy: Jerzy Mielewski
Juror: Cleo
Program rozrywkowy: „Nasz nowy dom”

Natomiast zwycięzcą w kategorii nagroda magazynu „Netfilm” został serial „Wataha 3”.

W TVP Info oświadczenie w całości, widzowie chwalą gwiazdy TVP

W czwartek po południu komunikat Telewizji Polskiej dotyczący Telekamer został w całości odczytany na antenie TVP Info. Zajęło to prawie 8 minut.

W stacji pokazano też nagrane w Katowicach wypowiedzi przechodniów o wynikach plebiscytu. Wszyscy chwalili gwiazdy TVP, podkreślając, że to one powinny dostać nagrody. Pojawiły się też sugestie, że tegoroczne wyniki Telekamer były nieuczciwe, z niekorzyścią dla publicznego nadawcy.

Materiał na ten temat pokazano też w głównym wydaniu „Wiadomości".

Telekamery 2021 pokazywane były przez Telewizję Puls. Głosować można było do 11 lutego, korzystając z jednego z dwóch dostępnych kanałów: wysyłając SMS, albo oddając głos przez stronę internetową telekamery.pl.

Średnia widownia 23. gali wręczenia Telekamer „Tele Tygodnia” (odbyła się 3 lutego ub.r.) wyniosła w TV Puls 1,01 mln osób. Przełożyło się to na 7,28 proc. udziału stacji w rynku telewizyjnym wśród wszystkich widzów oraz 7,29 proc. w grupie komercyjnej 16-49 (AMR na poziomie 369 tys. osób).

 

Dołącz do dyskusji: Bauer odpowiada TVP ws. Telekamer: metody głosowania się nie zmieniły, popularność to nie oglądalność

53 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Krzysiek36
Co tu debilom tłumaczyć
odpowiedź
User
Ja_2021
Ależ wczoraj na Woronicza zapiekła kogoś pewna część ciała.
odpowiedź
User
AW
Zamknąć CBOS!!!
odpowiedź