SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

TVP i Polskie Radio dostaną 650 mln zł obligacji skarbowych, to pierwsza część rekompensaty abonamentowej

15 marca w KDPW zostaną zarejestrowane obligacje skarbowe o wartości 650 mln zł dla Telewizji Polskiej, Polskiego Radia i regionalnych rozgłośni publicznych. To pierwsza transza z 1,95 mld zł rekompensaty abonamentowej, którą zapisano w tegorocznym budżecie państwa.

fot. akpaArticle

Zawarta we wtorek umowa Skarbu Państwa z Krajowym Depozytem Papierów Wartościowych stanowi, że 650 tys. obligacji skarbowych serii OH0423 zostanie zarejestrowane 15 marca. Każda obligacja ma wartość 1 tys. zł.

Skarb Państwa reprezentuje w tej sprawie minister finansów, funduszy i polityki regionalnej, który list dotyczący emisji serii obligacji OH0423 wydał 8 marca. Ponieważ obligacje są skierowane tylko do Telewizji Polskiej, Polskiego Radia i 17 regionalnych rozgłośni publicznych, nie upubliczniono listu.

Nie wiadomo więc, kiedy Skarb Państwa zamierza wykupić obligacje przekazane Telewizji Polskiej i spółkom Polskiego Radia ani jak zostaną podzielone te środki. Biuro prasowe Ministerstwa Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej w środę nie odpowiedziało na pytania portalu Wirtualnemedia.pl.

TVP i Polskie Radio dostaną 1,95 mld zł

W tegorocznej ustawie budżetowej zapisano, że z państwowej kasy może zostać przekazane maksymalnie 1,95 mld zł Telewizji Polskiej, Polskiemu Radiu i regionalnym rozgłośniom publicznym jako rekompensata za wpływy nieuzyskane z abonamentu radiowo-telewizyjnego w ub.r. Zaznaczono, że pieniądze w formie obligacji skarbowych przekaże minister finansów „na polecenie Prezesa Rady Ministrów, wydane w związku z wnioskiem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego”.

Środki mogą zostać przeznaczone przez nadawców wyłącznie na realizację misji publicznej.

W styczniu br. ustawę budżetową z przyjął Sejm, uchylając większość poprawek Senatu, m.in. wykreślenie zapisu o rekompensacie abonamentowej. Pod koniec miesiąca ustawa została podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Rekompensata jak w poprzednich latach

Mechanizm z obligacjami skarbowymi zastosowano już przy rekompensatach abonamentowych w 2019 i 2020 roku. Przed dwoma laty środki przyznano mediom publicznym na mocy nowelizacji budżetu, a wiosną ub.r. - w ramach nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji.

W tej drugiej zapowiedziano kolejne rekompensaty. Zapisano, że firmy publicznej telewizji i radiofonii w kartach powinności na lata 2020-2024 „uwzględniają w każdym roku objętym tą kartą wysokość przychodów ze środków publicznych na poziomie nie niższym niż suma prognozowanych wpływów z opłat abonamentowych na rok 2020 oraz rekompensaty określonej w art.11b ustawy zmienianej w art. 2.”

O podziale środków z rekompensaty decyduje Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, do której media publiczne złożyły w ub.r. karty powinności na lata 2020-2024. W zeszłym tygodniu szef KRRiT zaakceptował zmiany w karcie TVP: wzrost kosztów misji publicznej w br. do 2,87 mld zł, a w 2024 do 2,9 mld zł.

KRRiT nie poinformowała jeszcze, jak zostaną podzielone przychody z tegorocznej rekompensaty. W ub.r. 1,71 mld zł trafiło do Telewizji Polskiej, 119,2 mln zł do Polskiego Radia, a 119,3 mln zł do podziału między regionalne rozgłośnie publiczne.

Przez cztery lata 5 mld zł pomocy publicznej dla TVP

Rekompensata zapisana w budżecie na 2021 r. będzie kolejnym wsparciem publicznym dla TVP i Polskiego Radia. Przez ostatnie cztery lata największą sumę pomocy publicznej - 4,8 mld zł - otrzymała właśnie Telewizja Polska - wynika z danych Fundacji ePaństwo.

Wiosną 2019 roku rekompensata wyniosła 1,26 mld zł, z czego 1,12 mld zł trafiło do TVP, a w marcu ub,r. przyznano publicznej telewizji i radiu 1,95 mld zł. Dzięki przyznanym rekompensatom TVP w ostatnich latach zanotowała zysk.

Na przełomie 2017 i 2018 roku w ramach nowelizacji ustawy budżetowej przyznano 960 mln zł Telewizji Polskiej i Polskiemu Radiu. Z tej kwoty TVP dostała 860 mln zł.

W 2019 roku firma osiągnęła wzrost przychodów o 16,7 proc. do 2,56 mld zł oraz 89 mln zł zysku netto. 57 proc. wpływów stanowiły środki abonamentowe wynoszące 1,459 mld zł, z czego 331,4 mln zł to opłaty abonamentowe, a 1,127 mld zł - zeszłoroczna rekompensata.

Liczba etatowych pracowników Telewizji Polskiej w ub.r. zwiększyła się o 95 do 2 825. Na wynagrodzenia firma przeznaczyła 513,27 mln zł, o 10,4 proc. więcej niż rok wcześniej. Z zeszłorocznego zysku pracownikom zostanie wypłacone do podziału 17,8 mln zł brutto.

W pierwszej połowie ub.r. Telewizja Polska, głównie dzięki otrzymanej rekompensacie, zanotowała 936,5 mln zł zysku netto. Przychody spółki wyniosły 2,27 mld zł, z czego 1,8 mld zł pochodziło z abonamentu i rekompensaty abonamentowej, natomiast wpływy z reklamy spadły rok do roku o 21 proc.

W 2019 r. Polskie Radio zanotowało spadek przychodów o 6,07 proc. do 336,53 mln zł. Nadawca miał 219,32 mln zł z abonamentu rtv i rekompensaty abonamentowej (5,8 proc. mniej niż rok wcześniej), a jego Agencja Reklamy osiągnęła 62,72 mln zł wpływów (po spadku o 7,4 proc.).

Firma zanotowała 10,44 mln zł straty netto w porównaniu do 15,3 mln zysku netto w 2018 roku. Kadra kierownicza wyższego szczebla zarabiała średnio miesięcznie 15,9 tys. zł brutto, a dziennikarze - 10,3 tys. zł brutto. W planie finansowym na br. Polskie Radio zapisało symboliczny zysk - 80 zł.

Wyższy abonament rtv, 1,23 mld zł zaległych opłat

Z początkiem br. wzrosły stawki abonamentu radiowo-telewizyjnego. Miesięczna opłata za posiadanie tylko odbiornika radiowego zwiększyła się z 7 do 7,50 zł, a za posiadanie telewizora lub radia i telewizora - z 22,70 do 24,50 zł. Przy opłacaniu abonamentu na okres dłuższy niż rok nadal obowiązuje 10-procentowa zniżka.

Według danych KRRiT spośród 13,572 mln gospodarstw domowych w Polsce 96,4 proc. ma odbiornik telewizyjny, z czego zarejestrowało go poniżej połowa gospodarstw (48,28 proc.). Na koniec 2019 roku opłaty uregulowało jedynie niecała jedna trzecia zobowiązanych do tego osób.

Poczta Polska, która na zlecenie Krajowej Rady zajmuje się poborem abonamentu, w 2019 roku uzyskała z tego tytułu 732,8 mln zł, w tym 8,6 mln zł odsetek za zwłokę i 7,7 mln zł kar za niezarejestrowane odbiorniki.

W ub.r. Poczta Polska w sprawie niepłacenia abonamentu rtv wysłała 279,5 tys. upomnień oraz wystawiła 101,7 tys. tytułów wykonawczych, z czego zrealizowano 89,2 tys. nakazów zapłaty. Łączna suma zaległości abonamentowych wynosi ponad 1,23 mld zł.

Dołącz do dyskusji: TVP i Polskie Radio dostaną 650 mln zł obligacji skarbowych, to pierwsza część rekompensaty abonamentowej

7 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
lolo
Gdzie ten deszcz pieniędzy? Czy ktoś widział je w ośrodkach TVP?
odpowiedź
User
Sylwia
Bardzo dobrze!

Skoro wiele osób nie płaci abonamentu RTV, to niech później nie ma nikt pretensji o rekompensaty na funkcjonowanie telewizji i radia. Proste.
odpowiedź
User
Maja
Gdzie są pieniądze dla ośrodków ?
odpowiedź