SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Rusza budowa hali zdjęciowej TVP za 150 mln zł. Kurski: uniezależni nas od dostawców zewnętrznych

Zainaugurowano budowę hali zdjęciowej Telewizji Polskiej przy siedzibie głównej nadawcy. Obiekt ma zostać oddany do użytku w 2024 roku, będzie kosztować ok. 150 mln zł. - Hala wprowadzi nową jakość w produkcji Telewizji Polskiej, a przede wszystkim - uniezależni nas od dostawców zewnętrznych. Będziemy samowystarczalni - zapowiada Jacek Kurski.

Jacek Kurski na budowie nowej hali zdjęciowej TVPJacek Kurski na budowie nowej hali zdjęciowej TVP

Hala zdjęciowa Telewizji Polskiej będzie mieć powierzchnię 20 tys. metrów kwadratowych. W budynku będzie sześć modułów studyjnych: cztery o powierzchni po 560 metrów kwadratowych, a także 1350 i 1200 metrów kwadratowych.

W obiekcie będą m.in. pomieszczenia backstage’owe, garderoby, reżyserka, magazyny sprzętu, biura, bistro, magazyny, parking oraz studio plenerowe na dachu.

Hala będzie sterowana inteligentnymi systemami Smart i przystosowana do najnowocześniejszych procesów produkcyjnych opartych o rozszerzoną rzeczywistość sztuczną inteligencję. Na elewacji zewnętrznej zainstalowany zostanie ekran LED, z funkcją wyświetlania w technologii 3D.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

TVP zapowiada, że w budynku zastosowane zostaną najnowsze normy efektywności energetycznej, a zielony dach hali pozwoli retencjonować wodę deszczową oraz zmniejszyć zużycie energii latem na chłodzenie.

Kurski: hala pozostawi konkurencję daleko w tyle

- Hala zdjęciowa, której budowę symbolicznie dzisiaj rozpoczynamy, jest obiektem, który nada produkcji telewizyjnej zupełnie nowy wymiar, pozostawi konkurencję daleko w tyle, wprowadzi nową jakość w produkcji Telewizji Polskiej, a przede wszystkim -  uniezależni nas od dostawców zewnętrznych - wyliczył prezes TVP Jacek Kurski podczas uroczystej inauguracji budowy.

- Będziemy samowystarczalni. Do naszych produkcji będziemy zatrudniać naszych ludzi i korzystać z naszych zasobów technologicznych - zapowiedział.

Kurski przypomniał, że kiedy sześć lat temu został prezesem Telewizji Polskiej, zapowiedział przywrócenia jej silnej i stabilnej pozycji.

- Było dla mnie oczywiste, że środkiem do osiągnięcia tego celu -zbudowania jej potęgi - są inwestycje. Inwestycje w ludzi i ich talenty, inwestycje w technologię, inwestycje w produkcję. Wdrożenie do produkcji nowych formatów rozrywkowych, w tym dedykowanych pomijanemu wcześniej pokoleniu silver, podejmowanie kreatywnych  inicjatyw oraz odważnych wyzwań, rozbudowywanie oferty tożsamościowej, sportowej, informacyjnej, serialowej oraz powiększenie portfolia o kolejne kanały, wymagało odbudowy przestarzałego i zapóźnionego zaplecza technicznego - wyliczył. - Rozpędziliśmy tę maszynę i się nie zatrzymamy! - podkreślił Kurski.

Halę zbuduje Doraco za 148 mln zł

Generalnym wykonawcą nowej hali jest Korporacja Budowlana Doraco, wybrana przez TVP w przetargu na początku ub.r. Budynek zaprojektowała pracownia PIG Architekci - podwykonawca Doraco.

- Nietypowy architektonicznie budynek, będzie składał się z 6 funkcjonalnych modułów, a w największym z nich będą odbywać się realizacje z udziałem nawet 300 osób - zapowiada Karol Zduńczyk, prezes Doraco.

- Ponadto w ramach projektu zaproponowaliśmy szereg nowoczesnych rozwiązań. Elewacja budynku została uatrakcyjniona narożnym ekranem LED o powierzchni ponad 300 metrów kwadratowych, umożliwiającym transmisję programów oraz wyświetlanie projekcji 3D. Zintegrowany BMS pozwoli na monitorowanie i zarządzanie wszystkimi istniejącymi systemami sterowania w budynku - wylicza.

Umowa z Doraco została podpisana przez Telewizją Polską wiosną ub.r. Firma budowlana pozyskała to zlecenie w przetargu, w którym oferty złożyło dziewięć podmiotów:
- Warbud zaproponował 178,76 mln zł maksymalnej wartości zamówienia (wszystkie kwoty brutto)
- Aldesa Construcciones - 198,93 mln zł,
- Erbud - 176,1 mln zł,
- Korporacja Budowlana Doraco - 148,22 mln zł,
- Mostostal Warszawa - 171,73 mln zł,
- Mirbud - 169,38 mln zł,
- konsocrjum Budimeksu i Electra M&E Polska - 201,71 mln zł,
- Anna-Bud - 175,48 mln zł,
- Zab-Bud - 201,88 mln zł.

TVP podniosła budżet budowy o 69 mln zł

Na początku br. wraz z otwarciem ofert Telewizja Polska podała, że na sfinansowanie budowy hali planuje wydać maksymalnie 176,71 mln zł. To o 69,3 mln zł więcej niż przy pierwszym przetargu dotyczącym tego zlecenia, ogłoszonym jesienią 2019 roku. Wtedy nadawca maksymalną cenę wyznaczył na 107,42 mln zł.

Zgłoszono cztery oferty, każdą z dużo wyższą stawką. Korporacja Budowlana Doraco zaproponowała 203,01 mln zł, Erbud - 211,16 mln zł, Mirbud - 260,49 mln zł, a konsorcjum firm Aldesa Construcciones Polska, Aldesa Construcciones i Korporacja Budowlana Doraco - 205,09 mln zł.

W tej sytuacji TVP musiała unieważnić postępowanie. W oświadczeniu firma uzasadniła, że „jest instytucją publiczną i zawsze w pierwszej kolejności ma na uwadze poszanowanie dla środków publicznych i jak najefektywniejsze ich wykorzystanie”. Zapowiedziała, że zmieni warunki zamówienia, „aby dostosować do aktualnych, bez wątpienia trudnych warunków rynkowych”.

- Optymalizacja pozostanie bez znaczącego wpływu na jakość obiektu, a przy tym zagwarantuje obniżenie wartości ofert w powtórzonym postępowaniu - zapewnił nadawca. - Budowa hali zdjęciowej jest strategicznym przedsięwzięciem, które na wiele lat określi czołową pozycję TVP na polskim rynku medialnym. Hala zdjęciowa zagwarantuje spółce niezależność przy produkcjach, a co najważniejsze znacząco wpłynie na ograniczenie kosztów - podkreślił.

Odpowiedzialnością za „wieloletnie zaniedbania”, wskutek których TVP nie ma jeszcze takiego obiektu, firma obarczyła swojej poprzednie zarządy. - W warstwie biznesowej budowa własnej hali zdjęciowej oznacza przede wszystkim możliwość ograniczenia wypływu środków i wymierne korzyści finansowe - zaznaczyła.

Koncepcja hali od Perspektywy Pracowni Projektowej

Z pierwotnych założeń wynikało, że nowa hala zdjęciowa TVP będzie mieć kształt sześcioboku o wymiarach 68,6 x 106,7 metrów (prostokąt z wycięciem), liczyć pięć pięter (plus garaż podziemny); mieć powierzchnię w sumie ok. 19,5 tys. mkw; część biurową, moduły zdjęciowe na parterze (jeden na 1,5 tys. mkw; drugi - na 1,2 tys. mkw); część spotkań (eventową); podjazd dla VIP-ów; magazyny i garaże dla wozów transmisyjnych.

Podzielony miał być na dwie części: północno - wschodnią - część reprezentacyjną, wejściową w większości przeszkloną i część południowo - zachodnią, która stanowi zamkniętą formę, zawierającą głównie pomieszczenia techniczne, garaż oraz wjazd do garażu podziemnego. Na elewacji frontalnej miały znajdować siatka LED do wyświetlania treści promocyjnych na ekranie.

Na pierwszym piętrze miały znajdować się kolejne dwa – mniejsze moduły zdjęciowe, garderoby oraz bistro. Na drugim piętrze (dostępnym tylko dla pracowników TVP) będą się mieścić sale prób, garderoby, pomieszczenia socjalne i pomocnicze); na trzecim – dwa moduły zdjęciowe, charakteryzatornia oraz garderoby). Na ostatnim – ogólnodostępna restauracja, część administracyjna, garderoby, taras z miejscami wypoczynkowymi oraz widokiem na Warszawę.

Koncepcję budynku i hal zdjęciowych opracowała Perspektywa Pracownia Projektowa.

TVP planuje budowę nowej siedziby TAI

W sierpniu ub.r. Telewizja Polska ogłosiła postępowanie dotyczące wybudowania przy jej siedzibie głównej w Warszawie nowej siedziby Telewizyjnej Agencji Informacyjnej. Zaplanowane, że siedziba TAI będzie składać się z dwóch budynków: pierwszy będzie miał dwupoziomowy parking podziemny i pięć kondygnacji naziemnych, a drugi - 10 kondygnacji.

TVP już dwukrotnie wydłużała okres zgłaszania ofert dotyczących tego zlecenia. W zeszłym tygodniu podano, że można je będzie składać do 27 stycznia.

W sierpniu ub.r. wbito symboliczną łopatę pod budowę nowej siedziby oddziału TVP w Gorzowie Wielkopolskim. - To już 21 wiek i telewizja publiczna musi mieć najwyższy standard, nie tylko dziennikarski, ale również i organizacyjny - powiedział Jacek Kurski.

Jesienią 2020 roku publiczny nadawca rozstrzygnął przetarg na budowę nowych siedzib jego oddziałów w Gorzowie Wielkopolskim i Kielcach, wybrano konsorcjum, które zaproponowało cenę 28,66 mln zł.

TVP z niższymi wpływami i zyskiem

W pierwszych trzech kwartałach ub.r. przychody marketingowe TVP mocno wzrosły rok do roku: te z reklam - z 428,2 do 489,4 mln zł, a ze sponsoringu - z 79,9 do 86,7 mln zł. Przy czym nadawca spodziewał się więcej: 514,6 mln zł z reklam i 91,3 mln zł ze sponsoringu. W sprawozdaniu przekazanym Radzie Mediów Narodowych tłumaczy, że wynika to „z niepewnej sytuacji na rynku reklamy w związku z pandemią”.

Łączne przychody publicznego nadawcy zmalały rok do roku o 9,2 proc. do 2,36 mld zł, a przy wzroście kosztów operacyjnych o 24 proc. do 2,15 mld zł zysk netto zmniejszył się z 702,6 do 164,4 mln zł. Wyniki są lepsze od planu TVP.

W 2020 roku Telewizja Polska osiągnęła wzrost przychodów o 330 mln zł do 3,04 mld zł, a koszty jej działalności zwiększyły się o 120 mln zł do 2,82 mld zł. Wpływy nadawcy z reklam i sponsoringu zmalały o 12 proc. do 740 mln zł, natomiast z abonamentu rtv i zeszłorocznej rekompensaty wyniosły 2,04 mld zł (to 584 mln zł więcej niż w 2019 roku). Spółka osiągnęła 198 mln zł zysku netto.

Na koniec 2020 roku w Telewizji Polskiej było 2 867 pracowników etatowych, o 42 więcej niż rok wcześniej. Każdy zarabiał średnio 9 832 zł brutto (bez nagród i odpraw), wynagrodzenie zarządu wyniosło 2,17 mln zł. Łączne nakłady na wynagrodzenia zwiększyły się o 6,2 proc. do 545,19 mln zł.

W planie finansowym na ub.r. TVP zakładała wzrost przychodów o 5,4 proc. do 3,2 mld zł oraz spadek wyniku netto ze 198,3 mln zł zysku do 250 mln zł straty. Rentowność nadawcy miały obniżyć m.in. koszty obsługi Euro 2020 i igrzysk oraz uruchomienia nowych stacji.

W ub.r. Telewizja Polska otrzymała kolejne 1,71 mld zł w ramach rekompensaty abonamentowej. Ustawa budżetowa, w której zapisano łącznie 1,95 mld zł rekompensaty dla TVP, Polskiego Radia i publicznych rozgłośni regionalnych, została podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę pod koniec stycznia.

Dołącz do dyskusji: Rusza budowa hali zdjęciowej TVP za 150 mln zł. Kurski: uniezależni nas od dostawców zewnętrznych

36 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Jurek
Zabrali nasze kasę masakra nie oglądamy TVP
odpowiedź
User
AS
Zastał TVP drewnianą, zostawi murowaną, tyle że partyjnym betonem
odpowiedź
User
Groszek
Wszystko jasne pewnie Duda dał i PiS
odpowiedź