SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

TVP chce wydzierżawić na cztery lata miejsce na transponderze satelitarnym

Telewizja Polska w postępowaniu publicznym szuka dostawcy, który przez cztery lata zapewni jej pojemność na transponderze satelitarnym na potrzeby przewoźnych stacji satelitarnych DSNG. Wartość zamówienia przekracza 214 tys. euro.

fot. akpaArticle

W dokumentacji postępowania Telewizja Polska zaznaczyła, że chodzi o dzierżawę pojemności w paśmie ciągłym 36 MHz lub 72 MHz na satelicie kontrybucyjnym. Okres dzierżawy to 48 miesięcy.

Szczegółowo określono parametry techniczne dzierżawionej pojemności, opisano też stacje satelitarne należące do TVP. Podkreślono, że dzierżawiona pojemność ma być dostępna dla nadawcy całodobowo, a w przypadku awarii transpondera podmiot realizujący zlecenie ma w ciągu 24 godzin zapewnić zastępczą pojemność satelitarną.

- Naziemne stacje nadawcze już zarejestrowane przez operatora satelitarnego Eutelsat i oznaczone kodem POL-XXX nie będą podlegać dodatkowej procedurze rejestracji w celu dopuszczenia ich do eksploatacji w ramach umowy - dodano.

Nie określono dokładnej wartości zamówienia, zaznaczono natomiast, że przekracza ona 214 tys. euro.

Oferty będzie można składać do 30 kwietnia. Wadium wynosi 350 tys. zł. Przy ocenie ofert 85 proc. będzie stanowić cena, a 15 proc. - szerokość pasma na transponderze.

Pod koniec marca Telewizja Polska w postępowaniu publicznym wybrała firmę Anti-Piracy Protection do wykrywania i wnioskowania o usuwanie z internetu nielegalnych kopii programów, seriali i filmów publicznego nadawcy. Przez półtora roku wyda na to 800,7 tys. zł.

W 2018 r. Telewizja Polska osiągnęła wzrost przychodów o 24 proc. do 2,2 mld zł, głównie dzięki 359 mln zł więcej z abonamentu rtv. Wzrosły też wpływy nadawcy z reklam, sponsoringu, sprzedaży programów i licencji. Zatrudnienie w firmie wynosiło prawie 2,7 tys. etatów.

Dyrektorzy i ich zastępcy w Telewizji Polskiej zarabiali średnio 21,8 tys. zł miesięcznie brutto, doradcy zarządu - 20,8 tys. zł, dziennikarze motywacyjni - 7,5 tys. zł, a ci honoraryjni - 12,2 tys. zł. Członkowie zarządu Jacek Kurski i Maciej Stanecki zainkasowali łącznie 811,8 tys. zł.

Dołącz do dyskusji: TVP chce wydzierżawić na cztery lata miejsce na transponderze satelitarnym

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
seba
a po co? na co to komu?
odpowiedź
User
Lipiec2020 Finalizacja Vvc = H266 = MPEGi
To jest na potrzeby wewnętrznej wideo telefonii między reporterem a wozem transmisyjnym

I tutaj dam taką ciekawostkę:
DVB-S2, the 36 MHz transponder może osiągnąć totalny bitRate: 52.995Mb/s używając QPSK z 8/9 FEC, i 20% współczynnikiem roll-off, oraz C/N na poziomie 6.4 dB

So oznacza, że TVP zakupiła tyle pojemności tylko i wyłącznie na potrzeby telefonowania co dwa pełne obecne Muxy naziemne.
Co oznacza, że jak żaden z reporterów nie jest w terenie, oraz nie nadaje.
(Czyli wydaje mi się, że między 23:00 a 5:00 rano, albo między 1:00 a 4:00, czyli czas kiedy ja bardzo często oglądam Tv satelitarną)
To Tvp może puścić cały naziemny kontent na raz na orbitę, mogliby to zrobić w tym samym bitRate, ale w HEvc lub VVC, łączenie ze wszystkimi kanałami Tvp3 regionalnymi.
Myślę, że platformy by nie oponowały tak bardzo jakby transmisja była w nowszych kodekach, bo same będą chciały swoich abonentów przestawić na możliwe najnowsze kodeki na orbicie by móc się uporać z globalną konkurencją ze strony: netFlix, HboGo, disney+, amazon.

Tylko jak widać, oni zakupili pasmo na potrzeby wewnętrznego telefonowania.
A teraz pytanie:
Co im broni kupić na potrzeby nadawania?
Niedawno Tvp ogłosiła, że jedno Warszawskie biuro na promocję wydaje parę milionów złotych.
Jedno biuro w 2mln mieście.
Za 2 Mln można mieć 2Mb/s na rok.
Ile Tv Polska całego 38mln kraju wydaje na nadawanie na orbicie?

Kojarzę, że prezes Tvp Kurski miał wąty bo chciał by TVP było nadawane na barkach prywatnych platform Satelitarnych. Co prawda to było zanim Tvp dostało parę mld z budżetu.
Jak TVP byłoby nadawane FTA to propaganda TVNu i innych nie byłaby tak łatwo karmiona pieniędzmi od tych co płacą za abonament by móc oglądać kanały TVP z orbity.
Ta wypowiedź Kurskieko przypominała mi dziwne czasy, kiedy TVP żądała pieniędzy za nadawanie i kodowanie swojego kanału od platform satelitarnych.

Czas skończyć z tymi praktykami ala 3RP.

Tutaj zaznaczę, że skoro przetarg jest w złotówkach
To bez obaw mogliby zrobić przetarg nawet na 500mln zł dla HotBirda, Eutelsata lub Astry
Polska jako kraj nie może splajtować w złotówkach, bo rząd zawsze może druknąć ich więcej osłabiając walutę.
A chyba lepiej walutę osłabiać otrzymując chociaż niekodowaną Telewizję z orbity gratis, niż jak to miało miejsce za rządów PO próby osłabienia naszej waluty bez niczego w zamian.
Za 500mln, to byśmy mogli nadawać nawet i w 4k, i to by zupełnie dobiło propagandę z TVNu....
i zwiększyłoby popyt na Tv 4k.
odpowiedź