SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

„Wielkie rodziny”, skandynawskie kryminały i telenowele dokumentalne wiosną w TVP Dokument

W wiosennej ramówce kanału TVP Dokument będzie emitowany premierowy program „Wielkie rodziny”. Stacja wyemituje także cykl skandynawskich kryminałów, telenoweli dokumentalnych oraz pasmo Wytwórni Filmów Oświatowych.

Article

TVP Dokument to nowy kanał Telewizji Polskiej, który wystartował 19 listopada 2020 roku. Szefem stacji jest Tomasz Piechal, kanał pokazuje filmy, programy i seriale dokumentalne.

Nowością kanału na wiosnę będzie program „Wielkie rodziny, który rozpocznie się w poniedziałek, 15 marca o godzinie 20.10. Natomiast powtórki będą emitowane w Jedynce (we wtorki o 21.00, począwszy od 16 marca oraz w niedziele o 10.00). Będzie to seria dokumentalna pokazująca codzienne życie rodzin wielodzietnych. To pierwszy serial wyprodukowany na zlecenie TVP Dokument.

Bohaterami programu będą cztery rodziny z Warszawy, Lublina, podbydgoskiego Żołędowa oraz Zawadki Rymanowskiej w Beskidzie Niskim. Format pokaże, jak wygląda codzienne życie rodzin wielodzietnych, z jakimi problemami się zmagają oraz jak się ze sobą dogadują.

Skandynawskie kryminały

Od piątku, 19 marca o 21.10 kanał rozpocznie także emisję w ramach cyklu „Skandynawski kryminał”. Będzie to seria filmów dokumentalnych opartych na szwedzkich, duńskich i norweskich serialach dokumentalnych typu true crime.

W ramach cyklu pokazany zostanie sześcioodcinkowy serial „Skandynawska gwiazda” o kulisach niewyjaśnionej sprawy o morderstwo w reżyserii Mikala Krogh.

Kolejna będzie emisja filmu „Sprawa Kevina” w reżyserii Dana Josefssona o sprawie 4-letniego Kevina, którego ciało znaleziono 16 sierpnia 1998 niedaleko jeziora w małej miejscowości Arvika.

Klasyczne telenowele dokumentalne

Natomiast od 17 marca w środy i czwartki o 22.00 emitowany będzie cykl klasycznych telenoweli dokumentalnych. W ramach tej serii pokazane zostaną seriale wyprodukowane przez TVP: „Serce z węgla” na temat górników na podstawie scenariusza i w reżyserii Ireny Morawskiej i Jerzego Morawskiego.

Kolejną będzie „Ballada o lekkim zabarwieniu erotycznym” o dziewczynach marzących o karierze modelki, jednak szybko okazuje się, że ich kariera będzie wyglądała inaczej – często będą to pokazy bielizny lub pojedynki w kisielu. Dokument przygotowali Irena Morawska i Jerzy Morawski.

Inną premierową propozycją na wiosnę będzie serial „Kawaleria powietrzna” w reżyserii Jacka Bławuta i Wojciecha Maciejewskiego. Pokaże on historie wcielenia rekrutów do wojska, aż po przeniesienie ich do rezerwy.

Z kolei w paśmie Wytwórni Filmów Oświatowych od 3 kwietnia w soboty o 13.00 będą emitowane klasyczne polskie dokumenty edukacyjne i przyrodnicze, tworzone przez polskich filmowców m.in. Wojciecha Jerzego Hasa czy Krzysztofa Zanussiego. Filmy będą dostępne po digitalizacji i rekonstrukcji cyfrowej.

Kontynuacje polskich dokumentów i „Weekendów z BBC”

Od 17 marca w środy o 20.10 rozpocznie się cykl prezentujący majciekawsze filmy po rekonstrukcji cyfrowej z zasobów Telewizji Polskiej oraz produkcje Wytwórni Filmów Oświatowych. Będzie to m.in.  „Ślizgiem do nieba” Jacka Bławuta; „Szczur w koronie” (także Jacka Bławuta); „Hokej” (w reżyserii Bogdana Dziworskiego); „Pięciobój nowoczesny” (reżyseria Bogdan Dziworski); „Prekursor” (reżyseria: Grzegorz Królikiewicz); „Idź” (reżyseria: Grzegorz Królikiewicz); „Akwarium” (reżyseria: Lidia Duda); „Herkules” (reżyseria: Lidia Duda).

Od 15 marca będą pokazywane od poniedziałku do piątku po godzinie 22.15 najciekawsze propozycje z regionalnych archiwów TVP poddane rekonstrukcji cyfrowej, m. in.: „Szanowna pani delegacja” (1988), „Niewolnica Isaura” (1985), „8 godzin w mieście (1984), „Kowalski musi odpocząć” (1973), czy „Żona dla rolnika” (1984).

Od 21 marca na widzów TVP Dokument czeka kontynuacja „Weekendów z BBC” – w soboty i niedziele od godz. 14.30 do 18.30 będą pokazywane najciekawsze dokumenty przygotowane przez BBC.

Od 16 marca, we wtorki o 21.10 Barbara Włodarczyk w premierowych odcinkach „Barbara Włodarczyk zaprasza” omówi ze swoimi gośćmi filmy, polecone przez nich samych.

Ponadto w weekendowym paśmie pojawi się cykl „Dokument tygodnia” (w soboty o 20.10 od 20 marca) - cykl nagradzanych filmów dokumentalnych z całego świata; seria „Prawdziwe historie” (od 21 marca w niedziele o 20.10).

Jak odbierać TVP Dokument

Nowy kanał umieści w swojej ofercie Canal + (pozycja 85), UPC oraz Toya. TVP Dokument trafił także do oferty Orange TV. Abonenci posiadający pakiet Optymalny znajdą go na pozycji 466.

Dodatkowo nadawany będzie testowo w jakości HD w ramach nowego standardu DVB-T2/HEVC z nadajników zlokalizowanych w Warszawie, Krakowie, Katowicach, Poznaniu oraz Gdańsku na kanale 86.

Dołącz do dyskusji: „Wielkie rodziny”, skandynawskie kryminały i telenowele dokumentalne wiosną w TVP Dokument

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Ouyt
Bardzo fajna stacja telewizyjna,
12 5
odpowiedź
User
Witam
Dobrze, że powtarzają "Kawalerię powietrzną", bo już długo nie była pokazywana w telewizji, a to dobry serial dokumentalny.
10 4
odpowiedź