SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

TVP wyprodukowała „Galę 25-lecia ‘Gazety Polskiej’”. Lech i Jarosław Kaczyńscy jako „Ludzie 25-lecia”

TVP2 wyemitowała retransmisję gali „25-lecia ‘Gazety Polskiej’”, która odbyła się w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej w Warszawie. Telewizja Polska była producentem tego wydarzenia, podczas którego redakcja nagrodziła Lecha i Jarosława Kaczyńskich za „walkę o Polskę”. Prezes PiS podziękował „Gazecie Polskiej” za wsparcie przed wyborami.

Jarosław Kaczyński, fot. Telewizja RepublikaJarosław Kaczyński, fot. Telewizja Republika

Gala „25-lecie ‘Gazety Polskiej’” została zorganizowana w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej w Warszawie. Widowisko wyprodukowała Telewizja Polska. Retransmisję z wydarzenia wyemitowano w TVP2 we wtorek o godz. 21.55, czyli po serialu „M jak miłość”. Na żywo można było oglądać widowisko trzy godziny wcześniej w TV Republika.

Uroczystość prowadzili Dominika Figurska i Jan Pospieszalski. Za scenariusz i kierownictwo artystyczne odpowiadała Alicja Węgorzewska-Whiskerd, a za część artystyczną - Danuta Bodzek. „25-lecie Gazety Polskiej” wyreżyserował Bolesław Pawica, a producentami (ze strony TVP) byli Cezary Golędzinowski i Tomasz Sołowiński.

Podczas gali nagrodzeni zostali premier Mateusz Morawiecki i Andrzej Gwiazda. Wręczono także nagrodę „Ludzi 25-lecia ‘Gazety Polskiej’”, którą przyznano Lechowi Kaczyńskiemu i Jarosławowi Kaczyńskiemu. O nagrodzie zdecydowali czytelnicy tygodnika, a odebrał ją były premier i prezes PiS.

- Od lat 70. obaj działali w antykomunistycznej opozycji. W III RP byli najbardziej zwalczani przez postkomunistyczne media, a mimo to udało im się stanąć na czele walki o naprawdę niepodległą Polskę. Lech Kaczyński zapłacił za to najwyższą cenę, Jarosław Kaczyński dzisiaj realizuje tę misję - argumentowano przyznanie nagrody „Ludzi 25-lecia” braciom Kaczyńskim.

Laudację na cześć nagrodzonych wygłosił też redaktor naczelny „Gazety Polskiej” Tomasz Sakiewicz. Podkreślał on ogromną rolę braci Kaczyńskich w „walce o Polskę”, za co prezydent Lech Kaczyński „zapłacił własnym życiem”. Sakiewicz nawiązywał w ten sposób do katastrofy lotniczej z 10 kwietnia 2010 roku pod Smoleńskiem, w której zginęło 96 osób, w tym politycy, przedstawiciele Wojska Polskiego oraz para prezydencka. Wrak prezydenckiego samolotu do tej pory nie został zwrócony polskim służbom przez Rosjan.

- Nie wyobrażaliśmy sobie, że mogą być inni laureaci. Kto bardziej w ostatnim czasie odcisnął piętno na historii Polski? Jacy ludzie, jak nasi laureaci, potrafili pomiędzy kompromisem a twardą walką, pomiędzy koniecznością dogadania się a nawet bezwzględnym ryzykiem własnego życia walczyć o Polskę? Jeden z nich zapłacił własnym życiem. (…) Jakąż siłę trzeba było mieć, żeby to co obydwaj robili w Polsce dalej kontynuować samemu? Jakąż nadzieję? - tłumaczył Tomasz Sakiewicz, redaktor naczelny „Gazety Polskiej”.

- Polska się zmieniła. Lech i Jarosław Kaczyńscy to są ludzie, którzy sprawili, że Polski zazdrości nam dziś wiele narodów. Spowodowali też, że z Polski możemy być dumni. Przywrócili nam dumę z Polski - podkreślał Sakiewicz.

Odbierając nagrodę Jarosław Kaczyński podziękował redakcji „Gazety Polskiej” za dotychczasowe wsparcie Prawa i Sprawiedliwości. - Jeżeli tę dzisiejszą nagrodę traktuję jako szczególny zaszczyt to dlatego, że to jest nagroda „Gazety Polskiej”. Była ona oddziałem szturmowym walki o zmianę w Polsce od pierwszej połowy lat 90., a która stała się jeszcze bardziej bojowym oddziałem po katastrofie smoleńskiej - stwierdził prezes Prawa i Sprawiedliwości. - 25-lecie gazety, która towarzyszyła nam w drodze i była często wręcz na jej czele to moment, w którym możemy sobie powiedzieć: warto walczyć, warto być odważnym. Lech Kaczyński prowadził politykę odważną i pokazał, że jest to możliwe. Idziemy tą drogą - dodał były premier.

Na gali pojawili się ministrowie i najważniejsi politycy PiS, m.in. Zbigniew Ziobro, Jarosław Gowin, Beata Szydło, Marek Kuchciński i Stanisław Karczewski. Obecna na uroczystości prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska siedziała w loży z politykami. Na widowni byli także dziennikarze.

"Gazeta Polska" od 1995 r. przyznaje Nagrodę Człowieka Roku. Obecny premier Mateusz Morawiecki otrzymał ją za rok 2016; Człowiekiem Roku 2015 "Gazety Polskiej" został Jarosław Kaczyński (lider partii został także wyróżniony tym tytułem w 2004 r.). Odrębna nagroda przyznawana jest przez Kluby "Gazety Polskiej". Ponadto na 5-lecie "Gazety Polskiej" specjalną nagrodą został uhonorowany płk. Ryszard Kukliński.

Z danych ZKDP wynika, że w listopadzie ub.r. sprzedaż ogółem "Gazety Polskiej" wyniosła 31 293 egz.

Dołącz do dyskusji: TVP wyprodukowała „Galę 25-lecia ‘Gazety Polskiej’”. Lech i Jarosław Kaczyńscy jako „Ludzie 25-lecia”

42 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Jarząbek
Łubu dubu, łubu dubu, niech żyje nam Prezes naszego klubu...
odpowiedź
User
Bart
Jan Tomaszewski prowadził? :)
odpowiedź
User
zxc
Towarzystwo wzajemnej adoracji.
odpowiedź