SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

TVP wyprodukowała „Galę 25-lecia ‘Gazety Polskiej’”. Lech i Jarosław Kaczyńscy jako „Ludzie 25-lecia”

TVP2 wyemitowała retransmisję gali „25-lecia ‘Gazety Polskiej’”, która odbyła się w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej w Warszawie. Telewizja Polska była producentem tego wydarzenia, podczas którego redakcja nagrodziła Lecha i Jarosława Kaczyńskich za „walkę o Polskę”. Prezes PiS podziękował „Gazecie Polskiej” za wsparcie przed wyborami.

Jarosław Kaczyński, fot. Telewizja Republika Article

Gala „25-lecie ‘Gazety Polskiej’” została zorganizowana w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej w Warszawie. Widowisko wyprodukowała Telewizja Polska. Retransmisję z wydarzenia wyemitowano w TVP2 we wtorek o godz. 21.55, czyli po serialu „M jak miłość”. Na żywo można było oglądać widowisko trzy godziny wcześniej w TV Republika.

Uroczystość prowadzili Dominika Figurska i Jan Pospieszalski. Za scenariusz i kierownictwo artystyczne odpowiadała Alicja Węgorzewska-Whiskerd, a za część artystyczną - Danuta Bodzek. „25-lecie Gazety Polskiej” wyreżyserował Bolesław Pawica, a producentami (ze strony TVP) byli Cezary Golędzinowski i Tomasz Sołowiński.

Podczas gali nagrodzeni zostali premier Mateusz Morawiecki i Andrzej Gwiazda. Wręczono także nagrodę „Ludzi 25-lecia ‘Gazety Polskiej’”, którą przyznano Lechowi Kaczyńskiemu i Jarosławowi Kaczyńskiemu. O nagrodzie zdecydowali czytelnicy tygodnika, a odebrał ją były premier i prezes PiS.

- Od lat 70. obaj działali w antykomunistycznej opozycji. W III RP byli najbardziej zwalczani przez postkomunistyczne media, a mimo to udało im się stanąć na czele walki o naprawdę niepodległą Polskę. Lech Kaczyński zapłacił za to najwyższą cenę, Jarosław Kaczyński dzisiaj realizuje tę misję - argumentowano przyznanie nagrody „Ludzi 25-lecia” braciom Kaczyńskim.

Laudację na cześć nagrodzonych wygłosił też redaktor naczelny „Gazety Polskiej” Tomasz Sakiewicz. Podkreślał on ogromną rolę braci Kaczyńskich w „walce o Polskę”, za co prezydent Lech Kaczyński „zapłacił własnym życiem”. Sakiewicz nawiązywał w ten sposób do katastrofy lotniczej z 10 kwietnia 2010 roku pod Smoleńskiem, w której zginęło 96 osób, w tym politycy, przedstawiciele Wojska Polskiego oraz para prezydencka. Wrak prezydenckiego samolotu do tej pory nie został zwrócony polskim służbom przez Rosjan.

- Nie wyobrażaliśmy sobie, że mogą być inni laureaci. Kto bardziej w ostatnim czasie odcisnął piętno na historii Polski? Jacy ludzie, jak nasi laureaci, potrafili pomiędzy kompromisem a twardą walką, pomiędzy koniecznością dogadania się a nawet bezwzględnym ryzykiem własnego życia walczyć o Polskę? Jeden z nich zapłacił własnym życiem. (…) Jakąż siłę trzeba było mieć, żeby to co obydwaj robili w Polsce dalej kontynuować samemu? Jakąż nadzieję? - tłumaczył Tomasz Sakiewicz, redaktor naczelny „Gazety Polskiej”.

- Polska się zmieniła. Lech i Jarosław Kaczyńscy to są ludzie, którzy sprawili, że Polski zazdrości nam dziś wiele narodów. Spowodowali też, że z Polski możemy być dumni. Przywrócili nam dumę z Polski - podkreślał Sakiewicz.

Odbierając nagrodę Jarosław Kaczyński podziękował redakcji „Gazety Polskiej” za dotychczasowe wsparcie Prawa i Sprawiedliwości. - Jeżeli tę dzisiejszą nagrodę traktuję jako szczególny zaszczyt to dlatego, że to jest nagroda „Gazety Polskiej”. Była ona oddziałem szturmowym walki o zmianę w Polsce od pierwszej połowy lat 90., a która stała się jeszcze bardziej bojowym oddziałem po katastrofie smoleńskiej - stwierdził prezes Prawa i Sprawiedliwości. - 25-lecie gazety, która towarzyszyła nam w drodze i była często wręcz na jej czele to moment, w którym możemy sobie powiedzieć: warto walczyć, warto być odważnym. Lech Kaczyński prowadził politykę odważną i pokazał, że jest to możliwe. Idziemy tą drogą - dodał były premier.

Na gali pojawili się ministrowie i najważniejsi politycy PiS, m.in. Zbigniew Ziobro, Jarosław Gowin, Beata Szydło, Marek Kuchciński i Stanisław Karczewski. Obecna na uroczystości prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska siedziała w loży z politykami. Na widowni byli także dziennikarze.

"Gazeta Polska" od 1995 r. przyznaje Nagrodę Człowieka Roku. Obecny premier Mateusz Morawiecki otrzymał ją za rok 2016; Człowiekiem Roku 2015 "Gazety Polskiej" został Jarosław Kaczyński (lider partii został także wyróżniony tym tytułem w 2004 r.). Odrębna nagroda przyznawana jest przez Kluby "Gazety Polskiej". Ponadto na 5-lecie "Gazety Polskiej" specjalną nagrodą został uhonorowany płk. Ryszard Kukliński.

Z danych ZKDP wynika, że w listopadzie ub.r. sprzedaż ogółem "Gazety Polskiej" wyniosła 31 293 egz.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: TVP wyprodukowała „Galę 25-lecia ‘Gazety Polskiej’”. Lech i Jarosław Kaczyńscy jako „Ludzie 25-lecia”

36 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Jarząbek
Łubu dubu, łubu dubu, niech żyje nam Prezes naszego klubu...
odpowiedź
User
Bart
Jan Tomaszewski prowadził? :)
41 15
odpowiedź
User
zxc
Towarzystwo wzajemnej adoracji.
odpowiedź
User
Zdzichu
Rydzyk nic nie dostal? Panie Sakiewicz wstyd!
odpowiedź
User
YKK
Jakim prawem telewizja publiczna "produkuje" za moje pieniądze jakąś partyjną imprezkę? Niech sobie Polska Zjednoczona Prawica Rzeczypospolitej at consortes "lauduje" się za swoje.
odpowiedź