SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

W TVP Info i za Brauna, i za Kurskiego. Dziennikarze, którzy w drugim szeregu przetrwali rewolucję na pl. Powstańców

Nie awansowali na główne twarze informacji i publicystyki Telewizji Polskiej, ale też nie zostali zdegradowani ani zwolnieni. Przedstawiamy dziennikarzy, którzy od lat pozostają w TVP Info, mimo rewolucji personalnej za prezesury Jacka Kurskiego.

Beata Chmielowska-Olech i Sławomir Siezieniewski, fot. TVP Article

Po 2016 roku zmieniła się obsada dziennikarska prawie wszystkich programów informacyjnych i publicystycznych Telewizji Polskiej. Zniknęły zarówno wieloletnie gwiazdy, jak Beata Tadla, Piotr Kraśko, Maciej Orłoś czy Tomasz Lis, jak też wielu dziennikarzy z pasm informacyjnych TVP Info.

Zastąpili ich pracownicy mediów prawicowych, przede wszystkim Telewizji Republika, z której na plac Powstańców, gdzie mieszczą się redakcje informacyjne i publicystyczne TVP, przeszli m.in. Michał Rachoń, Bartłomiej Graczak, Marta Piasecka, Łukasz Sobolewski. Swoje programy, stanowiska i częste zaproszenia do programów dostali też publicyści „Sieci”, „Gazety Polskiej” i Radia Wnet. W 2016 roku tempo roszad było tak duże, że Tomasz Sakiewicz zarzucił Jackowi Kurskiemu, iż „za znaczne pieniądze rozmontowuje zespół Telewizji Republika”.

Żeby uzupełnić luki w redakcjach, centrala TVP sięgnęła też po zasoby kadrowe ze swoich oddziałów regionalnych (w TVP Info pojawili się m.in. Karol Gnat, Agnieszczka Oszczyk, Elżbieta Żywioł, Urszula Sokołowska, Monika Majewska) i mniejszych stacji (Miłosz Kłeczek, Adam Giza), a także wykorzystała cięcia kadrowe w grupie TVN (Paweł Blajer, Karolina Pajączkowska).

Na gospodarzy głównego wydania „Wiadomości” awansowali będący wcześniej w TVP w drugim szeregu Danuta Holecka, Edyta Lewandowska i Michał Adamczyk. Nieoczekiwanie gwiazdą TVP Info stała się Magdalena Ogórek, która w 2015 roku kandydowała na prezydenta z listy SLD, a wcześniej współpracowała z TVN24 BiS. A „Teleexpress” zaczął prowadzić dziennikarz sportowy Rafał Patyra.

Są jednak dziennikarze, którzy przy placu Powstańców zachowali status quo: nie stali się twarzami najważniejszych programów, nie pojawili się w kolejnych, ale też nie zostali pozbawieni dotychczasowych funkcji. Nie są na pierwszej linii walki informacyjnej, tylko powtarzają jej przekazy w programach i pasmach o niższej oglądalności i znaczeniu politycznym.

Beata Chmielowska-Olech

Z Telewizją Polską Beata Chmielowska-Olech jest związana od końcówki lat 90. Zaczynała jako gospodyni skierowanego do młodzieży „Teleexpressu Junior”, a niedługo potem zaczęła prowadzić główne wydanie tego programu. Obecnie jest w nim jedynym z grona gospodarzy sprzed 2016 roku: w połowie 2016 roku z programu zniknęła Katarzyna Trzaskalska (zastąpiła ją Marta Piasecka, poprzednio związana z Telewizją Republika), a Maciej Orłoś po 25 latach pracy odszedł z TVP (potem krótko pracował w Telewizji WP).

Orłosia na krótko zastąpili Michał Cholewiński i Agata Biały-Cholewińska (oboje pożegnali się z TVP pod koniec ub.r., gdy zostali odsunięci od anteny, po tym jak Michał Cholewiński spytał w TVP Info, dlatego właśnie przed szczytem epidemii Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok uchylający jedną z przesłanek do aborcji).

 

Natomiast Beata Chmielowska-Olech prowadziła też inne programy: w latach 2005-2006 „Popołudnie z Jedynką”, a w latach 2010-2011 „Kawa czy herbata?”. Jesienią 2013 roku przez kilka miesięcy była związana też z TVP Ino - początkowo współprowadziła pasmo poranne, potem już tylko serwisy informacyjne, a pod koniec grudnia zniknęła ze stacji.

Obecnie prowadzi też serwisy informacyjne w TVP Kultura. Wiosną 2020 roku wzięła udział w muzycznym show „Star Voice. Gwiazdy mają głos” w TVP2.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

Przyszłość Chmielowskiej-Olech w TVP przez ponad dwie dekady była poważnie zagrożona tylko raz: w drugiej połowie 2009 roku dziennikarka znalazła się wśród 500 pracowników, z którymi nadawca planował rozstać się w ramach zwolnień grupowych (na liście byli też m.in. Adrian Klarenbach, Edyta Lewandowska, Joanna Górska, Leszek Krawczyk, Katarzyna Nowicka). Ostatecznie większość z nich zachowała pracę.

 

Katarzyna Trzaskalska

W połowie 2016 roku Katarzyna Trzaskalska zniknęła z „Teleexpressu”, ale nie z Telewizji Polskiej. Dziennikarka zaczęła prowadzić krótsze wydania „Wiadomości”.

Do TVP wróciła po krótkiej współpracy z Telewizją Puls, gdzie na zmianę z Katarzyną Cichopek prowadziła program lifestylowy „Twój Puls”. Z publicznym nadawcą jest związana, z przerwami, od dwóch dekad. W latach 2002-2007 była m.in. prezenterką pogody, a w latach 2008-2011 prowadziła „Panoramę”.

 

Sławomir Siezieniewski

W obecnym zespole prowadzących programy i serwisy informacyjne tylko Danuta Holecka ma podobnie długi staż w TVP jak Sławomir Siezieniewski. Dziennikarz z publicznym nadawcą jest związany od 1993 roku, zaczynał w gdańskim oddziale jako reporter i prowadzący programu informacyjnego „Panorama”.

W 1995 roku awansował na najbardziej prestiżowe stanowisko dziennikarskie - przez cztery lata był gospodarzem głównego wydania „Wiadomości”.Prowadził też programy publicystyczne „W centrum uwagi” i „Monitor Wiadomości”, relacjonował najważniejsze wydarzenia polityczne (m.in. wybory parlamentarne i prezydenckie, pielgrzymki papieskie), a także podczas igrzysk olimpijskich współpracował też z redakcją sportową.

Przez kilka lat Sławomir Siezieniewski prowadził „Kurier” w TVP3, a z TVP Info jest związany od startu stacji w 2007 roku. Obecnie jest gospodarzem przede wszystkim serwisów i pasm informacyjnych, wcześniej prowadził też programy „Panorama Info” i „Godziny po godzinie”.

10 kwietnia 2010 roku rano, prowadząc pasmo w TVP Info, jako pierwszy przekazywał widzom informacje o katastrofie smoleńskiej.

 

Marta Kielczyk

Przez lata Marta Kielczyk łączyła pracę w Telewizji Polskiej i radiowej Jedynce. Z rozgłośnią była związana w latach 1994-2012 (z przerwą w latach 2007-2008), współprowadziła tam m.in. „Sygnały dnia”, „Cztery pory roku” i „Lato z radiem”.

W 1999 roku po wygranym castingu została prezenterką „Panoramy”, program prowadzi do dzisiaj. W TVP Info prowadziła pasma i różne programy informacyjne, m.in. „Panoramę Info” i „Dziennik Info”. Obecnie dalej jest prezenterką pasm i serwisów, głównie przedpołudniowych, popołudniowych i wieczornych oraz porannego „Wstaje dzień”, natomiast nie pojawia się w „Minęła 8” czy „Minęła 20”.

Od jesieni 2017 do połowy 2018 roku Marta Kielczyk była gospodynią „Magazynu Expressu Reporterów”, w ostatnich latach prowadziła też cykl „Pożyteczni.pl” w TVP2 oraz programy „Polonia 24” i „Halo Polonia” w TVP Polonia. Pojawiała się również w „Pytaniu na śniadanie”.

 

Katarzyna Ciepielewska

Z Telewizją Polską Katarzyna Ciepielewska jest związana od półtorej dekady. Przez lata była prezenterką pogody, a od kilku lat prowadzi w TVP Info serwisy informacyjne i pasmo „Wstaje dzień”.

Od stycznia br. prowadzi też wspólnie z Łukaszem Sobolewskim weekendowy cykl „W kontrze”, na zmianę z Jarosławem Jakimowiczem i jego antenową partnerką (od niedawna jest nią Anna Popek, która zastąpiła Agnieszkę Oszczyk).

Natomiast od jesieni ub.r. Ciepielewska i Sobolewski są w radiowej Trójce gospodarzami audycji „Ona, on i pewien bardzo wyjątkowy gość” emitowanej w niedziele w południe.

 

Tomasz Wolny

Tomasz Wolny tak jak przed 2016 roku prowadzi główne wydanie „Panoramy” (jest jej gospodarzem od 2014 roku) i jest wśród gospodarzy „Pytania na śniadanie” (ostatnio pojawia się w programie zazwyczaj w duecie z Idą Nowakowską-Herndon, a wcześniej m.in. z Marceliną Zawadzką i Moniką Richardson). Za 2019 i 2020 roku dostał Telekamerę w kategorii Prezenter informacji.

W ostatnich latach prowadził też transmitowane przez TVP koncerty związane z wydarzeniami religijnymi i historycznymi. Ponadto pojawiał się w programach rozrywkowych: na początku ub.r. został kapitanem jednej z drużyn w show „To był rok!” pokazywanym w TVP1, a w ub. i br. razem z Idą Nowakowską-Herndon prowadził koncerty na festiwalu w Opolu.

W latach 2010-2014 Wolny pracował w poznańskim oddziale Telewizji Polskiej (prowadził tam program informacyjny „Teleskop”), a wcześniej przez dwa lata był reporterem TVN24.

 

Dołącz do dyskusji: W TVP Info i za Brauna, i za Kurskiego. Dziennikarze, którzy w drugim szeregu przetrwali rewolucję na pl. Powstańców

28 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
designer
Ci bez kręgosłupów ;)
31 44
odpowiedź
User
bison616
Oczywiście większość z z was z miejsca rzuca robotę jak mu się przekonania nowego kierownika nie podobają.
50 21
odpowiedź
User
kolis
Ci bez kręgosłupów


Mówisz o tych partyjniakach co chwila łamiących prawo typu Orłoś, Kraśko, Durczok, Lis?
72 31
odpowiedź