SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

W TVP Info i za Brauna, i za Kurskiego. Dziennikarze, którzy w drugim szeregu przetrwali rewolucję na pl. Powstańców

Nie awansowali na główne twarze informacji i publicystyki Telewizji Polskiej, ale też nie zostali zdegradowani ani zwolnieni. Przedstawiamy dziennikarzy, którzy od lat pozostają w TVP Info, mimo rewolucji personalnej za prezesury Jacka Kurskiego.

Beata Chmielowska-Olech i Sławomir Siezieniewski, fot. TVPArticle

Po 2016 roku zmieniła się obsada dziennikarska prawie wszystkich programów informacyjnych i publicystycznych Telewizji Polskiej. Zniknęły zarówno wieloletnie gwiazdy, jak Beata Tadla, Piotr Kraśko, Maciej Orłoś czy Tomasz Lis, jak też wielu dziennikarzy z pasm informacyjnych TVP Info.

Zastąpili ich pracownicy mediów prawicowych, przede wszystkim Telewizji Republika, z której na plac Powstańców, gdzie mieszczą się redakcje informacyjne i publicystyczne TVP, przeszli m.in. Michał Rachoń, Bartłomiej Graczak, Marta Piasecka, Łukasz Sobolewski. Swoje programy, stanowiska i częste zaproszenia do programów dostali też publicyści „Sieci”, „Gazety Polskiej” i Radia Wnet. W 2016 roku tempo roszad było tak duże, że Tomasz Sakiewicz zarzucił Jackowi Kurskiemu, iż „za znaczne pieniądze rozmontowuje zespół Telewizji Republika”.

Żeby uzupełnić luki w redakcjach, centrala TVP sięgnęła też po zasoby kadrowe ze swoich oddziałów regionalnych (w TVP Info pojawili się m.in. Karol Gnat, Agnieszczka Oszczyk, Elżbieta Żywioł, Urszula Sokołowska, Monika Majewska) i mniejszych stacji (Miłosz Kłeczek, Adam Giza), a także wykorzystała cięcia kadrowe w grupie TVN (Paweł Blajer, Karolina Pajączkowska).

Na gospodarzy głównego wydania „Wiadomości” awansowali będący wcześniej w TVP w drugim szeregu Danuta Holecka, Edyta Lewandowska i Michał Adamczyk. Nieoczekiwanie gwiazdą TVP Info stała się Magdalena Ogórek, która w 2015 roku kandydowała na prezydenta z listy SLD, a wcześniej współpracowała z TVN24 BiS. A „Teleexpress” zaczął prowadzić dziennikarz sportowy Rafał Patyra.

Są jednak dziennikarze, którzy przy placu Powstańców zachowali status quo: nie stali się twarzami najważniejszych programów, nie pojawili się w kolejnych, ale też nie zostali pozbawieni dotychczasowych funkcji. Nie są na pierwszej linii walki informacyjnej, tylko powtarzają jej przekazy w programach i pasmach o niższej oglądalności i znaczeniu politycznym.

Beata Chmielowska-Olech

Z Telewizją Polską Beata Chmielowska-Olech jest związana od końcówki lat 90. Zaczynała jako gospodyni skierowanego do młodzieży „Teleexpressu Junior”, a niedługo potem zaczęła prowadzić główne wydanie tego programu. Obecnie jest w nim jedynym z grona gospodarzy sprzed 2016 roku: w połowie 2016 roku z programu zniknęła Katarzyna Trzaskalska (zastąpiła ją Marta Piasecka, poprzednio związana z Telewizją Republika), a Maciej Orłoś po 25 latach pracy odszedł z TVP (potem krótko pracował w Telewizji WP).

Orłosia na krótko zastąpili Michał Cholewiński i Agata Biały-Cholewińska (oboje pożegnali się z TVP pod koniec ub.r., gdy zostali odsunięci od anteny, po tym jak Michał Cholewiński spytał w TVP Info, dlatego właśnie przed szczytem epidemii Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok uchylający jedną z przesłanek do aborcji).

 

Natomiast Beata Chmielowska-Olech prowadziła też inne programy: w latach 2005-2006 „Popołudnie z Jedynką”, a w latach 2010-2011 „Kawa czy herbata?”. Jesienią 2013 roku przez kilka miesięcy była związana też z TVP Ino - początkowo współprowadziła pasmo poranne, potem już tylko serwisy informacyjne, a pod koniec grudnia zniknęła ze stacji.

Obecnie prowadzi też serwisy informacyjne w TVP Kultura. Wiosną 2020 roku wzięła udział w muzycznym show „Star Voice. Gwiazdy mają głos” w TVP2.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

Przyszłość Chmielowskiej-Olech w TVP przez ponad dwie dekady była poważnie zagrożona tylko raz: w drugiej połowie 2009 roku dziennikarka znalazła się wśród 500 pracowników, z którymi nadawca planował rozstać się w ramach zwolnień grupowych (na liście byli też m.in. Adrian Klarenbach, Edyta Lewandowska, Joanna Górska, Leszek Krawczyk, Katarzyna Nowicka). Ostatecznie większość z nich zachowała pracę.

 

Katarzyna Trzaskalska

W połowie 2016 roku Katarzyna Trzaskalska zniknęła z „Teleexpressu”, ale nie z Telewizji Polskiej. Dziennikarka zaczęła prowadzić krótsze wydania „Wiadomości”.

Do TVP wróciła po krótkiej współpracy z Telewizją Puls, gdzie na zmianę z Katarzyną Cichopek prowadziła program lifestylowy „Twój Puls”. Z publicznym nadawcą jest związana, z przerwami, od dwóch dekad. W latach 2002-2007 była m.in. prezenterką pogody, a w latach 2008-2011 prowadziła „Panoramę”.

 

Sławomir Siezieniewski

W obecnym zespole prowadzących programy i serwisy informacyjne tylko Danuta Holecka ma podobnie długi staż w TVP jak Sławomir Siezieniewski. Dziennikarz z publicznym nadawcą jest związany od 1993 roku, zaczynał w gdańskim oddziale jako reporter i prowadzący programu informacyjnego „Panorama”.

W 1995 roku awansował na najbardziej prestiżowe stanowisko dziennikarskie - przez cztery lata był gospodarzem głównego wydania „Wiadomości”.Prowadził też programy publicystyczne „W centrum uwagi” i „Monitor Wiadomości”, relacjonował najważniejsze wydarzenia polityczne (m.in. wybory parlamentarne i prezydenckie, pielgrzymki papieskie), a także podczas igrzysk olimpijskich współpracował też z redakcją sportową.

Przez kilka lat Sławomir Siezieniewski prowadził „Kurier” w TVP3, a z TVP Info jest związany od startu stacji w 2007 roku. Obecnie jest gospodarzem przede wszystkim serwisów i pasm informacyjnych, wcześniej prowadził też programy „Panorama Info” i „Godziny po godzinie”.

10 kwietnia 2010 roku rano, prowadząc pasmo w TVP Info, jako pierwszy przekazywał widzom informacje o katastrofie smoleńskiej.

 

Marta Kielczyk

Przez lata Marta Kielczyk łączyła pracę w Telewizji Polskiej i radiowej Jedynce. Z rozgłośnią była związana w latach 1994-2012 (z przerwą w latach 2007-2008), współprowadziła tam m.in. „Sygnały dnia”, „Cztery pory roku” i „Lato z radiem”.

W 1999 roku po wygranym castingu została prezenterką „Panoramy”, program prowadzi do dzisiaj. W TVP Info prowadziła pasma i różne programy informacyjne, m.in. „Panoramę Info” i „Dziennik Info”. Obecnie dalej jest prezenterką pasm i serwisów, głównie przedpołudniowych, popołudniowych i wieczornych oraz porannego „Wstaje dzień”, natomiast nie pojawia się w „Minęła 8” czy „Minęła 20”.

Od jesieni 2017 do połowy 2018 roku Marta Kielczyk była gospodynią „Magazynu Expressu Reporterów”, w ostatnich latach prowadziła też cykl „Pożyteczni.pl” w TVP2 oraz programy „Polonia 24” i „Halo Polonia” w TVP Polonia. Pojawiała się również w „Pytaniu na śniadanie”.

 

Katarzyna Ciepielewska

Z Telewizją Polską Katarzyna Ciepielewska jest związana od półtorej dekady. Przez lata była prezenterką pogody, a od kilku lat prowadzi w TVP Info serwisy informacyjne i pasmo „Wstaje dzień”.

Od stycznia br. prowadzi też wspólnie z Łukaszem Sobolewskim weekendowy cykl „W kontrze”, na zmianę z Jarosławem Jakimowiczem i jego antenową partnerką (od niedawna jest nią Anna Popek, która zastąpiła Agnieszkę Oszczyk).

Natomiast od jesieni ub.r. Ciepielewska i Sobolewski są w radiowej Trójce gospodarzami audycji „Ona, on i pewien bardzo wyjątkowy gość” emitowanej w niedziele w południe.

 

Tomasz Wolny

Tomasz Wolny tak jak przed 2016 roku prowadzi główne wydanie „Panoramy” (jest jej gospodarzem od 2014 roku) i jest wśród gospodarzy „Pytania na śniadanie” (ostatnio pojawia się w programie zazwyczaj w duecie z Idą Nowakowską-Herndon, a wcześniej m.in. z Marceliną Zawadzką i Moniką Richardson). Za 2019 i 2020 roku dostał Telekamerę w kategorii Prezenter informacji.

W ostatnich latach prowadził też transmitowane przez TVP koncerty związane z wydarzeniami religijnymi i historycznymi. Ponadto pojawiał się w programach rozrywkowych: na początku ub.r. został kapitanem jednej z drużyn w show „To był rok!” pokazywanym w TVP1, a w ub. i br. razem z Idą Nowakowską-Herndon prowadził koncerty na festiwalu w Opolu.

W latach 2010-2014 Wolny pracował w poznańskim oddziale Telewizji Polskiej (prowadził tam program informacyjny „Teleskop”), a wcześniej przez dwa lata był reporterem TVN24.

 

Dołącz do dyskusji: W TVP Info i za Brauna, i za Kurskiego. Dziennikarze, którzy w drugim szeregu przetrwali rewolucję na pl. Powstańców

28 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
designer
Ci bez kręgosłupów ;)
odpowiedź
User
bison616
Oczywiście większość z z was z miejsca rzuca robotę jak mu się przekonania nowego kierownika nie podobają.
odpowiedź
User
kolis
Ci bez kręgosłupów


Mówisz o tych partyjniakach co chwila łamiących prawo typu Orłoś, Kraśko, Durczok, Lis?
odpowiedź