SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

TVP ma problem z player.pl i WP Pilot. KRRiT spotka się z nadawcami

Mistrzostwa świata w piłce nożnej Rosja 2018 zbliżają się wielkimi krokami i choć wyłączne prawo do transmisji na antenach telewizyjnych i w internecie ma Telewizja Polska, niewykluczone, że mecze pokażą inni nadawcy. W celu ustalenia warunków współpracy pomiędzy nadawcami telewizji naziemnej, szef Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Witold Kołodziejski zorganizuje kolejne spotkanie w ramach obrad Okrągłego Stołu Mediów. Celem jest „wypracowanie uczciwych zasad działania na rynku wirtualnych platform”.

Witold Kołodziejski, przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji; fot: Tomasz KiełczewskiArticle

Na antenach telewizyjnych TVP oraz w serwisach internetowych zostaną pokazane mistrzostwa świata w piłce nożnej 2018 w Rosji. Nadawca posiada wyłączne prawa do transmisji mundialu.

Jednak mimo to, jak pisał „Dziennik Gazeta Prawna”, nadawca publiczny może mieć w tym zakresie konkurencję – wszystko za sprawą zasady must carry, must offer, którą mogą wykorzystać inni nadawcy, a która jest zawarta w ustawie o radiofonii i telewizji. Zakłada ona, że operator rozprowadzający programy telewizyjne musi włączać do swojej oferty kanały: TVP1, TVP2, Polsat, TVN, TV4, TV Puls i regionalną antenę TVP (must carry), a nadawcy tych telewizji nie mogą odmówić zgody na udostępnienie sygnału ani uzależniać jej „od uiszczania jakiegokolwiek wynagrodzenia, w tym w szczególności z tytułu udzielenia licencji za korzystanie z nadania” (must offer).

Mowa może być tutaj o player.pl - serwisu internetowego Grupy TVN oraz o WP Pilot - usługi oferowanej przez Wirtualna Polska Media.

- Zalegalizowanie piractwa miałoby katastrofalne konsekwencje dla właścicieli praw sportowych. Trzeba zrewidować podejście KRRiT do zasady „must carry, must offer”, bo szkodzi uczciwemu funkcjonowaniu rynku – tak prezes TVP, Jacek Kurski komentuje w rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl doniesienia o transmisji meczów przez konkurencję.

Okrągły Stół ma rozwiązać spór o wirtualne platformy

Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, Witold Kołodziejski tłumaczy w rozmowie z Wirtualnemedia.pl, że w związku z doniesieniami o braku porozumienia pomiędzy nadawcami co do kwestii praw do transmisji w internecie, zdecydował się zorganizować kolejne spotkanie w ramach obrad Okrągłego Stołu Mediów. Mecze Mundialu mają być świetną okazją do ustalenia zasad działania na rynku platform OTT (Over The Top – przyp.red.):

- To nie jest kwestia zasady must carry, must offer, tylko sprawa dotyczy całej przyszłości rynku platform wirtualnych. Dlatego zdecydowałem się zorganizować spotkanie w ramach Okrągłego Stołu, na którym spotkają się najwięksi nadawcy telewizyjni. Będzie to spotkanie zamknięte i mam nadzieję, że nadawcy wypracują konsensus oraz uczciwe zasady działania na rynku platform OTT (Over The Top - przyp.red.) - powiedział w rozmowie z Wirtualnemedia.pl.

W spotkaniu Okrągłego Stołu Mediów, organizowanego podczas konferencji PIKE (Polskiej Izby Komunikacji Elektronicznej - przyp.red.) mają uczestniczyć prezesi telewizji naziemnych: TVP, TVN, Telewizji Polsat, ZPR Media, Fundacji Lux Veritatis, Telewizji Puls, Discovery Networks, a także Wirtualnej Polski (Telewizji WP) i Telewizji Kino Polska (Kino Polska TV). Będą rozmawiać o przyszłości platform wirtualnych, a więc również o możliwości transmisji meczów Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej w internecie, na którą wyłączną zgodę FIFA ma Telewizja Polska. Dyskusji ma zostać również poddana kwestia pokazywania rozgrywek piłkarskich w czasie Mundialu przez WP Pilot, usługi oferowanej przez Wirtualna Polska Media.

Okrągły Stół Mediów lekiem na bolączki branży

Cykl pod nazwą Okrągłego Stołu Medialnego, Witold Kołodziejski zapowiedział w styczniu br., gdy ogłaszał uchylenie kary dla TVN. Zrobił to, podkreślając, iż należy zauważyć „niezwykłą wagę problemu brutalizacji życia publicznego, narastającej agresji kierowanej także przeciwko dziennikarzom, propagowania mowy nienawiści i dezinformacji tzw. "fake news”.

http://www.wirtualnemedia.pl/artykul/przy-krrit-ruszyl-okragly-stol-medialny-kodeks-dobrych-praktyk-nadawcow-ma-przeciwdzialac-dezinformacji-i-mowie-nienawisci

W wywiadzie dla Wirtualnemedia.pl przewodniczący KRRiT, Witold Kołodziejski komentował: - Inicjatywa wypłynęła po sprawie kary dla TVN-u. Uznaliśmy, że pewne procedury, do których zobligowana przez ustawę jest Krajowa Rada są bardzo nieelastyczne. Brak subtelności w postępowaniach administracyjnych powoduje liczne napięcia i nieporozumienia. Szczególnie w tak delikatnej materii, jak wolność słowa i odpowiedzialność za nie. Być może problem można rozwiązać inaczej. Zaproponowałem więc rozmowy przy Okrągłym Stole Medialnym z udziałem wszystkich nadawców - mówił.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: TVP ma problem z player.pl i WP Pilot. KRRiT spotka się z nadawcami

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Żena
Kołodziejski, a nie prościej było uczciwie pracować i zmieniać zasady stopniowo, przez kilka lat? A teraz będą żebry dzielone przez straszenie, żeby inni nadawcy nie pokazali mundialu.

Czuję delikatne zdenerwowanie, gdy to czytam.
odpowiedź
User
Romek
Już nie raz przerabiali Polacy lekcje z Okrągłego Stołu.
odpowiedź
User
seba
TVP by mogła w końcu uruchomić swoją app lub dorzucić do tvp stream gdzie można by było w HD oglądać wszystkie jej programy, w BBC da się, w ARD/ZDF też,
Nie zawsze i wszędzie moge tv ze sobą nosić, w tramwaju np gniazdek nie ma a powerbank nie uciagnie
odpowiedź