SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Telewizja Polska miała 137,4 mln zł zysku po trzech kwartałach br.

W pierwszych dziewięciu miesiącach br. TVP wypracowała 137,4 mln złotych zysku netto - dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl.

Jacek Kurski, fot. tvp Article

Szefostwo TVP jest zobowiązane co kwartał przekazywać sprawozdanie na temat sytuacji finansowej firmy. Z notatki dostarczonej do ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego wynika, że TVP w pierwszych trzech kwartałach br. zanotowała 137,4 mln zł zysku netto. 

Wcześniej TVP podała, że w pierwszej połowie br. miała 132,2 mln zł zysku netto.

To o wiele lepsze wyniki od prognoz - wiosną br. kierownictwo TVP przekazało Radzie Mediów Narodowych, że w br. zanotuje ponad 100 mln zł straty netto. - Uzasadnieniem tego są m.in. kosztowne imprezy sportowe, to akurat prawda - tłumaczył Juliusz Braun z RMN.

TVP ma dodatkowe środki z rekompensaty abonamentowej, pożyczki i sprzedaży obligacji

Pod koniec ub.r. znowelizowano ustawę budżetową, przyznając mediom publicznym 980 mln zł rekompensaty z tytułu wpływów z abonamentu RTV nieuzyskanych w latach 2010-2017 wskutek zwolnień z tej daniny.

Z tej kwoty TVP ma otrzymać łącznie 860 mln zł, Polskie Radio - 62,2 mln zł, a 17 rozgłośni regionalnych Polskiego Radia - 57,8 mln zł. Wypłatę tych środków podzielono na dwa lata: w ub.r. TVP otrzymała 266,5 mln zł, a w br. dostanie 593,5 mln zł.

W lipcu ub.r. Telewizja Polska podpisała umowę dotyczącą 800 mln zł pożyczki z Funduszu Reprywatyzacyjnego wchodzącego w skład Skarbu Państwa. Jednocześnie spółka otrzymała pierwszą transzę- 200 mln zł. Wypłatę kolejnych części pożyczki (o ile spółka o nie zawnioskuje) zaplanowano do końca listopada ub.r. (300 mln zł), do czerwca br. (100 mln zł) oraz do czerwca 2019 roku (200 mln zł). Kapitał pożyczki ma być spłacany przez publicznego nadawcę w miesięcznych ratach od 2019 do końca 2023 roku.

Pod koniec czerwca br. wiceprezes Telewizji Polskiej Maciej Stanecki przekazał portalowi Wirtualnemedia.pl, że publiczny nadawca wykorzystał na razie 350 mln zł z puli pożyczki. - Nie wzięliśmy całej dostępnej kwoty, nie skorzystaliśmy w pełni z drugiej transzy, ponieważ nie wymagała tego sytuacja finansowa telewizji. W oczekiwaniu na rekompensatę z tytułu zwolnienia z abonamentu za lata 2010-2017 pod koniec 2017 r. wypłaciliśmy część z dostępnej transzy, której reszta miała być wypłacona, gdyby tej rekompensaty nie było - powiedział nam Stanecki.

Z kolei w połowie br. Telewizja Polska wznowiła emisję swoich obligacji o wartości do 300 mln zł. Jednocześnie firma spłaciła obligacje wyemitowane dwa lata wcześniej, które kupił Bank Gospodarstwa Krajowego.

- Część rozpoczętych projektów ma charakter wieloletni i wymaga stałego finansowania. Działanie te są konieczne, gdyż nie powstał dotąd nowy przewidywalny mechanizm finansowania mediów publicznych - uzasadnił prezes TVP Jacek Kurski w rozmowie z Wirtualnemedia.pl. - W tej sytuacji po dokonaniu w lipcu 2018 całkowitej spłaty wcześniejszych emisji obligacji z 2016 i 2017r TVP uruchomiła nowa perspektywę wznawiając już zawarta umowę z BGK SA. Umowa zawarta jest na warunkach rynkowych - w pełni komercyjnych - dodał.

TVP zarobiła na mundialu, inwestuje w nowe studia informacyjne

W czerwcu i lipcu br. Telewizja Polska transmitowała piłkarskie mistrzostwa świata. Jacek Kurski poinformował, że wpływy nadawcy związane z mundialem wyniosły ok. 77 mln zł, z czego 67 mln zł to przychody z reklam i sponsoringu, a reszta - z kanału TVP 4K, aplikacji TVP Sport i licencji stref kibica. Firmie udało się osiągnąć 10 mln zł zysku.

Z kolei dwa tygodnie temu publiczny nadawca otworzył nowe studio TVP Info, którego budowa i wyposażenie kosztowały ok. 16 mln zł. https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/nowe-studio-tvp-info-jakie-koszty-opinie-jacek-kurski-jaroslaw-olechowski Niebawem z nowego studia zaczną być nadawane „Wiadomości”, program zyska też nową oprawę, za której przygotowanie i serwisowanie przez prawie dwa lata odpowiada Platige Image (zainkasuje za to od TVP ponad 5,6 mln zł).

W ub.r. Telewizja Polska zanotowała wzrost wpływów z abonamentu radiowo-telewizyjnego o 69,9 proc. do 622,5 mln zł oraz spadek przychodów z reklam i sponsoringu o 8,4 proc. do 798,6 mln zł. Publiczny nadawca osiągnął 0,5 mln zł zysku netto.

Natomiast w 2016 roku spółka zanotowała spadek wpływów o 6,8 proc. do 1,47 mld zł, wzrost kosztów operacyjnych o 8,2 proc. do 1,65 mln zł oraz 176,7 mln zł straty netto.

Dołącz do dyskusji: Telewizja Polska miała 137,4 mln zł zysku po trzech kwartałach br.

17 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Jan
Czy ten zysk uwzględnia część z 800 mln dotacji od Morawieckiego?
54 11
odpowiedź
User
pytak
To dobre pytanie. TVP nie otrzymała całej sumy, lecz jak wynika z artykułu, 200 mln. Czy faktycznie zysk wynosi 137, 4 mln czy może 200 mln - 137, 4 mln? Czy ktoś wie, czy do bilansu wlicza się te 200 mln?
Czy TVP ma jakieś inne pożyczki?
25 12
odpowiedź
User
Eksport mediowy
Pożyczka nie wpływa na wynik finansowy firmy. Jedynie odsetki powiększają koszty czyli pomniejszają zysk.
25 10
odpowiedź