SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

TVP może stracić miejsce na multipleksie MUX-8. KRRiT chce rozpisać otwarte postępowanie koncesyjne

Telewizja Polska dostała graniczny termin na podjęcie negocjacji z firmą EmiTel w sprawie wejścia na MUX-8. Rozmowy muszą ruszyć do 30 kwietnia br. Jeśli do tego nie dojdzie Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji rozpocznie otwarte postępowanie koncesyjne na wolne miejsca na tym multipleksie.

Ósmy multipleks został uruchomiony w połowie 2016 roku. Technicznym operatorem jest firma EmiTel. Od końca października 2016 r. na MUX-8 nadawany jest kanał Zoom TV (należący do Cable Television Networks & Partners), od listopada kanał Nowa TV (ZPR Media), a od początku grudnia  - WP (Wirtualna Polska) i Metro (nadawcą była Agora, ale kanał został przejęty przez Discovery Polska). Technicznym operatorem multipleksu jest firma EmiTel.

Trzy sloty na tym multipleksie przyznano Telewizji Polskiej, która może umieścić tam trzy kanały w standardowej rozdzielczości (SD) lub jeden w standardowej rozdzielczości i drugi w jakości HD.

Telewizja Polska odwleka jednak uruchomienie kanałów. Tłumaczy to niską jakością sygnału, a także problemami z dźwiękiem, polaryzacją i obowiązkiem przestawiania anten. W połowie stycznia tego roku Jacek Kurski, prezes TVP zapowiedział, że kanały TVP na MUX-8 pojawią się dopiero w połowie 2018 roku.

TVP może stracić miejsce na MUX-8

Tymczasem Witold Kołodziejski przewodniczący KRRiT pozytywnie rozpatrzył wniosek prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej z 6 lutego 2018 roku w sprawie: "uzgodnienia projektu sentencji decyzji o zmianie rezerwacji częstotliwości w zakresie audiowizualnych składników MUX 8 naziemnej telewizji cyfrowej, dokonanej na rzecz spółki EmiTel". Oznacza to, że jeżeli do 30 kwietnia br. TVP nie podejmie rozmów z EmiTelem na temat przystąpienia do MUX-8, wówczas KRRiT rozpocznie postępowanie koncesyjne na wolne miejsca na multipleksie.

Zdaniem KRRiT, z uwagi na znaczny upływ czasu, w którym TVP mogła umieścić kanały na MUX-8 zasadne jest: "zakreślenie Telewizji Polskiej terminu na złożenie wniosku o zawarcie umowy o dostępie do multipleksu". KRRiT uważa bowiem, że w interesie odbiorców bezpłatnej naziemnej telewizji cyfrowej, a także nadawców jest: "pełne wykorzystanie zasobów technicznych tego multipleksu".

KRRiT jednocześnie poinformowała, że rada nadzorcza TVP podtrzymała zamiar wejścia ze swoimi kanałami na MUX-8 i zapewniła, że spółka prowadzi prace przygotowawcze nad przystąpieniem do negocjacji ze spółką EmiTel w tej sprawie. Z wiceprezesem TVP Maciejem Staneckim nie udało nam się skontaktować.

Nadawcy wystawieni do wiatru

- Lepiej późno niż wcale. Datę graniczną dla TVP należało określić już rok temu - komentuje decyzję KRRiT dla portalu Wirtualnemedia.pl Juliusz Braun, były przewodniczący KRRiT, obecnie członek Rady Mediów Narodowych. - Telewizja Polska nie wchodząc na multipleks stosuje swoistego rodzaju obstrukcję, chce osłabić pozycję pozostałych nadawców. Ci natomiast liczyli, że TVP, gdy tylko pojawi się na MUX-8, weźmie na siebie część kosztów promocji multipleksu. Nadawcy zostali po prostu wystawieni do wiatru. Mam nadzieję, że teraz się to zmieni - stwierdza Braun.

Przypomnijmy, pod koniec stycznia br. firma EmiTel pozwała nadawców Telewizji WP i Nowa TV za płacenie zbyt niskich stawek za obecność na MUX-8, aniżeli wynika to z umowy. EmiTel twierdzi, że wywiązuje się ze zobowiązań, a zasięg MUX-8 wynosi obecnie 98 proc. mieszkańców Polski.

Dane Nielsen Audience Measurement pokazują, że w 2017 roku to Metro zbudowało najwyższy wynik (0,55 proc. udziału w grupie 4+), a za nim uplasowały się Zoom TV (0,52), WP (0,50) i Nowa TV (0,41).

Dołącz do dyskusji: TVP może stracić miejsce na multipleksie MUX-8. KRRiT chce rozpisać otwarte postępowanie koncesyjne

29 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
kopaczek
Przecież MUX-8 to jest porażka! Kanały, które tam już nadają, ledwo wiążą koniec z końcem i mają znikomą oglądalność. Zasięg tego MUX-u jest słaby, moce nadajników są o wiele mniejsze od MUX-1, MUX-2 i MUX-3. Do tego nieszczęsne pasmo VHF i w większości regionów zastosowana polaryzacja pionowa. Porażka!!!!!!!!!!!!

Niech TVP straci miejsca i nic tam nie uruchamia. Cokolwiek tam wrzuci, zaraz ludzie będą narzekali, dlaczego kanał publiczny, za który płacą abonament, nie jest powszechnie dostępny itd. Gra nie jest warta świeczki. Dla TVP powinien być przede wszystkim MUX-3, MUX o największym zasięgu i z licznymi doświetleniami w problemowych regionach. Zlikwidowałbym w ogóle kanały, których prawie nikt nie ogląda (TVP Kultura, TVP Historia) i wrzucił o MUX-3 TVP Sport HD i byłoby super.
0 0
odpowiedź
User
Marcin
Dostosuj kolego najpierw swoją instalacje antenową tak by odbieralo MUX 8 a później wylewaj swoje żale w komentarzach na słaby zasięg. TVP powinna w końcu uruchomić swoje stacje na MUX 8, jak startował MUX 8 chcieli go w całości dla siebie (wszystkie sloty dla TVP) a teraz okazuje się że nie potrafią uruchomić 2 lub 3 stacji. Całkowita porażka tego kabaretu Kurskiego. Wszystkie kanały TVP powinny być dostępne bezpłatnie cyfrowo naziemnie łącznie z TVP HD, TVP Sport, TVP Seriale i TVP Polonia ponieważ po to płacę abonament RTV i podatki !!
0 0
odpowiedź
User
miś społeczny
Na MUX-8 powinna pojawić się komercyjna konkurencja dla TVP Info. Najlepiej jakaś mutacja Polsat News albo Superstacji.
0 0
odpowiedź