SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

W umowie z Episkopatem zapisano transmisje i programy religijne w ośmiu kanałach Telewizji Polskiej

Telewizja Polska na mocy umowy zawartej jesienią ub.r. z Episkopatem Polski zobowiązała się do nadawania wskazanych transmisji i programów religijnych w swoich siedmiu ogólnokrajowych stacjach, kanałach TVP3 oraz serwisie internetowym. Odpowiada za to redakcja audycji katolickich TVP.

Umowa Telewizji Polskiej z Episkopatem Polski, podpisana we wrześniu ub.r., stanowi przedłużenie współpracy rozpoczętej w 2008 roku. W komunikacie prasowym publiczny nadawca zapowiedział, że w ramach nowego porozumienia będzie codziennie pokazywał m.in. poranną Mszę Świętą w TVP1, Koronkę do Miłosierdzia Bożego w TVP3 (obie modlitwy pojawiły się w ramówkach w czasie lockdownu wiosną ub.r. związanego z pierwszą falą epidemii), a także nowe programy katolickie w TVP Info.

Informacja prasowa o umowie nie jest już dostępna na portalu TVP. O treść porozumienia bezskutecznie pytał ministra kultury Piotra Glińskiego poseł Nowoczesnej Adam Szłapka. W interpelacji powołał się na artykuł „Gazety Wyborczej” o tej umowie, a Gliński odpowiedział, że informacje z „GW” „nie są rzetelną podstawą do formułowania interpelacji poselskich”.

Msze, orędzia, programy i filmy w TVP1

Pełną treść umowy ujawnił właśnie portal Gazeta.pl, uzyskał ją od Episkopatu Polski. W dokumencie szczegółowo wyliczono, jakie programy i transmisje będą pokazywane w poszczególnych kanałach Telewizji Polskiej.

I tak w TVP1 od poniedziałku do soboty dalej będzie pokazywana Msza Święta o godz. 7:00 („z Jasnej Góry albo cyklicznie z innych miejsc w Polsce”), a w niedziele i święta kościelne - godzinne nabożeństwo. Publiczny nadawca zobowiązał się też do pokazywania w stacji „Mszy Świętych celebrowanych w związku z wydarzeniami ważnymi dla Kościoła w Polsce i na świecie, m.in.: beatyfikacjami, kanonizacjami, pogrzebami osób, które odegrały istotną rolę w życiu wspólnoty Kościoła powszechnego i Kościoła w Polsce, ingresami biskupimi, jubileuszami i wydarzeniami ważnymi z punktu widzenia historii Kościoła Narodu Polskiego”.

W niedziele kanał dalej będzie pokazywał modlitwę Anioł Pański, program „Między Ziemią a Niebem” (wskazano w umowie, że jego odcinek będzie trwał 45 minut), a zaraz po nim 10-12-minutową audycję publicystyczną. Ponadto będzie relacjonował obchody Dnia Papieskiego (zaznaczono, że Msza Święta w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie i koncert galowy mają być pokazywane w prime timie), orszak Trzech Króli z różnych miejscowości, Spotkanie Młodych Lednica 2000 („premierowa emisja w dniu następnym po wydarzeniu”) oraz ogólnopolskie wydarzenia organizowane przez Caritas Polska.

W TVP1 będzie można oglądać orędzie wybranego hierarchy kościelnego (trwające 5-7 minut) z okazji Bożego Narodzenia, Wielkanocy, Święta Dziękczynienia, Dnia Papieskiego, Wszystkich Świętych i wyjątkowych wydarzeń Kościoła katolickiego, a pięć razy w roku - uroczystości greckokatolickie. Natomiast raz w miesiącu w stacji będą emitowane filmy dokumentalne „prezentujące tematykę związaną z życiem Kościoła i społeczeństwa – ważne osoby, miejsca święte, dzieła misyjne, pielgrzymki, cuda i objawienia, zgromadzenia zakonne i wspólnoty, znaczące wydarzenia”.

W TVP2 nadal „Rodzinny Express”, w TVP Info „Okiem wiary”

W umowie zapisano również pozycje programowe w innych kanałach Telewizji Polskiej. W TVP2 nadal będzie emitowany „Rodzinny Express” (opisano, że to „25-minutowa audycja publicystyczna promująca wartości rodzinne, prezentująca różne formy obecności ludzi świeckich związanych z Kościołem w życiu społeczno-kulturalnym”), a w soboty wieczorem (z powtórkami w TVP1 w niedziele o godz. 6:55) 5-minuty cykl omawiający treść niedzielnych tekstów biblii.

TVP2 ma również pokazywać coroczną galę wręczenia nagród Totus, a raz w miesiącu film dokumentalny lub reportaż dotyczący życia Kościoła i społeczeństwa.

W TVP Info dalej będzie obecny magazyn „Okiem wiary” (w umowie zaznaczono, że ma być nadawany w niedziele ok. godz. 16), natomiast w środy o godz. 21:30 ma być emitowana 30-minutowa audycja publicystyczna „z uwzględnieniem środowej audiencji Papieża”. Ponadto kanał ma transmitować msze oraz ważne wydarzenia kościelne oraz korzystać ze wsparcia redakcji katolickiej przy przygotowywaniu serwisów informacyjnych.

W TVP Polonia zaplanowano Msze Święte w niedziele o godz. 13 transmitowane z różnych miejsc w Polsce, 5-minutowy program informacyjno-publicystyczny po angielsku (zaznaczono, że „w miarę potrzeb i możliwości redakcyjnych”), a także powtórki programów redakcji katolickiej z innych anten („stosownie do całokształtu planów programowych uwzględniających potrzeby Polonii”).

Zgodnie z umową w paśmie wspólnym TVP3 oprócz codziennej transmisji o godz. 15 Koronki do Miłosierdzia Bożego mają być obecne dwa cotygodniowe programy trwające po 25 minut: informacyjno-publicystyczny o życiu Kościoła w Polsce i na świecie oraz o charakterze pomocowym („ubodzy, chorzy, wykluczeni, wolontariat, szeroko pojęta działalność Kościoła w sferze społecznej”). Ten drugi ma być pokazywany w soboty po godz. 15.

W TVP3 mogą być też transmitowane nabożeństwa po uzgodnieniu z kierownikiem redakcji katolickiej oraz powtórki programów religijnych z innych stacji „stosownie do całokształtu planów programowych uwzględniających lokalne potrzeby widzów”.

Programy w TVP3 będą uzgadniane z biskupami

Z kolei w pasmach własnych TVP3 zaplanowano minimum 60 minut audycji katolickich w tygodniu. Konkrety w poszczególnych kanałach będą uzgadniane przez ich dyrektorów oraz biskupów zarządzających diecezjami, na których dostępne są te stacje.

Kanały mogą też pokazywać cyklicznie Msze Święte (po uzgodnieniu z szefem redakcji katolickiej) oraz nabożeństwa okolicznościowe (po ustaleniu z osobą wyznaczoną przez biskupa).

W TVP ABC nadal będzie pokazywane „Ziarno” (zaznaczono, że w niedziele ok. godz. 9:30), a w TVP Historia - Msze Święte greckokatolickie w niedziele o godz. 8:00. Natomiast w TVP Kultura zaplanowano powtórki przygotowanych przez redakcję katolicką programów o „tematach znaczących dla dziedzictwa kulturalnego i religijnego”.

Z kolei w serwisie TVP VOD ma być dostępny cotygodniowy program interaktywny dla młodzieży, z odcinkami trwającymi po 15-20 minut, a także programy i filmy religijne z anten nadawcy (z wyjątkiem transmisji nabożeństw).

TVP zapewni promocję, Kurski bez wpływu na treści religijne

Za zdecydowaną większość produkcji religijnych odpowiada redakcja katolicka TVP w ramach swojego budżetu ustalanego przez publicznego nadawcę na podstawie planu programowo-finansowego.

Nadzór nad redakcją sprawuje prezes firmy Jacek Kurski, przy czym w umowie zaznaczono, że „nie będzie wpływał na treści religijne i treści prezentowane w zakresie nauczania Kościoła katolickiego”.

Telewizja Polska zadeklarowała w dokumencie, że „prezentuje to, co dotyczy Kościoła katolickiego i jego nauczania, zwłaszcza w zakresie chrześcijańskiej wizji życia ludzkiego, problematyki społecznej oraz dziedzictwa kultury chrześcijańskiej”, ponadto „szczególnie troszczy się o zachowanie dokumentacji filmowej związanej z osobą i dziedzictwem świętego Jana Pawła II, pozostającej w jej zbiorach archiwalnych”.

Publiczny nadawca zobowiązał się do „informowania w sposób obiektywny i kompetentny o życiu wspólnoty Kościoła oraz o treściach religijnych życia społecznego i kulturalnego” oraz uwzględniania stanowiska i dorobku intelektualnego Kościoła katolickiego w „audycjach publicystycznych, podejmujących problemy moralno-społeczne, życia zawodowego, społecznego i kulturalnego”.

Na potrzeby transmisji i programów redakcji katolickiej TVP będzie zapewniać wsparcie promocyjne „poprzez działania na wszystkich dostępnych platformach, w tym mediach drukowanych, Internecie, mediach społecznościowych, zewnętrznych nośnikach reklamowych oraz poprzez akcje niestandardowe i specjalne”.

TVP z kolejną rekompensatą abonamentową

W 2019 r. Telewizja Polska osiągnęła wzrost przychodów o 16,7 proc. do 2,56 mld zł oraz 89 mln zł zysku netto. Na koniec roku nadawca miał 2 790 etatowych pracowników zarabiających średnio 9 572 zł. Wynagrodzenie zarządu wyniosło 2,18 mln zł, prawie trzy razy więcej niż rok wcześniej - na nagrody dla pracowników zostanie przeznaczone 18 mln zł.

W drugiej połowie kwietnia ub.r. zgodnie z nowelizacją ustawy abonamentowej, która weszła w życie w marcu, minister finansów przekazał Telewizji Polskiej i Polskiemu Radiu obligacje skarbowe o wartości 1,95 mld zł. 5 maja zostały one zasymilowane z inną serią obligacji, tak żeby minister finansów mógł je wykupić. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zdecydowała, że w ramach tegorocznej rekompensaty TVP dostała 1,71 mld zł, Polskie Radio - 119,2 mln zł, a regionalne ośrodki radiowe - 119,3 mln zł.

Głównie dzięki tej rekompensacie w pierwszej połowie ub.r. Telewizja Polska zanotowała 936,5 mln zł zysku netto. Przychody spółki wyniosły 2,27 mld zł, z czego 1,8 mld zł pochodziło z abonamentu i rekompensaty abonamentowej, natomiast wpływy z reklamy spadły rok do roku o 21 proc.

Pod koniec stycznia prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę budżetową na 2021 rok. Zapisano w niej, że Telewizja Polska i Polskie Radio otrzymają z budżetu państwa do 1,95 mld zł rekompensaty za utracone wpływy z abonamentu rtv.

Dołącz do dyskusji: W umowie z Episkopatem zapisano transmisje i programy religijne w ośmiu kanałach Telewizji Polskiej

13 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Zenon Bombalina
To na którym kanale będzie strefa wolna od Episkopatu?
0 0
odpowiedź
User
Karol
Moim zdaniem powinno być odwrotnie. Wszystkie kanały powinny być zarządzane przez episkopat i w umowie powinno się zapisać kiedy mogą pojawiać się programy TVP.
0 0
odpowiedź
User
zaduzotegowtvp
A nie lepiej zamiast TVP KOBIETA zrobić kanał TVP RELIGIA i modlić się od rana do wieczora???!!!??? No nie lepiej???!!!!???Przy
0 0
odpowiedź