SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

TVP na obu Konkursach Eurowizji

Telewizja Polska zdecydowała, że weźmie udział w Konkursie Piosenki Eurowizji, który w 2009 roku odbędzie się w Moskwie, bo organizatorzy zmienili jego zasady. Nadawca wyraził także chęć zorganizowania trzeciej edycji Konkursu Tańca Eurowizji.

TVP na obu Konkursach Eurowizji

We wrześniu br. serwis tvp.info podał, że TVP wraz ze stacjami z Litwy, Łotwy i Estonii rozważa bojkot przyszłorocznego Konkursu Piosenki Eurowizji. Powodem miała być agresja militarna Rosji, organizatora imprezy w 2009 roku, na Gruzję. Ostatecznie TVP na bojkot się nie zdecydowała i 6 listopada br. wysłała do Europejskiej Unii Nadawców (EBU) potwierdzenie uczestnictwa w konkursie.

- O zgłoszeniu Polski do Konkursu Piosenki Eurowizji Moskwa 2009 zdecydowało zobowiązanie organizatorów, że jego wyniki będą efektem połączonych głosowań - telewidzów (za pośrednictwem SMS) i niezawisłego, profesjonalnego jury - tłumaczy nam Aneta Wrona, rzecznik prasowa TVP. Dzięki temu rozwiązaniu na rozstrzygnięcie konkursu mniejszy wpływ będzie mieć tzw. głosowanie sąsiedzkie (widzowie z krajów sąsiadujących z państwem reprezentanta głosują na niego ze względu kraj pochodzenia). Na razie EBU nie ustaliła jak wpływ na wyniki zostanie podzielony między widzów i jurorów. Nie wiadomo także, jak wyglądać będzie wybór polskiego reprezentanta, który zaśpiewa w Moskwie. - W tej sprawie trwają rozmowy - mówi Wrona.

Telewizja Polska zgłosiła do EBU także chęć organizacji przyszłorocznego Konkursu Tańca Eurowizji. Przypomnijmy, że tegoroczną edycję imprezy wygrała właśnie para z Polski (Edyta Herbuś i Marcin Mroczek), ale z regulaminu konkursu nie wynika, że musi go organizować zwycięski kraj, jak to jest w przypadku konkursu piosenki.

- Ostateczna decyzja w sprawie zorganizowania tanecznej Eurowizji w Polsce zapadnie w pierwszym półroczu 2009 roku. Zależeć ona będzie od kilku czynników, głównie ekonomicznych -wyjaśnia nam Wrona. TVP czeka m.in. na dokładne informacje, jaką część budżetu imprezy może pokryć EBU.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: TVP na obu Konkursach Eurowizji

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl