SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

TVP: Netia nie chciała od nas praw do treści w GigaNagrywarce

Netia nigdy nie występowała do Telewizji Polskiej o udzielenie praw do wykorzystywania treści w GigaNagrywarce, toteż nie może dziwić, że programy TVP zniknęły z jej oferty - poinformował publiczny nadawca.

Article

Kilka dni temu informowaliśmy, że Netia usunęła ze swojej GigaNagrywarki wszystkie kanały Telewizji Polskiej. Nie można już nagrywać, cofać, zatrzymywać itd. takich kanałów jak TVP Kultura, TVP Historia, TVP1 czy TVP Rozrywka. Operator przyznał, że jest z tym problem. - Rzeczywiście, programy zniknęły z GigaNagrywarki. Nie udało się nam porozumieć z nadawcą w tej sprawie. Na tę chwilę nie jestem w stanie określić, jak to będzie wyglądało w przyszłości. Jednak co do zasady: we wspomnianej usłudze nie gwarantujemy obsługi konkretnych kanałów telewizyjnych - poinformował portal Wirtualnemedia.pl Karol Wieczorek, rzecznik prasowy Netii.

"Netia nie występowała o udzielenie takich praw"

Telewizja Polska odniosła się do tego, co przekazał Karol Wieczorek. Zaznaczając na wstępie, że nigdy nie udzielała Netii praw do wykorzystania treści Telewizji Polskiej na polu eksploatacji, polegającym na możliwości nagrywania w tzw. chmurze, cofania czy wznawiania odtwarzania. -  Nie udzielaliśmy ich między innymi dlatego, że Netia nie występowała o udzielenie takich praw. W tym świetle jak najbardziej prawdziwe jest zatem stwierdzenie rzecznika prasowego Netii, Karola Wieczorka, który mówi: „nie udało się nam porozumieć z nadawcą w tej sprawie". Takie próby po prostu nie były przez operatora podejmowane - przekazała nam Magdalena Kaczmarczyk z Centrum Informacyjnego TVP.

W ocenie publicznej telewizji - wyłączenie dostępu do treści w ramach funkcjonalności GigaNagrywarki „jest wyrazem zrozumienia przez operatora potrzeby uprzedniego uzyskania stosownych praw na dane pole eksploatacji treści”. - TVP jest otwarta na rozmowy i na udzielenie, możliwych licencji w ramach posiadanych praw. Nadrzędnym celem nadawcy publicznego jest możliwie najszersza dystrybucja, powszechne udostępnianie treści widzom w całej Polsce i umożliwienie im dogodnego z nich korzystania. Telewizja Polska od lat współpracuje z operatorami kablowo-satelitarnymi także w zakresie usług nielinearnych i zawiera umowy umożliwiające taką eksploatację swoich treści - informuje nas publiczny nadawca.

Jako przykład dobrej współpracy Telewizja Polska podaje kooperację z operatorem UPC Polska, gdzie audycje z programów TVP są dostępne w usłudze Replay. Także w usłudze vod.tvp.pl możliwe jest obejrzenie wybranych treści w modelu „na żądanie". - Należy także nadmienić, że wszyscy widzowie odbierający programy Telewizji Polskiej, zupełnie legalnie i niezależnie od operatora, z którym zawarli umowę, czy sposobu odbioru, więc także w ramach bezpłatnej naziemnej telewizji cyfrowej, w ramach dozwolonego użytku osobistego mogą nagrywać swoje ulubione audycje z programów TVP z wykorzystaniem nośników będących na wyposażeniu ich gospodarstwa domowego i korzystać z tych nagrań w wybranym czasie - kończy Centrum Informacji TVP.

GigaNagrywarka działa jak typowa nagrywarka cyfrowa, przy czym rejestrowane programy nie są zapisywane na dysku twardym urządzenia, tylko w nielimitowanej sieciowej przestrzeni dyskowej (są one tam zachowywane przez 6 miesięcy). Jednocześnie można nagrywać dowolnie dużo programów i przewinąć nadawany program o dwie godziny. Dostępne są też opcje takie jak ustawienie cyklicznego nagrywania kolejnych odcinków określonej produkcji oraz dostęp - w ramach Netia Playera - do 7-dniowej historii danego kanału.

W III kwartale 2020 r. Grupa Netia wypracowała przychody w wysokości 315 mln zł. Liczba usług szerokopasmowego internetu wzrosła do 544 tysięcy, zaś grupa odbiorców ofert telewizyjnych osiągnęła 267 tysięcy.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: TVP: Netia nie chciała od nas praw do treści w GigaNagrywarce

9 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Kapi
Nie podoba mi się cala ta akcja. Netia powinna poprosic o zgode a nie sami od siebie wrzucaja to wszystko na nagrywarke - to nie fair po prostu
odpowiedź
User
Ferromon
Podejrzewam, że wynika to ze sposobu, w jaki usługa została zaprojektowana. Gdyby użytkownik naprawdę nagrywał programy, to raczej nie byłoby problemu. Ale to chyba jest tak, że Netia nagrywa wszystko jak leci, a użytkownik generuje znaczniki od-do. I wtedy kwestie licencyjne rzeczywiście stają się istotne
odpowiedź
User
Anka
skoro nie chcieli praw to nie powinni ich umieszczac w nagrywarce, proste! bardzo niefajnie ze strony netii
odpowiedź