SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

TVP przez trzy lata chce ograniczyć reklamy w TVP ABC do 4 minut w godzinie

Przychody reklamowe TVP ABC po pierwszym kwartale 2021 roku są niższe od tych z pierwszego kwartału 2020 - ustalił portal Wirtualnemedia.pl. Nadawca planuje ograniczenie reklam na tym kanale do 7 minut na godzinę w roku 2021, w perspektywie 3 lat – do 4 minut. - Jeśli będzie szansa stałego finansowania, będę pierwszą osobą, która będzie zabiegać o zupełną likwidację bloków reklamowych - mówi nam szefowa TVP ABC, Justyna Karnowska.

Article

W całym 2020 roku przychody reklamowe kanału z treściami dla dzieci zmalały o 23 proc. - do 28,67 mln zł, a liczba wyemitowanych spotów - o 4,5 proc. do 176,6 tys. W co piątej reklamie promowano leki i suplementy diety - podała Telewizja Polska w odpowiedzi na interpelację poselską.

Jak ustalił portal Wirtualnemedia.pl, przychody reklamowe TVP ABC po pierwszym kwartale 2021 r. są niższe od tych, uzyskanych w analogicznym okresie 2020 r. o blisko 20 proc. Nadawca zakłada, że w całym 2021 r., przy utrzymaniu finansowania publicznego na bieżącym poziomie, reklamy na tym kanale zostaną zmniejszone do 7 minut w ciągu godziny, natomiast w perspektywie kolejnych lat  - jak zakłada strategia spółki - limity mają nadal spadać. W 2022 r. będzie to 6 minut reklam na godzinę, 2023 - 5 minut, a w 2024 r. - 4 minuty.

- TVP ABC nie korzysta z pełnego limitu reklamowego. Mimo braku stabilnego finansowania publicznego, w 2020 r. Spółka ograniczyła emisję reklam w TVP ABC o 7 proc. ze - średnio - 8 minut w 2019 r. do 7,5 minut w 2020 r. W 2021 r. podjęto kolejne działania w tym zakresie. Podczas „Ferii z TVP" w styczniu 2021 r. oraz pasma edukacyjnego „Szkoła z TVP" emitowanego w 2020 r. TVP ABC realizowała 5 godzinne bloki edukacyjno-animacyjne dla najmłodszych, pozbawione reklam. Wolna od reklam jest „Wieczorynka" (pasmo w godz. 19:00 – 20:00). Powyższe ma konsekwencje w przychodach reklamowych Spółki, realizowanych w TVP ABC - informuje portal Wirtualnemedia.pl biuro prasowe Telewizji Polskiej.

- Naszą ideą jest w pełni bezpieczna telewizja dla dzieci i od początku staramy się realizować ten cel. Rzecz w tym, że bez stałego finansowania – stałego w perspektywie lat, a nie miesięcy, nie będziemy w stanie zupełnie rezygnować z reklam, ale musimy sukcesywnie je ograniczać. Aby utrzymać możliwość własnych produkcji - tłumaczy portalowi Wirtualnemedia.pl  Justyna Karnowska, redaktor naczelna TVP ABC.

- Kluczowe jest to, że mamy zobowiązania koncesyjne, zobowiązania Karty Powinności, a także zobowiązania wobec widzów. Te zobowiązania wymagają ogromnych nakładów finansowych, nie da się w tej chwili z nich wywiązać bez choćby minimalnego wkładu reklamowego. Jeśli będzie perspektywa stałego, stabilnego finansowania, będę pierwszą osobą, która będzie zabiegać o absolutne zlikwidowanie reklam w ramach kierowanego przeze mnie kanału  - dodaje Karnowska.

W ub.r. w TVP ABC wyemitowano 176,6 tys. reklam, po spadku o 4,5 proc. rok do roku. W 2018 roku kanał pokazał ok. 188 tys. spotów, w 2017 r. - prawie 172 tys., a w latach 2015-2016 - po 156-157 tys. rocznie. Liczba emisji spotów leków i suplementów diety w TVP ABC zmalała z 45,9 tys. w 2019 roku do 36,2 tys. w ub.r., a ich udział w łącznej liczbie emisji reklam - z 25,05 do 20,5 proc.

Według danych Nielsen Audience Measurement w ub.r. TVP ABC miało 1,021 proc. udziału w rynku oglądalności, po spadku o 20,3 proc. rok do roku.

TVP z kolejną rekompensatą abonamentową

W 2019 r. Telewizja Polska osiągnęła wzrost przychodów o 16,7 proc. do 2,56 mld zł oraz 89 mln zł zysku netto. Na koniec roku nadawca miał 2 790 etatowych pracowników zarabiających średnio 9 572 zł. Wynagrodzenie zarządu wyniosło 2,18 mln zł, prawie trzy razy więcej niż rok wcześniej - na nagrody dla pracowników zostanie przeznaczone 18 mln zł.

W drugiej połowie kwietnia ub.r. zgodnie z nowelizacją ustawy abonamentowej, która weszła w życie w marcu, minister finansów przekazał Telewizji Polskiej i Polskiemu Radiu obligacje skarbowe o wartości 1,95 mld zł. 5 maja zostały one zasymilowane z inną serią obligacji, tak żeby minister finansów mógł je wykupić. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zdecydowała, że w ramach tegorocznej rekompensaty TVP dostała 1,71 mld zł, Polskie Radio - 119,2 mln zł, a regionalne ośrodki radiowe - 119,3 mln zł.

Głównie dzięki tej rekompensacie w pierwszej połowie ub.r. Telewizja Polska zanotowała 936,5 mln zł zysku netto. Przychody spółki wyniosły 2,27 mld zł, z czego 1,8 mld zł pochodziło z abonamentu i rekompensaty abonamentowej, natomiast wpływy z reklamy spadły rok do roku o 21 proc.

Pod koniec stycznia prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę budżetową na 2021 rok. Zapisano w niej, że Telewizja Polska i Polskie Radio otrzymają z budżetu państwa do 1,95 mld zł rekompensaty za utracone wpływy z abonamentu rtv.

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zdecydowała, że z rekompensaty Telewizja Polska otrzyma skarbowe papiery wartościowe o wartości 1,71 mld zł, Polskie Radio - o wartości 125,91 mln zł, a spółki radiofonii regionalnej - o wartości 112,66 mln zł.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: TVP przez trzy lata chce ograniczyć reklamy w TVP ABC do 4 minut w godzinie

9 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Seba
Aż 3 lata potrzebują? Dla Dzieci reklamy powinny być zakazane
odpowiedź
User
Szymon
słusznie, reklamy powinny być zakazane w stacjach dla dzieci
odpowiedź
User
m
Niech zlikwidują te całe powtórkowe zapchajdziury, to się kasa znajdzie.
odpowiedź