SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

TVP Polonia dostanie 8 mln zł od MSZ

Ministerstwo Spraw Zagranicznych i Telewizja Polska podpisały umowę w sprawie współfinansowania TVP Polonia. Kanał otrzyma w 2013 roku od MSZ 8 mln zł. To cztery razy więcej niż planowano jeszcze w lutym br.

<!-- 0.5092s -->

Dokument o rocznym planie współpracy podpisali we wtorek Juliusz Braun, prezes zarządu TVP oraz Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, podsekretarz stanu w MSZ. Ministerstwo współfinansuje TVP Polonia w myśl porozumienia o tworzeniu programu telewizyjnego dla odbiorców za granicą podpisanego przez TVP i MSZ w 2010 roku.

- Zależy nam, aby informacja o naszym kraju docierała do Polaków, których przodkowie tu mieszkali. Mam też nadzieję, że w kolejnych miesiącach TV Polonia będzie docierała do nich coraz skuteczniej i stawała się coraz bardziej atrakcyjna - mówiła w czasie uroczystości podpisania dokumentu Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.
 
Z kolei Juliusz Braun, szef TVP stwierdził, że TVP Polonia „dociera do Polaków na Wschodzie i na Zachodzie, w Ameryce i w Australii”. - Trudno jest przygotować program atrakcyjny dla wszystkich, więc dużo przed nami. TVP jest gotowa realizować zadania, jakie Telewizja Polonia ma w swoim statucie. Chcielibyśmy to robić wspólnie z MSZ - mówił Braun.

Tematyka programów TVP Polonia, w myśl podpisanego dokumentu, ma pokrywać się z priorytetami określonymi przez MSZ w „Planie współpracy z Polonią i Polakami za granicą”. W planie tym zostały zapisane m.in. takie działania, jak edukacja oraz wspieranie Polaków mieszkających za granicą, walka o prawa mniejszości oraz angażowanie Polonii we współpracę z firmami z Polski.

Podpisanie umowy pomiędzy TVP oraz MSZ przeciągało się od początku bieżącego roku. Z powodu braku pewności w sprawie współfinansowania ze strony MSZ, z anteny TVP Polonia zdjęto w „międzyczasie” kilka programów, m.in. „Salon Polonii”, „Skarby Nieodkryte” oraz „Wilnotekę”. Zarząd TVP tłumaczył te decyzje brakiem środków finansowych na produkcje programowe. Z anteny miał zniknąć także program prof. Jana Miodka „Słownik polsko@polski”, jednak m.in. dzięki działaniom redakcji oraz listowi Rady Polonii Świata do Premiera RP Donalda Tuska audycję udało się uratować(więcej na ten temat).

8 mln zł przyznanych dla TVP Polonia przez MSZ to o 6 mln więcej niż resort deklarował jeszcze w lutym br. Ministerstwo Spraw Zagranicznych chciało zmniejszyć dotację dla TVP Polonia do 2 mln zł z powodu - jak informowano przed trzema miesiącami - niewywiązywania się Telewizji Polskiej z zobowiązań w sprawie zmian funkcjonowania anteny: szerokiej dostępności za granicą oraz atrakcyjnej oferty programowej. TVP nie podzielała tej opinii. W 2011 i 2010 TVP Polonia otrzymywała od MSZ ok. 11 mln zł rocznie (więcej na ten temat).

Kanał TVP Polonia rozpoczął nadawanie w 1993 roku.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: TVP Polonia dostanie 8 mln zł od MSZ

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl