SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Świrski oburzony listem od Sienkiewicza. "To próba wpłynięcia na nasze decyzje"

Minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz pod koniec marca wysłał pismo do Macieja Świrskiego, przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Żąda w nim, aby KRRiT przekazała przetrzymywane wpływy z abonamentu Telewizji Polskiej i Polskiemu Radiu. - Z nieskrywanym zaniepokojeniem odebrałem treść pańskiego pisma (…). Zaniepokojenie wynika z tego, że pismo stanowi próbę wpłynięcia przez władzę wykonawczą na podejmowane decyzje KRRiT  - odpowiedział Świrski. 

Maciej Świrski (fot. Radek Pietruszka/PAP) Maciej Świrski (fot. Radek Pietruszka/PAP)

Bartłomiej Sienkiewicz, minister kultury i dziedzictwa narodowego, 27 marca napisał pismo do Macieja Świrskiego, szefa KRRiT, które ten upublicznił w poniedziałek. Chodzi o wpływy z abonamentu, których KRRiT nie przekazała TVP i PR. W uchwale podjętej 7 lutego KRRiT zdecydowała o przekazaniu tych środków do depozytu sądowego, decydując, że ich wypłata nastąpi po prawomocnym orzeczeniu sądu rejestrowego dotyczącym postawienia tych spółek w stan likwidacji. 

- Uprzejmie przypominam, że ustawa z 21 kwietnia 2005 roku o opłatach abonamentowych oraz wskazane w niej delegacje ustawowe do wydania przez KRRiT rozporządzeń, nakładają na KRRiT szereg obowiązków związanych z ustalaniem wysokości, a następnie podziałem i przekazywaniem opłat abonamentowych do jednostek publicznej radiofonii i telewizji - napisał minister kultury. 

Przypomniał, że “art. 8 ust. 2 ustawy o opłatach abonamentowych wprost wskazuje, iż to KRRiT ustala corocznie (…), nie później niż do 30 września, sposób podziału wpływów między jednostki publicznej radiofonii i telewizji w następnym roku kalendarzowym”. 

- Art. 8 ust. 3 ustawy abonamentowej stanowi, że przewodniczący KRRiT przekazuje zaliczkowo jednostkom publicznej radiofonii i telewizji środki na realizację misji (…) na podstawie sposobu podziału wpływów,, o którym mowa w ust. 2 - napisał Sienkiewicz. Dodał, że w poprzednich latach KRRiT terminowo wywiązywała się ze swoich obowiązków, przekazując te środki TVP i PR. 

- W związku z powyższym uprzejmie przypominam o konieczności realizacji ustawowego obowiązku nałożonego na pana przewodniczącego na podstawie art. 8 ust. 3 ustawy o opłatach abonamentowych - dodał minister kultury. Przypomniał, że uchwała KRRiT z 10 stycznia ws. przesunięcia terminów realizacji harmonogramu płatności “nie znajduje uzasadnienia w obowiązujących przepisach prawnych nakładających na na KRRiT obowiązek podziału i przekazania wpływów abonamentowych jednostkom publicznej radiofonii i telewizji”. 

- Wskazanie rzekomego chaosu prawnego w jednostkach publicznej radiofonii i telewizji jako przesłanki umożliwiającej przesunięcie terminów wypłaty środków abonamentowych również nie stanowi uzasadnionej przyczyny do naruszania obowiązujących przepisów prawa i pozbawiania jednostek publicznej radiofonii i telewizji przychodów potrzebnych do prawidłowej realizacji misji publicznej, w tym terminowego wykonywania zaciągniętych zobowiązań finansowych. Nieuzasadnione i nieterminowe wstrzymywanie płatności środków nie tylko zagraża płynności nadawców publicznych, ale jest naruszeniem prawa i działaniem na szkodę mediów publicznych - podsumował minister kultury. 

Czytaj także: Nowy program w TVP Info. To ma być następca “Studia Wschód”

Maciej Świrski: To próba wpłynięcia na decyzje KRRiT

Teraz na stronie internetowej KRRiT ukazała się odpowiedź Macieja Świrskiego na pismo Bartłomieja Sienkiewicza. 

- Z nieskrywanym zaniepokojeniem odebrałem treść pańskiego pisma (…). Zaniepokojenie wynika zarówno z tego, 
że pismo stanowi próbę wpłynięcia przez władzę wykonawczą na podejmowane, zgodnie z prawem, decyzje ustanowionej z mocy Konstytucji RP, Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji i z okoliczności, że przedstawione w nim stanowisko stanowi luźno dobrane wywody na temat finansowania mediów publicznych - napisał szef KRRiT. 

Dodał, że w konsekwencji działań Sienkiewicza 20 grudnia ubiegłego roku “doszło do bezprecedensowych wydarzeń związanych z fizycznym przejmowaniem mediów publicznych przez osoby podające się przykładowo za członków rad nadzorczych”. 

Świrski zaprasza Sienkiewicza na spotkanie

- Media informowały także o działaniach nieformalnej grupy „Wejście”, nieprawidłowościach podczas czynności notarialnych podejmowanych przy pana udziale, przedstawieniu zarzutów notariusz dokonującej tychże czynności, czy osobistym, bezprecedensowym wsparciu i zaangażowaniu, kandydatki na stanowisko Prokuratora Krajowego, dla działań podejmowanych przez kancelarię prawną, będącą uczestnikiem wydarzeń związanych z próbą zmian władz mediów publicznych. Rzecznik Praw Obywatelskich uznał pańskie działanie za „niedopuszczalne z punktu widzenia Konstytucji, nie mówiąc o złamaniu Ustawy o radiofonii i telewizji” - podkreślił Świrski. 

Napisał, że te wydarzenia budzą jego "głębokie zaniepokojenie i pokazują w jak poważnym kryzysie prawnym znalazły się media publiczne". 

- Mimochodem wspomnę tu o pańskiej odpowiedzialności za spadek oglądalności TVP, na przykład TVP Info o 70 proc. Ponosi pan za to odpowiedzialność. Stąd jestem głęboko zdumiony, że chciałby pan podważyć sposób przekazywania środków mediom publicznym za pośrednictwem niezawisłych sądów, decydujących, kto i kiedy  takie środki może otrzymać. Muszę tu dodać, że pański list nosi znamiona niedopuszczanego wywierania wpływu przez władzę wykonawczą na niezależny organ kontroli państwowej jaką jest KRRiT - podsumował szef KRRiT. 

Na koniec zaprosił ministra kultury na posiedzenie KRRiT zaplanowane na 17 kwietnia. 

W poniedziałek Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy postanowił o wpisaniu do Krajowego Rejestru Sądowego postawienia Telewizji Polskiej w stan likwidacji i powołania Daniela Gorgosza na stanowisko likwidatora spółki. Gorgosz zarządza TVP od końcówki grudnia ub.r.

Czytaj także: Agnieszka Romaszewska pozwała TVP. Zbiera też pieniądze na prawników

Dołącz do dyskusji: Świrski oburzony listem od Sienkiewicza. "To próba wpłynięcia na nasze decyzje"

23 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
tow. Jarosław
Panie Przewodniczący Świrski, weź pan proszki!
53 15
odpowiedź
User
lol
Świrski, zrelaksuj się na jachcie PFN!
48 13
odpowiedź
User
Gość X
Powinien natychmiast przekazać kasę, bo za nadużycia stanowiska witamy w Trybunale Stanu.
42 14
odpowiedź