SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

TVP z rekordową pomocą publiczną. Dostała 4,8 mld zł, więcej niż kopalnie i PKP Intercity

Przez ostatnie cztery lata największą sumę pomocy publicznej - 4,8 mld zł - otrzymała Telewizja Polska, głównie w ramach rekompensat abonamentowych. Wyprzedziła pod tym względem m.in. Spółkę Restrukturyzacji Kopalń i PKP Intecity - wynika z danych Fundacji ePaństwo.

Prezes TVP Jacek Kurski, fot. TVPArticle

Zestawienie przygotowane przez Fundację ePaństwo pokazuje, że większość środków publicznych otrzymanych przez Telewizję Polską pochodzi z rekompensat abonamentowych. Nadawca w ostatnich latach uzyskał trzy takie rekompensaty.

Na przełomie 2017 i 2018 roku w ramach nowelizacji ustawy budżetowej przyznano 960 mln zł Telewizji Polskiej i Polskiemu Radiu, z tej kwoty TVP dostała 860 mln zł. Wiosną ub.r. rekompensata wyniosła 1,26 mld zł, z czego 1,12 mld zł trafiło do TVP, natomiast wiosną br. przyznano publicznej telewizji i radiu 1,95 mld zł (w formie obligacji skarbowych, które Ministerstwo Finansów przekazało spółkom, a potem odkupiło), z czego 1,71 mld zł dla TVP. W marcu równocześnie z podpisaniem przez prezydenta ustawy dającej rekompensatę odwołany został prezes telewizji polskiej Jacek Kurski, wrócił na to stanowisko w sierpniu.

Jako środki publiczne klasyfikowane są również wpływy z abonamentu radiowo-telewizyjnego (taką samą zasadę stosuje Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów). W ub.r. Telewizja Polska otrzymała z tego tytułu 331,4 mln zł, według szacunków Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji taką samą kwotę uzyska w br. Natomiast w przyszłym roku ma dostać 330 mln zł z 650 mln zł łącznych przychodów z abonamentu rtv.

TVP w ostatnich latach miała też kilka zdecydowanie mniejszych źródeł środków publicznych. Corocznie otrzymywała po parę dotacji wynoszących kilkadziesiąt tys. zł z Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach pomocy de minimis, a na początku ub.r. uzyskała 38,3 mln zł dotacji od Centrum Projektów Polska Cyfrowa na promowanie kultury, nauki i oświaty oraz ochronę dziedzictwa kulturowego.

TVP z zyskiem dzięki rekompensatom

W ostatnich latach otrzymane rekompensaty abonamentowe znacząco poprawiały wyniki finansowe Telewizji Polskiej. W ub.r. firma osiągnęła wzrost przychodów o 16,7 proc. do 2,56 mld zł oraz 89 mln zł zysku netto. 57 proc. wpływów stanowiły środki abonamentowe wynoszące 1,459 mld zł, z czego 331,4 mln zł to opłaty abonamentowe, a 1,127 mld zł - zeszłoroczna rekompensata.

Liczba etatowych pracowników Telewizji Polskiej w ub.r. zwiększyła się o 95 do 2 825. Na wynagrodzenia firma przeznaczyła 513,27 mln zł, o 10,4 proc. więcej niż rok wcześniej. Z zeszłorocznego zysku pracownikom zostanie wypłacone do podziału 17,8 mln zł brutto.

Z kolei w pierwszej połowie br. Telewizja Polska zanotowała aż 936,5 mln zł zysku netto, głównie dzięki 1,8 mld zł z abonamentu i rekompensaty abonamentowej. Natomiast przychody reklamowe nadawcy zmalały rok do roku o 21 proc.

Dla TVP więcej niż dla kopalni i PKP Intercity

Według danych Fundacji ePaństwo w latach 2017-2020 najwięcej pomocy publicznej trafiło do Telewizji Polskiej - w sumie 4,8 mld zł. Nadawca wyprzedził  pod tym względem inne firmy państwowe: Spółkę Restrukturyzacji Kopalń (3,1 mld zł) i PKP Intecity (2,7 mld zł).

Po 2,2-2,3 mld zł środków publicznych dostały trzy spółki komunikacji miejskiej ze Śląska, 2,1 mld zł - spółka zależna Grupy PGE, a 2 mld zł - kolejowe Polregio.

Fundacja ePaństwo szacuje, że w latach 2017-2020 przyznano 124,94 mld zł pomocy publicznej. Najwięcej rozdysponował Polski Fundusz Rozwoju - 32,9 mld zł, prawie całość tej kwoty w ramach tegorocznej tarczy finansowej mającej pomów firmom, które ucierpiały wskutek epidemii.

Jednostki samorządu terytorialnego rozdzieliły 25,8 mld zł pomocy publicznej, a inne instytucje rządowe - 14,4 mld zł.

 

Dołącz do dyskusji: TVP z rekordową pomocą publiczną. Dostała 4,8 mld zł, więcej niż kopalnie i PKP Intercity

19 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Terier
Czy ktoś ma jeszcze wątpliwości, dlaczego w TVP są głównie politycy partii Jarka? Niech sprywatyzują tą telewizję, i będzie z głowy, a nie okradają obywateli.
odpowiedź
User
sdp
Skandal! miejmy nadzieję, ze ktos kiedyś poważnie ten propagandowy szwindel rozliczy!
odpowiedź
User
Karol
To się nazywa inwestycja i jak na razie się PiSowi doskonale spłaca.
odpowiedź