SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

TVP stawia na internet. Produkcje BBC, wideo 360 i VR

W pierwszym kwartale 2017 roku na platformie VoD Telewizji Polskiej pojawią się seriale i programy BBC pod szyldem BBC First. TVP planuje też uruchomić player dla materiałów wideo 360 stopni i wirtualnej rzeczywistości oraz specjalny kanał poświęcony programowi „Start in Poland”. TVP pracuje nad rekonstrukcją cyfrową materiałów archiwalnych, m.in. filmów i seriali.

- Jesteśmy w trakcie negocjacji z BBC w tej kwestii. Zostało podpisane ogólne porozumienie, wieloaspektowe, między TVP a brytyjskim nadawcą, ale w tej chwili jesteśmy na bardzo wstępnym etapie ustalania jakie treści mogłyby by być przedmiotem współpracy. Rozważamy też pod kątem analizy opłacalności i wykonalności udostępnienia w formule VoD materiałów pod szyldem BBC First - informuje w rozmowie z serwisem Wirtualnemedia.pl Jakub Sufin, dyrektor Ośrodka Mediów Interaktywnych TVP.

Telewizja Polska podpisała w czerwcu br. list intencyjny z brytyjskim nadawcą publicznym BBC Worldwide. Porozumienie dotyczy rozszerzenia współpracy handlowej między podmiotami, m.in. wspólnych koprodukcji seriali i filmów oraz adaptacji przez TVP brytyjskich formatów. Jak zapowiada Sufin, materiały brytyjskiego publicznego nadawcy na platformie TVP pojawią się nie wcześniej niż w I kwartale przyszłego roku.

Telewizja Polska planuje również uruchomić w ramach nowej platformy vod.tvp.pl przestrzeń dla odtwarzania materiałów wideo 360 stopni i wirtualnej rzeczywistości. Jak podkreśla Jakub Sufin, prace nad tym rozwiązaniem znajdują się także na bardzo wczesnym etapie i na razie nie może ujawniać dokładnych szczegółów.

- Pracując nad nową platformą dystrybucji materiałów w ramach usługi VoD przewidujemy konieczność stworzenia chociaż technicznej możliwości obsługi wideo 360 stopni i materiałów VR. W tym momencie, pracujemy nad sposobem pokazywania tych treści, kwestię produkcji zostawiając z boku. Na razie nie planujemy większych własnych produkcji w tych technologiach, raczej szukamy źródeł pozyskania tego rodzaju treści - informuje Sufin.

Jak podkreśla dyrektor Ośrodka Mediów Interaktywnych TVP, publiczny nadawca ma świadomość, że te formy przekazu mają ogromną przyszłość i będą się szybko rozwijały. Dodaje również, że Telewizja Polska ma zamiar skupić się na prezentacji treści wideo 360 stopni i VR w onlinie. W tym momencie nie planuje współpracy z producentami headsetów VR. - Zaczekamy jak rynek na nie zareaguje - informuje Jakub Sufin.

- Jesteśmy świadomi jaki potencjał mają tego typu treści i przygotowujemy się do tego, żeby jak najlepiej zaprezentować je widzom TVP. Rozmawiamy już z pierwszymi polskimi twórcami na temat ewentualnych współprodukcji - dodaje.

Maciej Stanecki, wiceprezes TVP, zapowiedział w wywiadzie z tygodnikiem „Do Rzeczy”, że Telewizja Polska nie zamierza uruchamiać własnego kanału biznesowego, ale zajmie się tą tematyką jako partner medialny rządowego programu „Start in Poland”. - Nie mogę na razie powiedzieć nic więcej w tym temacie. Czekamy na następny krok, mamy za sobą pierwsze spotkania w tej sprawie, opracowaliśmy pomysł, który został dobrze przyjęty, ale musimy go jeszcze ubrać w konkrety. Ten proces cały czas trwa - informuje Sufin.

Telewizja Polska zamierza również przeprowadzić zakrojony na szeroką skalę projekt cyfrowej rekonstrukcji i digitalizacji ponad 830 filmów i odcinków seriali, do których prawa posiada TVP. Najstarsze materiały pochodzą z lat 50. XX w. Projekt ten potrwa do 2019 roku i w jego ramach zostaną zcyfryzowane takie filmy jak „Personel” i „Pierwsza miłość” Krzysztofa Kieślowskiego, „Stan posiadania" oraz „Próba ciśnienia” Krzysztofa Zanussiego oraz seriale - m. in. „Boża podszewka”, „Nad Niemnem”, „Jan Serce”, „Parada oszustów” czy „Czterdziestolatek”.

- Każda z rekonstrukcji będzie przeprowadzona pod nadzorem operatora lub przedstawiciela ekipy realizacyjnej, która pracowała nad danym filmem czy serialem. Planujemy, że projekt zostanie sfinansowany z środków TVP oraz grantu w ramach programu „Polska Cyfrowa”. Na początku sierpnia br. powinniśmy dostać odpowiedź ws. wniosku grantowego - informuje w rozmowie z serwisem Wirtualnemedia.pl Maciej Muzyczuk, dyrektor Ośrodka Dokumentacji i Zbiorów Programowych.

- Filmy i odcinki seriali po cyfrowej rekonstrukcji zostaną wyemitowane na antenach Telewizji Polskie, ale także udostępnione w internecie szerokiej widowni. Nie wiemy jeszcze w jakiej formule, być może w ramach stron internetowych TVP powstanie specjalna platforma dedykowana temu projektowi - dodaje Muzyczuk.

Telewizja Polska podda również cyfrowej rekonstrukcji serial Andrzeja Wajdy „Z biegiem lat, z biegiem dni”, który opowiada o polskich artystach i działaczach społecznych z przełomu XIX i XX wieku. Pierwotnie historie opowiedziane w produkcji miały formę 7-godzinnego spektaklu teatralnego, który powstał z okazji 60. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Rekonstrukcja cyfrowa serialu jest natomiast przeprowadzana w związku z obchodami 100. rocznicy wydarzeń z 11 listopada 1918 roku.

- Razem z PISF realizujemy projekt, który został przygotowany jeszcze w zeszłym roku. Planujemy zakończyć rekonstrukcję serialu w przyszłym roku, będziemy z nim gotowi prawdopodobnie w drugim kwartale 2017 roku. Prace nad cyfryzacją produkcji trwają pod okiem Witolda Adamka, operatora pracującego nad serialem. Chcemy, żeby efekty rekonstrukcji odpowiadały intencjom operatora, który pracował na taśmie światłoczułej - mówi Maciej Muzyczuk.

Koszty rekonstrukcji cyfrowej serialu „Z biegiem lat, z biegiem dni” sięgają 900 tys. zł, a prace nad nią potrwają łącznie 8 miesięcy.

Dołącz do dyskusji: TVP stawia na internet. Produkcje BBC, wideo 360 i VR

9 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
internetowiec
A kiedy pojawi się możliwość oglądania na żywo kanałów TVP przez internet? Na razie tylko TVP Info, TVP Parlament i TVP Regiony da się oglądać przez internet (na tvpstream.tvp.pl). Kiedy w ten sposób będzie można oglądać TVP1, TVP2, TVP Kultura i inne? Większość telewizji publicznych na świecie już dawno nadaje przez internet swoje kanały (oglądanie jest możliwe zazwyczaj tylko z terytorium kraju), a TVP sto lat za murzynami :x
odpowiedź
User
ciekawy
Za rekonstrukcje cyfrowe z obcinaniem góry i dołu kadru dziękuję. Lepiej byłoby nawiązać współpracę z KinoRP i uczyć się od najlepszych.
odpowiedź
User
gosc
A potem może krajowa rada Internetu -nikt TVP nie zaprasza do Internetu powiem więcej wchodzenie tam z buciorami jest nieporozumieniem
odpowiedź