SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

TVP stawia na internet. Produkcje BBC, wideo 360 i VR

W pierwszym kwartale 2017 roku na platformie VoD Telewizji Polskiej pojawią się seriale i programy BBC pod szyldem BBC First. TVP planuje też uruchomić player dla materiałów wideo 360 stopni i wirtualnej rzeczywistości oraz specjalny kanał poświęcony programowi „Start in Poland”. TVP pracuje nad rekonstrukcją cyfrową materiałów archiwalnych, m.in. filmów i seriali.

Siedziba Telewizji Polskiej, fot. PAP / Paweł Kula Article

- Jesteśmy w trakcie negocjacji z BBC w tej kwestii. Zostało podpisane ogólne porozumienie, wieloaspektowe, między TVP a brytyjskim nadawcą, ale w tej chwili jesteśmy na bardzo wstępnym etapie ustalania jakie treści mogłyby by być przedmiotem współpracy. Rozważamy też pod kątem analizy opłacalności i wykonalności udostępnienia w formule VoD materiałów pod szyldem BBC First - informuje w rozmowie z serwisem Wirtualnemedia.pl Jakub Sufin, dyrektor Ośrodka Mediów Interaktywnych TVP.

Telewizja Polska podpisała w czerwcu br. list intencyjny z brytyjskim nadawcą publicznym BBC Worldwide. Porozumienie dotyczy rozszerzenia współpracy handlowej między podmiotami, m.in. wspólnych koprodukcji seriali i filmów oraz adaptacji przez TVP brytyjskich formatów. Jak zapowiada Sufin, materiały brytyjskiego publicznego nadawcy na platformie TVP pojawią się nie wcześniej niż w I kwartale przyszłego roku.

Telewizja Polska planuje również uruchomić w ramach nowej platformy vod.tvp.pl przestrzeń dla odtwarzania materiałów wideo 360 stopni i wirtualnej rzeczywistości. Jak podkreśla Jakub Sufin, prace nad tym rozwiązaniem znajdują się także na bardzo wczesnym etapie i na razie nie może ujawniać dokładnych szczegółów.

- Pracując nad nową platformą dystrybucji materiałów w ramach usługi VoD przewidujemy konieczność stworzenia chociaż technicznej możliwości obsługi wideo 360 stopni i materiałów VR. W tym momencie, pracujemy nad sposobem pokazywania tych treści, kwestię produkcji zostawiając z boku. Na razie nie planujemy większych własnych produkcji w tych technologiach, raczej szukamy źródeł pozyskania tego rodzaju treści - informuje Sufin.

Jak podkreśla dyrektor Ośrodka Mediów Interaktywnych TVP, publiczny nadawca ma świadomość, że te formy przekazu mają ogromną przyszłość i będą się szybko rozwijały. Dodaje również, że Telewizja Polska ma zamiar skupić się na prezentacji treści wideo 360 stopni i VR w onlinie. W tym momencie nie planuje współpracy z producentami headsetów VR. - Zaczekamy jak rynek na nie zareaguje - informuje Jakub Sufin.

- Jesteśmy świadomi jaki potencjał mają tego typu treści i przygotowujemy się do tego, żeby jak najlepiej zaprezentować je widzom TVP. Rozmawiamy już z pierwszymi polskimi twórcami na temat ewentualnych współprodukcji - dodaje.

Maciej Stanecki, wiceprezes TVP, zapowiedział w wywiadzie z tygodnikiem „Do Rzeczy”, że Telewizja Polska nie zamierza uruchamiać własnego kanału biznesowego, ale zajmie się tą tematyką jako partner medialny rządowego programu „Start in Poland”. - Nie mogę na razie powiedzieć nic więcej w tym temacie. Czekamy na następny krok, mamy za sobą pierwsze spotkania w tej sprawie, opracowaliśmy pomysł, który został dobrze przyjęty, ale musimy go jeszcze ubrać w konkrety. Ten proces cały czas trwa - informuje Sufin.

Telewizja Polska zamierza również przeprowadzić zakrojony na szeroką skalę projekt cyfrowej rekonstrukcji i digitalizacji ponad 830 filmów i odcinków seriali, do których prawa posiada TVP. Najstarsze materiały pochodzą z lat 50. XX w. Projekt ten potrwa do 2019 roku i w jego ramach zostaną zcyfryzowane takie filmy jak „Personel” i „Pierwsza miłość” Krzysztofa Kieślowskiego, „Stan posiadania" oraz „Próba ciśnienia” Krzysztofa Zanussiego oraz seriale - m. in. „Boża podszewka”, „Nad Niemnem”, „Jan Serce”, „Parada oszustów” czy „Czterdziestolatek”.

- Każda z rekonstrukcji będzie przeprowadzona pod nadzorem operatora lub przedstawiciela ekipy realizacyjnej, która pracowała nad danym filmem czy serialem. Planujemy, że projekt zostanie sfinansowany z środków TVP oraz grantu w ramach programu „Polska Cyfrowa”. Na początku sierpnia br. powinniśmy dostać odpowiedź ws. wniosku grantowego - informuje w rozmowie z serwisem Wirtualnemedia.pl Maciej Muzyczuk, dyrektor Ośrodka Dokumentacji i Zbiorów Programowych.

- Filmy i odcinki seriali po cyfrowej rekonstrukcji zostaną wyemitowane na antenach Telewizji Polskie, ale także udostępnione w internecie szerokiej widowni. Nie wiemy jeszcze w jakiej formule, być może w ramach stron internetowych TVP powstanie specjalna platforma dedykowana temu projektowi - dodaje Muzyczuk.

Telewizja Polska podda również cyfrowej rekonstrukcji serial Andrzeja Wajdy „Z biegiem lat, z biegiem dni”, który opowiada o polskich artystach i działaczach społecznych z przełomu XIX i XX wieku. Pierwotnie historie opowiedziane w produkcji miały formę 7-godzinnego spektaklu teatralnego, który powstał z okazji 60. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Rekonstrukcja cyfrowa serialu jest natomiast przeprowadzana w związku z obchodami 100. rocznicy wydarzeń z 11 listopada 1918 roku.

- Razem z PISF realizujemy projekt, który został przygotowany jeszcze w zeszłym roku. Planujemy zakończyć rekonstrukcję serialu w przyszłym roku, będziemy z nim gotowi prawdopodobnie w drugim kwartale 2017 roku. Prace nad cyfryzacją produkcji trwają pod okiem Witolda Adamka, operatora pracującego nad serialem. Chcemy, żeby efekty rekonstrukcji odpowiadały intencjom operatora, który pracował na taśmie światłoczułej - mówi Maciej Muzyczuk.

Koszty rekonstrukcji cyfrowej serialu „Z biegiem lat, z biegiem dni” sięgają 900 tys. zł, a prace nad nią potrwają łącznie 8 miesięcy.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: TVP stawia na internet. Produkcje BBC, wideo 360 i VR

9 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
internetowiec
A kiedy pojawi się możliwość oglądania na żywo kanałów TVP przez internet? Na razie tylko TVP Info, TVP Parlament i TVP Regiony da się oglądać przez internet (na tvpstream.tvp.pl). Kiedy w ten sposób będzie można oglądać TVP1, TVP2, TVP Kultura i inne? Większość telewizji publicznych na świecie już dawno nadaje przez internet swoje kanały (oglądanie jest możliwe zazwyczaj tylko z terytorium kraju), a TVP sto lat za murzynami :x
22 17
odpowiedź
User
ciekawy
Za rekonstrukcje cyfrowe z obcinaniem góry i dołu kadru dziękuję. Lepiej byłoby nawiązać współpracę z KinoRP i uczyć się od najlepszych.
24 12
odpowiedź
User
gosc
A potem może krajowa rada Internetu -nikt TVP nie zaprasza do Internetu powiem więcej wchodzenie tam z buciorami jest nieporozumieniem
11 17
odpowiedź
User
Danzig
Znowu kolejny urzędnik TVPi szermuje fetyszem BBC. Myślałby kto...
21 10
odpowiedź
User
jprdl
Nie wiem, co za geniusz to wymyślił, ale dawny adres stream.tvp.pl przenosi teraz na stronę główną TVP zamiast do kanałów live. Brawo. W Google też się ta strona nie wyszukuje.
15 9
odpowiedź