TVP testuje technologię Dolby AC-4

Telewizja Polska przy wsparciu Dolby Laboratories rozpoczęła testy pierwszego w Europie całodobowego kanału naziemnego wykorzystującego technologię audio nowej generacji Dolby AC-4, co ma pomóc w przejściu na DVB-T2. Testy odbywają się na TVP Kultura.

NB
NB
Udostępnij artykuł:

Trzymiesięczne testy, które rozpoczęła Telewizja Polska mają prowadzić do przejścia na nowy standard nadawania sygnału telewizyjnego DVB-T2, dający TVP możliwość komercyjnego wykorzystywania technologii dźwięku nowej generacji Dolby AC-4.

Publiczny nadawca wykorzystuje nadajniki w Krakowie i Katowicach, aby dotrzeć do sześciu milionów widzów. Technologia Dolby AC-4 została wdrożona do TVP Kultura HD.

- Co pozwala na lepszą jakość dźwięku, łatwą integrację z istniejącą siecią dystrybucji, wysoki stopień rozpowszechnienia Dolby AC-4 w nowoczesnych odbiornikach telewizyjnych, czy w końcu ze względu na wydajność szerokości pasma w czasie zmiany częstotliwości - tłumaczy Javier Foncillas, wiceprezes Dolby Europe ds. współpracy komercyjnej.

Standard DVB-T2 do czerwca 2022 roku

Pierwsze odbyły się w trakcie towarzyskiego meczu Polska-Litwa przed Mistrzostwami Świata w piłce nożnej w 2018 roku. Dolby Poland we Wrocławiu, TVP oraz Emitel, operator naziemnej infrastruktury radiowo-telewizyjnej przeprowadziły testy na różnego rodzaju telewizorach dostępnych na polskim rynku.

Obecnie ponad 70 proc. telewizorów UHDTV, które zostały dostarczone do Europy od początku 2020 roku, posiada możliwość dekodowania Dolby AC-4. Ta technologia zapewnia dwukrotnie większą wydajność w zakresie kodowania dźwięku oraz m.in. poprawienie jakości ścieżek dialogowych czy rozbudowane możliwości personalizacji ścieżki dźwiękowej.

Author widget background

PRACA.WIRTUALNEMEDIA.PL

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin z menedżerką ds. PR

Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin z menedżerką ds. PR

Igor Szwach w Kabu Studio

Igor Szwach w Kabu Studio

"Gazeta Wyborcza" poszerza subskrypcję. "Wysokie Obcasy" z osobnym pakietem

"Gazeta Wyborcza" poszerza subskrypcję. "Wysokie Obcasy" z osobnym pakietem

Podlasie przewrotnie zaprasza na majówkę. "Rozczaruj się w naturze"

Podlasie przewrotnie zaprasza na majówkę. "Rozczaruj się w naturze"

Już nie tylko łącza: państwowy operator EXATEL redefiniuje swoją rolę.
Materiał reklamowy

Już nie tylko łącza: państwowy operator EXATEL redefiniuje swoją rolę.

Szef PKOL ogłasza Q&A. Grad pytań o dymisję

Szef PKOL ogłasza Q&A. Grad pytań o dymisję