SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

TVP może w ramach emisji eksperymentalnej testować DVB-T2 z nadajnika Warszawa/PKiN

Z wykazu pozwoleń na testy emisji DVB-T2 opublikowanego przez Urząd Komunikacji Elektronicznej dla nadawców telewizyjnych wynika, że Telewizja Polska może rozpocząć je z nadajnika RTCN Warszawa / PKiN. Będzie mogła także korzystać z dotychczasowego pozwolenia, dotyczącego obiektu RTCN Kraków / Chorągwica.

fot. Shutterstock.comArticle

Urząd Komunikacji Elektronicznej opublikował aktualny wykaz pozwoleń na emisję eksperymentalną dla nadawców telewizyjnych. Dotyczą one standardu DVB-T2 (Digital Video Broadcasting - Terrestrial Second Generation - standard naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T drugiej generacji służący do transmisji skompresowanych danych - przyp.red).

Z dokumentu wynika, że Telewizja Polska będzie mogła korzystać z nadajnika nie tylko Kraków/Chorągwica – na kanale 38 i częstotliwości 610 MHz; ale także z nadajnika Warszawa/PKiN – na kanale 31 i częstotliwości 554 MHz.

Emisje eksperymentalne w Krakowie i Warszawie mogą trwać do 18 marca 2021 roku.

Centrum Informacji Telewizji Polskiej poinformowało nas, że TVP zamierza korzystać z obu obiektów. - Testy miały rozpocząć się wraz z rozpoczęciem mistrzostw Euro 2020, ale w sytuacji odwołania tej imprezy harmonogram zostanie zrewidowany. Będą trwały w miarę dostępności kanałów radiowych do czasu kiedy będzie możliwe korzystanie z wolnych kanałów - wynika z odpowiedzi dla portalu Wirtualnemedia.pl.

Dodatkowo Cyfrowy Polsat objęły zmiany w ramach nadawania eksperymentalnego - emisja testowa DVB-T2 w przypadku tej spółki może obowiązywać do 31 maja 2020 roku, a nie jak to było ustalone wcześniej - do 17 marca 2020 roku.

Polsat News i Polsat Film testowo w DVB-T2

Jak już informowaliśmy Polsat zdecydował się na nadawanie Polsat News oraz Polsat Film w DVB-T2. Od poniedziałku 24 lutego w Poznaniu i okolicach zostanie włączona testowa emisja kanału Polsat Film w nowym standardzie emisji telewizji naziemnej - DVBT2/HEVC.

Polsat News jest dodatkowo nadawany w standardzie DVBT2/AVC. Dla widzów z Gdańska, Katowic i Warszawy oraz ich okolic włączona zostanie testowa emisja kanału Polsat Film w standardzie DVBT/HEVC. Polsat News pozostaje tak jak dotychczas nadawany w standardzie DVBT/AVC.

Aby widzowie mogli odbierać Polsat Film, a także Polsat News w nowym standardzie muszą dostroić odbiornik naziemnej telewizji cyfrowej – telewizor lub dekoder. Jeżeli telewizor nie zostanie przestrojony, będą mogli nadal oglądać Polsat News w wersji SD, ale bez możliwości odbioru Polsat Film.

Cyfrowy Polsat korzysta z obiektów: Warszawa/PKiN (kanał 45, pasmo 666 MHz); Poznań/Śrem (kanał 28, pasmo 530 MHz); Gdańsk/Chwaszczyno (kanał 22, pasmo 482 MHz) i Katowice/Kosztowy (kanał 40, 626 MHz).

Prace nad DVB-T2 w Polsce

Zgodnie z Decyzją Parlamentu Europejskiego w sprawie wykorzystania częstotliwości z zakresu 470-790 MHz, Ministerstwo Cyfryzacji miało obowiązek przygotować Krajowy Plan Działań, który wskazuje, jakie działania zostaną podjęte w sprawie udostępnienia pasma 700 MHz w Polsce. Ma ono zostać zwolnione na potrzeby bezprzewodowych usług łączności elektronicznej, co łączy się bezpośrednio z rozwojem sieci tzw. piątej generacji (5G). Umożliwi ona szybszą transmisję danych niż obecnie, jednak warunkiem jej wdrożenia jest zwolnienie pasma 700 MHz, które zajmowane jest przez nadawców cyfrowej telewizji naziemnej.

 Zwolnienie pasma 700 MHz ma natomiast istotny wpływ na kanały naziemnej telewizji cyfrowej, działające obecnie w technologii DVB-T. Konieczne będzie przeniesienie ich emisji w dolną część pasma - 470-694 MHz.

Co da DVB-T2? W porównaniu z obecnie funkcjonującym standardem DVB-T ma umożliwić lepsze wykorzystanie częstotliwości, a na multipleksach telewizji naziemnej drugiej generacji będzie mogło zmieścić się więcej kanałów. W związku z tym odbiorcy będą mogli zyskać również obraz w ultrawysokiej rozdzielczości i dźwięk o wyższej jakości.

Dołącz do dyskusji: TVP może w ramach emisji eksperymentalnej testować DVB-T2 z nadajnika Warszawa/PKiN

5 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
iksiński
DVB-T2 może i miałoby sens ale wprowadzanie HEVC w kraju w którym 98% odbiorników korzystających z naziemnego sygnału (nie mylić z wszystkimi odbiornikami w Polsce) go nie ma pozbawione jest sensu i racjonalności.
Polska na tle Europy wdrożyła bardzo późno naziemną tv cyfrową czego jednak korzyścią było zastosowanie MPEG4 zamiast MPEG2. Zamiana dzisiaj MPEG4 na HEVC nie zwiększy istotnie efektywności wykorzystania pasma ale wykluczy ponad 95% odbiorców którzy będą musieli zmienić odbiornik bądź dokupić zewnętrzna przystawkę lub (co zakładam jest tu celem biznesowym) przejść do odbioru sygnału kablowego albo satelitarnego.
odpowiedź
User
rozbawiony
HEVC zwiększa wydajność o 90% multipleksu, podczas gdy zmiana na T2 to tylko 30%. Zalecam zapoznanie się z tymi danymi, zanim się napisze że nie zwiększa istotnie efektywności.
odpowiedź
User
seba
no OK a co tam TVP będzie mogła pokazywać?
1 program czy swoje wszystkie? czytam czytam i nie wiem
odpowiedź